Προς το περιεχόμενο

Ιωάννης Συκουτρης - Ένας αδικοχαμένος φιλόσοφος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν είμαι κατά της αυτοκτονίας, υπό την έννοια ότι, ότι και να είναι αυτό που ωθεί κάποιον σε τέτοια ''προοπτική'', ''πρέπει'', ο κάποιος, να το παλέψει όρθιος. Να πολεμήσει όσο μπορεί.

Από κει και πέρα, δικαιολογώ ηρωικές αυτοκτονίες, όπως για παράδειγμα των γυναικών του Σουλίου ή του Παπαφλέσσα.

 

Αδικοχαμένο, μπορείς να ονομάσεις κάποιον και για τον λόγο, πως όσο ήταν εν ζωή, είχε παρουσιάσει κάποιο έργο αξιόλογο, σε κάποιον τομέα, οπότε θεωρητικά πάντα, είχε και άλλα να προσφέρει. Και λες: Κρίμα, πήγε άδικα. (Ασχέτως του πως.)

 

Από πρακτικής πλευράς, όπως αναρωτιέται κάποιος: γιατί να επισπεύσει κανείς το αναπόφευκτο, κάλλιστα μπορεί να αντιστρέψει την ερώτηση και να γίνει: αφού είναι αναπόφευκτο, γιατί να μην το επισπεύσει κάποιος. ;D

Επίσης, διάφορες θρησκείες όπως αναφέρθηκε- και με πριμοδότηση το αίτιο- τάζουν χαρέμια για after. 8)

 

Κατά την γνώμη μου πάντα, οι αυτόχειρες, δεν "θέλουν" να μας πείσουν ότι αν είχαν συνεχίσει το "περπάτημα" θα συνέχιζαν να το κάνουν με τρόπο αξιοπρόσεκτο. Θέλουν να δηλώσουν,και το δηλώνουν, πως δεν άξιζε να συνεχίσουν το περπάτημα. ;)

 

Τέλος, μια και το θέμα έχει ξεφύγει από τον ασυγχώρητο/συγχωρεμένο -δεν ξέρω- και έχει πάει στις αυτοκτονίες, βάλτε και την παράμετρο της στατιστικής που λέει, πως στην Ελλάδα, οι αυτοκτονίες για οικονομικούς λόγους, έχουν φτάσει τις δύο την ημέρα.

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οι ανύπαντροι ρομαντικοί πιστεύουν στον αιώνιο έρωτα. Οι παντρεμένοι πιστεύουν σε αρχαία ιδεώδη τα οποία υποτίθεται ότι κάποτε υπηρετούνταν συνεπώς και αδιαλλείπτως, πριν ξεπέσουμε στη σημερινή θλιβερή πραγματικότητα.

 

Ομως, αγαπητέ Τέρη, οι πραγματικά δημοφιλείς εραστές (δεν υπήρξα) διαπιστώνουν πολύ γρήγορα ότι ΟΛΕΣ οι γυναίκες έχουν κάποια αντιπαθητικά κουσούρια: οπότε σύντομα παύουν να είναι ρομαντικοί.

 

Με εκείνους που έχουν κολλήσει σε ανεπίκαιρα ελληνικά ιδεώδη... τι θα κάνουμε; Μηχανή του χρόνου δεν έχει εφευρεθεί για να τους στείλουμε πίσω... τα σημερινά μας χάλια δεν τα αποδίδουν στους προγόνους μας (είναι βολικό να τα αποδίδουν... αλλού)... τις παγκοσμίως εδραιωμένες πεποιθήσεις για τις παραδόσεις μας δεν τις συμμερίζονται...

 

Φοβάμαι ότι γι' αυτό το είδος ρομαντισμού δεν υπάρχει θεραπεία. Ελπίζω να βρει ο καθένας αυτό που ψάχνει.

 

 

@philosophos

Συμφωνώ και με τις πέντε παραγράφους σου. Η εξαγωγή συμπερασμάτων είναι άλλο πράγμα όμως. Π.χ. η 1 με την 5 περιγράφουν δύο εντελώς διαφορετικούς τύπους ανθρώπων, όχι τον ίδιο Έλληνα.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπήτέ Troley επί της ουσίας δεν διαφωνώ με τη τοποθέτηση σου. Θεωρώ των εαυτό μου ρεαλιστή, όποτε συμφωνούμε…

 

Όμως στο πλαίσιο του συναμφότερου θα ήθελα να μοιραστώ μερικές σκέψεις μου μαζί σου.

 

Το ερώτημα γιατί φτάσαμε ως εδώ (ως κράτος, ως κοινωνία και αυτό δίνω μεγαλύτερη έμφαση), κατά την ταπεινή μου άποψη είναι απότοκο ότι επεκράτησαν οι μεν και όχι οι… δε.

 

Δηλαδή δεν χτίσαμε μια χώρα πάνω στις (ρομαντικές να τις πω, ανεδαφικές, Ελληνικές) ιδέες του Ανώνυμου Έλληνα και της Ελληνικής Νομαρχίας, αλλά την δημιουργήσαμε με βάση τις επιταγές των «άλλων»- ενδεχομένως των πολλών. Καταλήξαμε εκεί που καταλήξαμε (και φυσικά, ιστορικά δεν είναι η πρώτη φορά. Είναι μια από τις πολλές στην σύγχρονη ιστορία).

 

Σε αυτό που θα διαφωνήσω μαζί σου- τουλάχιστον ως προς την έκφραση- είναι το «ανεπίκαιρα Ελληνικά ιδεώδη». Επέτρεψε μου μια σκέψη…

 

Δεν θα σταθώ ούτε στους… Παρθενώνες και τις Σαλαμίνες… ούτε στις Ολυμπιάδες και στους τραγικούς ποιητές (αν και νομίζω ότι όλα έπαιξαν τον ρόλο τους). Θα μείνω μόνο σε αυτό που χάρισαν οι Έλληνες στην οικουμένη και είναι η Λογική. Θεωρείται παγκοσμίως σαν Ελληνικό ιδεώδες- τουλάχιστον στο πανεπιστήμιο διδαχθήκαμε ότι η Ελληνική Λογική αποτελεί «πυλώνα του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού». Οπότε επέτρεψε μου να πιστεύω – και αισθάνομαι ότι το ασπάζεσαι και εσύ- ότι η Λογική δεν είναι ανεπίκαιρη έννοια  ή αν θέλουμε «ανεπίκαιρο Ελληνικό ιδεώδες».

 

       

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σταθώ ούτε στους… Παρθενώνες και τις Σαλαμίνες… ούτε στις Ολυμπιάδες και στους τραγικούς ποιητές (αν και νομίζω ότι όλα έπαιξαν τον ρόλο τους). Θα μείνω μόνο σε αυτό που χάρισαν οι Έλληνες στην οικουμένη και είναι η Λογική. Θεωρείται παγκοσμίως σαν Ελληνικό ιδεώδες- τουλάχιστον στο πανεπιστήμιο διδαχθήκαμε ότι η Ελληνική Λογική αποτελεί «πυλώνα του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού». Οπότε επέτρεψε μου να πιστεύω – και αισθάνομαι ότι το ασπάζεσαι και εσύ- ότι η Λογική δεν είναι ανεπίκαιρη έννοια  ή αν θέλουμε «ανεπίκαιρο Ελληνικό ιδεώδες».

 

Ασφαλώς, η Λογική δεν είναι ανεπίκαιρη έννοια.

 

Είναι όμως λεπτή έννοια. Για να κατανοηθεί, πρέπει προηγουμένως να έχει αποσαφηνιστεί το περιεχόμενο δεκάδων άλλων εννοιών: αυτός είναι ο λόγος που τη διδάχθηκες στο Πανεπιστήμιο, και όχι στο Νηπιαγωγείο. Ο εχθρός της λογικής, δεν απασχολείται με το να επιχειρήσει ένα πλήγμα εναντίον της. Αρκείται στο να προκαλέσει σύγχυση σε πολύ πιο προσιτές έννοιες, οπότε η κατανόηση αρχών Λογικής καθίσταται ανέφικτος στόχος. Η κατάσταση της χώρας, οφείλεται στην σύγχυση που τεχνιέντως προκλήθηκε από λογιών-λογιών αλήτες: η αρχαιολατρεία είναι μέρος αυτής της σύγχυσης και σύγχρονη αυτής της σύγχυσης, όπως είναι βέβαιο ότι θυμάσαι αν έχεις και εσύ κάποια ηλικία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση της χώρας, οφείλεται στην σύγχυση που τεχνηέντως προκλήθηκε από λογιών-λογιών αλήτες: η αρχαιολατρία είναι μέρος αυτής της σύγχυσης και σύγχρονη αυτής της σύγχυσης, όπως είναι βέβαιο ότι θυμάσαι αν έχεις και εσύ κάποια ηλικία.

 

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ασφαλώς, η Λογική δεν είναι ανεπίκαιρη έννοια.

 

Η κατάσταση της χώρας, οφείλεται στην σύγχυση που τεχνιέντως προκλήθηκε από λογιών-λογιών αλήτες: η αρχαιολατρεία είναι μέρος αυτής της σύγχυσης και σύγχρονη αυτής της σύγχυσης, όπως είναι βέβαιο ότι θυμάσαι αν έχεις και εσύ κάποια ηλικία.

 

 

Αυτό ξανά πες το, Δυστυχώς - και τώρα θα το εκφράσω εγώ- διάφοροι γραφικοί εκ μιας όψεως, έμποροι από μια άλλη θεώρηση, έχουν θέσει σε πλήρη ανυποληψία την έννοια «αρχαία Ελλάδα».

 

Γνωρίζω αρκετά καλά τον χώρο και έχω ιδίαν άποψη, για το τι κυκλοφορεί. Υπάρχει μια παρασιτική κατάσταση (ορισμένων) που εκμεταλλεύεται την δίψα ανθρώπων για γνώση (κάποιων εξ αυτών) ή την μεταφυσική αναζήτηση κάποιων άλλων  (που έχουν μπλέξει τα αυγά με τα πασχάλια).

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.... Υπάρχει μια παρασιτική κατάσταση (ορισμένων) που εκμεταλλεύεται την δίψα ανθρώπων για γνώση (κάποιων εξ αυτών) ή την μεταφυσική αναζήτηση κάποιων άλλων  (που έχουν μπλέξει τα αυγά με τα πασχάλια).

 

+137, με αποτέλεσμα σήμερα η σύγχυση να προέρχεται κυρίως από ονειροπαρμένους παρά από αλήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήτες είναι αυτοί που συνειδητά προκαλούν την σύγχυση (για τον οποιοδήποτε λόγο και με τον οποιοδήποτε τρόπο)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως θα πω ότι όταν θέλουμε, μπορούμε...

 

Μια συζήτηση που θα μπορούσε να προκαλέσει εντάσεις, διαξιφισμούς και λογιών- λογιών κοκορομαχίες, διεξήχθη με κόσμιο τρόπο και πάντα εντός των ορίων της διαλεκτικής. 

 

Ας κρατήσουμε την ποιότητα αυτού του διαλόγου στην άκρη του μυαλού μας.

 

 

Και για να μείνω στην γραμμή του Επικούρη...

 

Έρρωσθε 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου