Προς το περιεχόμενο

επιλογή μικροφώνου μόνο για ηχογράφηση φωνής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για το ωραίο forum. Έχω ξεκινήσει να κάνω σιγά σιγά το δικό μου home studio και κάνω κάποιες απόπειρες με το logic. έχω παραγγείλει από Αμερική μια  m-audio 610 και για monitors εχω τα ΚRK rokit 6. θέλω να πάρω ενα μικρόφωνο καθαρά για ηχογράφηση φωνής μάλλον γυναικείας όμως πραγματικά δεν έχω ιδέα. το budget ειναι γύρω στα 200 ευρώ βέβαια αν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο η τιμή σε αυτά τα επίπεδα θα μπορούσα να το αυξήσω λίγο.  Στο κατω κάτω αν κάνουμε τη μεγάλη επιτυχία, το final recording το κάνουμε και σε ενα studio της προκοπής!!! :)

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και όταν βγάλω το κομμάτι θα σας το βάλω εδώ να το ακούσετε πρώτοι!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ορισες!

Μιας και παιρνεις ωραια καλουδια και κανεις προσεγμενες αγορες,παρε ενα ωραιο μικροφωνακι να δεσει το γλυκο

 

http://rodemic.com/microphone.php?product=NT1-A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες ότι πρόκειται για γυναικεία φωνή (μάλλον).

Σε τι είδος μουσικής (jazz, rock, λαϊκά ή άλλο);

Για τι φωνή μιλάμε (mezzo, soprano, alto);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η μουσική είναι ηλεκτρονική και η φωνή προς soprano. Όταν λέω ηλεκτρονική εννοώ disco-funky house, soulful κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε για μένα ίσως θα ήταν προτιμότερο (και λόγω της home κατάστασης του στούντιο) να επιλέξετε κάποιο δυναμικό μικρόφωνο.

Ακόμα και ένα ταπεινό sm58 θα σας κάνει τη δουλειά σας αξιοπρεπέστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ παιδιά, το ΝΤ1-Α φαίνεται πολυδιαφημισμένο και πα'οτι κατάλαβα είναι πυκνωτικό το άλλο είναι δυναμικό. σκέφτομαι όμως μια που πήρα την 610 που έχει phantom είναι κρίμα να μην πάρω πυκνωτικό. Λέω σωστά η λέω μαλακίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το βλέπεις έτσι.

Το θέμα είναι να κάνεις την πιο κατάλληλη επιλογή βάσει του budget σου και των αναγκών-δυνατοτήτων σου.

Το πυκνωτικό δεν είναι "καλύτερο" από ένα δυναμικό ούτε το αντίστροφο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το βλέπω έτσι λόγω άγνοιας και μόνο. Γενικά, λίγο που έψαξα και σε forum του εξωτερικού σε υπάρχοντα threads, αυτό που κατάλαβα είναι οτι σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλύτερο το δυναμικό μόνο και μόνο γιατί το πυκνωτικό μπορεί να πιάσει και το καζανάκι του πλαϊνού!!!  Πάντως μου κάνει εντύπωση πως η κάθε εταιρία βγάζει 50 μοντέλα. Πόσες διαφορές μπορεί να έχουν μεταξύ τους. εν το μεταξύ λίγο που έψαξα στο e-bay τα μικρόφωνα είναι απο τα λίγα εξαρτήματα που δεν αξίζει και τόσο να πάρεις απο το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου