Προς το περιεχόμενο

Ιωάννης Συκουτρης - Ένας αδικοχαμένος φιλόσοφος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι φαίνεται ένα από τα καπρίτσια της ιστορίας να εξαφανίζει στα σκοτεινά νερά της λήθης, μυαλά τρανά με γνώση αστέρευτη που με περίσσιο ζήλο σκόρπισαν σ’ όσους η τύχη βόηθησε μαθητές τους να γίνουν. Μιλάμε για κρίση, για οικονομική κρίση, για δύσκολους καιρούς. Η κρίση ξεκινά από τη έλλειψη γνώσης της υπόστασής μας. Δεν ξέρουμε που πάμε, που μας πάνε και ποιοι είναι αυτοί.

Πέρα από τον Κορνήλιο Καστοριάδη, τον Κώστα Αξελό, τον Δημήτρη Λιαντίνη, υπάρχει ακόμα ένας πολύ μεγάλος άνθρωπος του πνεύματος που αγανακτισμένος από τις κλίκες και τα αλισβερίσια στην απονομή των πανεπιστημιακών εδρών, σιχάθηκε και είπε να φύγει. Έφυγε ηρωϊκά και με ελευθεροπρέπεια βουτώντας από την Ακροκόρινθο.

Και το όνομα αυτού, ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΥΚΟΥΤΡΗΣ. Μεγάλος φιλόλογος, μεγάλος δάσκαλος. Διεκδίκησε 2 φορές της Έδρα της Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας. Τη πρώτη φορά οι κλίκες τον απέρριψαν έτσι στα μουγκά. Την δεύτερη του το είπαν στα ίσα με μπόλικη ξετσιπωσιά:

"Γνωρίζομεν ότι είσθε ο κράτιστος των φιλολόγων τους οποίους παρήγαγεν η Ελλάς μετά τον Κοραή, αλλά δε θα γίνετε καθηγητής διότι δεν είσθε ιδικός μας"!

Αυτά μας φάγανε. Οι «δικοί» μας. Μας έφαγε το «εμείς» που δεν θα γίνει ποτέ «εσείς».

Όποιοι λοιπόν φίλοι θέλουν να ψάξουν λίγο περισσότερο τον Ιωάννη Συκουτρή, αυτό το μεγάλο φιλόλογο και δάσκαλο, μερικές σημειώσεις που σταχυολόγησα από το διαδίκτυο.

Ίσως τελικά να ψάχνουμε σε λάθος μονοπάτια. Ίσως τελικά η πάλη των τάξεων να μην υπάρχει όπως εμείς τη νομίζουμε. Ούτε και η διαμάχη μεταξύ διαφόρων «ιδεολογούντων» και «ιδεολογημένων».

Η πάλη είναι μεταξύ των ελάχιστων ενάρετων ανθρώπων και πολλών χυδαίων.

 

ΥΓ: Γνωρίζω πως αυτό το post δεν θα κρατήσει πολύ. Ίσως δεν ενδιαφέρει και τόσο. Απ’ την άλλη  όμως και ένα άτομο να το διαβάσει και να ψάξει λιγάκι το Συκουτρή, κάτι θα είναι.

Την καλημέρα μου.

Συκουτρής_Ιωάννης.pdf

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολυ ενδιαφερον

 

Η πάλη είναι μεταξύ των ελάχιστων ενάρετων ανθρώπων και πολλών χυδαίων.

 

+1000000

 

(οτι ωραιοτερο εχω ακουσει εδω και καιρο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο βρε Επίκουρε γιατί μας θυμίζεις αυτά που δεν πρέπει να ξεχνάμε.

 

Έρρωσο  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τον Κορνήλιο Καστοριάδη, τον Κώστα Αξελό, τον Δημήτρη Λιαντίνη, υπάρχει ακόμα ένας πολύ μεγάλος άνθρωπος του πνεύματος που αγανακτισμένος από τις κλίκες και τα αλισβερίσια στην απονομή των πανεπιστημιακών εδρών, σιχάθηκε και είπε να φύγει. Έφυγε ηρωϊκά και με ελευθεροπρέπεια βουτώντας από την Ακροκόρινθο.

 

Συγνώμη αν είμαι off topic ή χαλάω το κλίμα, αλλά αυτά που έκανα bold δεν πηγαίνουν μαζί στην ίδια φράση και για τον ίδιο άνθρωπο.

Ο μεγάλος φιλόσοφος και πολύ μεγάλος άνθρωπος του πνεύματος προτείνει με τη στάση ζωής του (ή του τερματισμού αυτής), όποιος αγανακτεί από κλίκες και αλισβερίσια να πάει να φουντάρει και μάλιστα "ηρωϊκά και με ελευθεροπρέπεια"  ??? ??? ???

Αν δεν κατάλαβα κάτι καλά, θα διορθώσω το post.

 

Επισημαίνω ότι δεν διάβασα καν το pdf.

Δεν με ενδιαφέρει ότι και να λέει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο βρε Επίκουρε γιατί μας θυμίζεις αυτά που δεν πρέπει να ξεχνάμε.

 

Έρρωσο  ;)

 

Μα συγνώμη Terry αλλά και sf, τι ακριβώς σας αρέσει στη φράση αυτή;

Θεωρείται ότι είστε από τους λίγους ή από τους πολλούς;

Μη σας φανεί σαν προσωπική επίθεση, απλά θέλω να καταλάβω το σκεπτικό σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβώς σας αρέσει στη φράση αυτή;

 

εμενα μου αρεσει γιατι απλα ειναι μια μεγαλη αληθεια εξαιρετικα και απλα διατυπωμενη....(και ειναι και κοντρα σε ολα  κοληματα του αριστερου σολιψισμου που ταλανιζει τη χωρα εδω και δεκαετιες.... ;))

 

Θεωρείται ότι είστε από τους λίγους ή από τους πολλούς;

 

ΠΡΟΣΠΑΘΩ (οχι παντα πετυχημενα ειναι αληθεια) να ειμαι απο τους λιγους....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβασα και το pdf.

Απλά επιβεβαιώνει την άποψη που εξαρχής μου δημιουργήθηκε.

Διαφωνώ πλήρως με τη λογική και τη φιλοσοφία του.

 

Sf ευχαριστώ που μου απάντησες με ειλικρίνεια.

Το εκτιμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

[move]DISCLAIMER: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ[/move]

Ο δεύτερος νόμος του Cohen :

Οι άνθρωποι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:

…..στους ενάρετους και τους φαύλους.

Το διαχωρισμό τον κάνουν οι ενάρετοι.

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εχεις ολο το δικαιωμα να διαφωνεις φυσικα.

 

Οσο για την αυτοκτονια (με την οποια και εγω ειμαι καθετα αντιθετος,πως θα μπορουσα να μην ειμαι τετοιος εγωισταρος και χρηματοδοτουμενος που ειμαι αλλωστε..... ;D) γνωριζεις οτι σε πολλες κουλτουρες και πολιτισμους θεωρειται οντως πραξη τιμης και ανδρειας (στωικοι φιλοσοφοι,κωδικας Μπουσιντο στην Ιαπωνια,Αναγεννησιακος Ουμανισμος ,Κομφουκιανισμος...ακομα και ο Ντοστογιεφσκι εξυμνει την αυτοκτονια σαν πραξη υπερτατης ελευθεριας...)....οποτε δεν ειναι και τοσο ευκολο να την κρινουμε αντικειμενικα (ειδικα προερχομενοι απο μια χριστιανικη χωρα οπου η αυτοκτονια θεωρειται εξ'ορισμου αμαρτημα...ασχετα να στην Π.Διαθηκη σε πολλες περιπτωσεις....εξυμνειται..... ::))  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ειμαι απο τους λιγους....

 

Ουκ εν τω πολλώ το ευ....  βεβαίως  βεβαίως

 

αριστερου σολιψισμου

 

αναγραμματισμός  άλλο πράμα εννοούσες  ;D

 

Ωραία μέρα  μυρίζω γρασίδι ...στην παιδική χαρά  8)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου