Προς το περιεχόμενο

Πλανητικα Gong του Don Conreaux


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι είναι αυτή η μ@λακία το πλανητικό γκογκ?  :P   ;D

Ο,τι και το παραπλανητικο...

Η προθεσις "παρα" λειτουργει ενιοτε και ως επιθετο, αρσενικου γενους, ή ως προσδιορισμος σκοπου.

Πως λεμε ο "παρας" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

december, εγώ ξέρω τι είναι η μουσικοθεραπεία, έχω διαβάσει σχετικά πανεπιστημιακά συγγράματα και εκτιμώ το ρόλο της..........μπλα........................μπλα.............

 

Οπότε μπορείς να μας εξηγήσεις, βάση της αντικειμενικής αλήθειας, για τις δυνατότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου, την δημιουργία του σύμπαντος, τους εξωγήινους, την ύπνωση, το τρίτο μάτι, τα μαγνητικά πεδία και τις ιδιότητες/δυνατότητές τους, την αιώρηση των φακίρηδων, το τρίγωνο του διαβόλου και..........πλείστα άλλα που προσβάλουν την νοημοσύνη σου, λόγω της ελευθερίας του λόγου. (Αν κάνω κάπου λάθος, διόρθωσέ με. Μου αρέσει να βελτιώνομαι.)

Που ήσουν ρε άνθρωπε τόσο καιρό, να μας εξηγήσεις λογικά τα ανεξήγητα? Και κάθομαι και διαβάζω τις λαλακίες του καθενός ελευθερολογήτη που πάει και βγάζει βιβλία επειδή έχει λεφτά- άρα φτωχός ελευθερολογήτης δεν υπάρχει- και μας πουλάει μουσικοθεραπείες, δονήσεις, γιόγκες, κάμα σούτρα, προηγούμενες ζωές, επόμενες ζωές, παράλληλες ζωές και σύμπαντα, θεωρίες ιδεών, τσάκρας, ομοιοπαθητική, θεούς και κόντρα θεούς, τσι και κουραφέξαλα ?

Δώστε γνώση και σε εμάς τους αδαής. Παρακαλώ δηλαδή. Εκλιπαρώ θα τολμούσα να πω. ;D ;D

 

Για τον harilatron να πω (καλή τύχη στην μελέτη σου), πως μπερδεύει την επιστήμη με αόριστες έννοιες, που και η επιστήμη ακόμη εν έτη 2011 δεν έχει προσφέρει απαντήσεις. Και όσο για το τρίτο παράδειγμα έχω μια απορία. Γιατί, οι θρησκείες τι το διαφορετικό κάνουν από αυτό που περιγράφεις??

 

 

Για τον odis13, ας δει τι πίστευαν και στην ιατρική ακόμη ακόμη, πριν από τριάντα  χρόνια για διάφορες θεραπείες π.χ σχιζοφρένεια, επιληψία κ.α και πως αντιμετωπίζονται σήμερα.

Από το γελοίο επιχείρημα, που στην ουσία είναι αναζήτηση και όχι επιχείρημα, what if,  ξεκίνησαν όλες οι μεγάλες ανακαλύψεις του ανθρώπου. Και από κάποια ανήσυχα μυαλά.

Σε ερωτήσεις που δεν υπάρχει απάντηση, το να λες ότι η τάδε θεωρία είναι η σωστή, καταλαβαίνεις ότι αυτοαναιρείται. Είναι σαν να λες πριν την έναρξη του αγώνα, πως θα νικήσει ο τάδε.

 

Έχω να γελάσω τόσο...... από κάτι οικονομοτεχνικές αναλύσεις. Να είστε καλά.

 

Πισταιβο μωνω οτη βλαιπο κε οτη μου λαιναι. Αφτο ινε?

 

 

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον odis13, ας δει τι πίστευαν και στην ιατρική ακόμη ακόμη, πριν από τριάντα  χρόνια για διάφορες θεραπείες π.χ σχιζοφρένεια, επιληψία κ.α και πως αντιμετωπίζονται σήμερα

Με γκόνγκ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γκόνγκ?

 

absolutely!! Τρία γκονγκ πρωί μεσημέρι βράδυ και φςςμπόινγκ ενδιάμεσα.

Ααααα και κανά πατερημών βοηθάει. ;D

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απουσία απόδειξης δεν είναι απόδειξη της απουσίας. Όταν σε κάτι δεν υπάρχει εξήγηση δεν σημαίνει ότι η εξήγηση που δίνουμε είναι υπαρκτή. Όσο δεν ξέρετε κάτι για κάτι, καλά κάνετε (κάνουμε) να ψάχνετε γι' αυτό το κάτι και η ποικιλία των διαφορετικών γωνιών αντιμετωπισης δεν κάνει κακό. Όταν όμως δίνετε ερμηνεία και όχι λογική εξήγηση μην περιμένετε οι άλλοι απλά να συμφωνήσουν.

 

Φιλόσοφε, να σου πω ότι η ικανοποίηση της αναζήτησης δεν νομιμοποιεί τα συμπεράσματα που δομούνται, είδικά όταν αυτά βασίζονται σε κενά λογικής (βέβαια είναι προφανές ότι δεν θέλετε να τα δείτε).

 

Η πίστη εκδηλώνεται καλύτερα όταν αυτοί που την κριτικάρουν αδυνατούν να δώσουν εναλλακτική. Είναι η εύκολη λύση στην διαμάχη. Συχνά ο ίδιος λόγος είναι αυτός που γεννά την πίστη.

 

Όταν κάποιος κριτικάρει μια ερμηνεία δεν σημαίνει ότι 1) έχει εναλλακτική και 2) είναι υποχρεωμένος να παρέχει εναλλακτική. Αν κάποιοι νομίζετε ότι πρέπει ντε και καλά να παρέχεις εναλλακτική ερμηνεία για να θεμελιώσεις την κριτική σου, μάλλον δεν έχετε κατανοήσει τις λειτουργίες της λογικής αναζήτησης. Η όποια κριτική υποχρεούται να είναι ορθή λογικά και τίποτα περισσότερο.

 

Αντίθετα όμως, όταν η πίστη σου δέχεται κριτική είσαι υποχρεωμένος 1) να αναζητήσεις και να παρουσιάσεις τα τυχόν λογικά κενά της κριτικής και 2) να καλύψεις τα λογικά κενά της δικιά σου συμπερασματολογίας (αν υπάρχουν). Αποτυχία ικανοποίησης του πρώτου αυτομάτως καθιστά την θεωρία σου επισφαλή και αποτυχία του δεύτερου καταρρίπτει την θεωρία σου (έστω προσωρινά). Άσε που κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς τεμπέλης.

 

Αφού επιλέξατε να κολυμπήσετε σε βαθιά νερά, τουλάχιστον μάθετε κολύμπι.

 

...που και η επιστήμη ακόμη εν έτη 2011 δεν έχει προσφέρει απαντήσεις.

 

Αυτό ξαναπές το όταν γράφεις το επόμενο μήνυμά σου.  ;)

 

Η επιστήμη δεν έχει καμία απολύτως υποχρέωση να παρέχει απαντήσεις on demand. Οι επιστήμονες δεν είναι ταξιτζήδες. Κάνουν ότι μπορούν και όταν βρούν κάτι το λένε. Δεν δίνουν εγγυήσεις ότι θα φτάσουν στην εξήγηση, ούτε που αυτή θα είναι. Αν εσας αυτό δεν σας ικανοποεί, υπάρχουν και εναλλακτικές.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι με την φραση που εβαλα σε quote εννοω την ακριτη αποδοχη οποιασδηποτε θεωριας, χωρις αποδειξεις, με μονη βαση το οτι ισως περιεχει καποιο ψυγμα αληθειας. Εχω δηλαδη μια θεωρεια η οποια κατα πασα πιθανοτητα ειναι λανθασμενη αλλα θα την θεωρησω σωστη στο offchance του οτι υπαρχει μια μικροσκοπικη πιθανοτητα να ειναι οντως αληθεια.

 

 

Παραδειγμα:

odis13: "Μπορω να θεραπευσω καρκινο σε προχωρημενο σταδιο πασαλειβοντας τον ασθενη με ελαιολαδο και φωναζωντας ΤΖΕΡΟΝΙΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟ κατ'επαναληψην".

harilatron: "Αυτο που λες δεν στεκει επειδη μπλα μπλα μπλα"

blue: "Ναι ακουγεται χαζο, αντικρουει πολλες επιστημονικα τεκμηριωμενες αληθειες και κατα 99% ειναι μουφα, αλλα και αν ειναι αληθεια? Εγω λεω να πληρωσουμε για να το δοκιμασουμε, θετωντας μας και σε πιθανο κινδυνο".

 

Για τον odis13, ας δει τι πίστευαν και στην ιατρική ακόμη ακόμη, πριν από τριάντα  χρόνια για διάφορες θεραπείες π.χ σχιζοφρένεια, επιληψία κ.α και πως αντιμετωπίζονται σήμερα.

 

Και παρα πολυ καλα εκαναν και αντιμετωπιζαν τοτε με αυτο τον τροπο θεωριες που (σημερα) εχουν αποδειχθει σωστες. Γιατι για καθε παραλογη θεραπεια της οποιας η αξια μετεπειτα επιβεβαιωνεται, υπαρχουν δεκαδες αλλες που πραγματικα ειναι μουφες. Και μαλιστα μουφες που θετουν σε αμεσο κινδυνο ανθρωπινες ζωες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μπορείς να μας εξηγήσεις, βάση της αντικειμενικής αλήθειας, για τις δυνατότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου, την δημιουργία του σύμπαντος, τους εξωγήινους, την ύπνωση, το τρίτο μάτι, τα μαγνητικά πεδία και τις ιδιότητες/δυνατότητές τους, την αιώρηση των φακίρηδων, το τρίγωνο του διαβόλου και..........πλείστα άλλα που προσβάλουν την νοημοσύνη σου, λόγω της ελευθερίας του λόγου. (Αν κάνω κάπου λάθος, διόρθωσέ με. Μου αρέσει να βελτιώνομαι.)

Που ήσουν ρε άνθρωπε τόσο καιρό, να μας εξηγήσεις λογικά τα ανεξήγητα? Και κάθομαι και διαβάζω τις λαλακίες του καθενός ελευθερολογήτη που πάει και βγάζει βιβλία επειδή έχει λεφτά- άρα φτωχός ελευθερολογήτης δεν υπάρχει- και μας πουλάει μουσικοθεραπείες, δονήσεις, γιόγκες, κάμα σούτρα, προηγούμενες ζωές, επόμενες ζωές,παράλληλες ζωές και σύμπαντα, θεωρίες ιδεών, τσάκρας, ομοιοπαθητική, θεούς και κόντρα θεούς, τσι και κουραφέξαλα ?

Δώστε γνώση και σε εμάς τους αδαής. Παρακαλώ δηλαδή. Εκλιπαρώ θα τολμούσα να πω. ;D ;D

 

 

Έχω να γελάσω τόσο...... από κάτι οικονομοτεχνικές αναλύσεις. Να είστε καλά.

 

Πισταιβο μωνω οτη βλαιπο κε οτη μου λαιναι. Αφτο ινε?

 

 

 

 

post-tits-or-gtfo.thumbnail.png

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε ένα δελτίο τύπου που θα λέει ότι ο Μεγάλος Αγιος Πατέρας Τζουν Μουν από την Τενερίφη, θα κάνει εσπερινό (με εισιτήριο) στο κινηματοθέατρο ΡΕΞ όπου θα διαβάσει ευχές απο ΛΑ ΜΙΝΟΡΕ στο όνομα του Αγίου Φουντουκίου απο την Αρμενία, όπου οι ευχές αυτές είναι γνωστό ότι επιδρούν θεραπευτικά σε πλήθος σωματικών και ψυχικών προβλημάτων.

 

Θα θέλατε να το αφήσουμε αυτό το Δελτίο Τυπου?  Πως θα σας φαινόταν να σας έλεγα ότι "πρέπει να είστε ανοιχτόμυαλοι" αν το λοιδωρούσατε?

 

over and out.

 

Τα δελτια τυπου συνηθως μενουν ασχολιαστα. Για αυτο ειναι Δελτια τυπου. Και σαφως πρεπει να κοινοποιησετε οποιoδηποτε δελτιο δεν εχει προσβλητικο περιεχομενο. Εστω και για τον Αγιο Φουντουκιο. Το τι θα κανει ο καθενας την πληροφορια, ειναι στην διακριτικη του ευχερεια.      Εγω παντως θα εψαχνα να μαθω για τον Αγιο Φουντουκιο,Harilatron, μονο και μονο γιατι εχει ταιριαξει μια χαρα με την ΙΟΝ (την πρασινη)

Μουσικοί! Αληθεια σας λεω,μα τον μεγαλο ΟΥΓΚ, δεν τον καλεσα  τον ανθρωπο στο σπιτι μου!

Το Ιδρυμα Μιχαλη Κακογιαννη τον καλεσε. Δεν είναι υποχρεωση κανενος να παραστει. Μόνο ο στρατός είναι υποχρέωση. (αυτό μηπως να γινει  thread δλδ η υποχρεωτικη στρατευση) Μηπως να αποτανθουμε εκει, στο Ιδρυμα Μ.Κακογιαννη (του σκηνοθετη, ντε) και να τους ζητησουμε τον λογο? Πως ‘τολμησαν’ να τον καλεσουν και να το ανακοινωσουν και στον Τυπο? Οπου το διαβασε ενας φτωχος και μονος αυτοκλητος drummer και ‘τολμησε’ να ενημερωσει ένα μουσικο σάϊτ . Τι ακριβως δεν εγινε κατανοητο? Ότι αντεγραψα μια ειδηση  που εχει αμεση σχεση με την  μουσικη  ή ότι δεν ειμαι το ιδρυμα Κακογιαννη και δεν εχω αμεσο οικονομικο συμφερον ? (μηπως εχω εμμεσο ομως; ) Και στο 1ο ποστ  και στο 2ο είναι σαφες ότι ουτε υπεραναλυσεις χρειαζονται ουτε καν θα επρεπε να θιγεί το θεμα «ελευθεριας του λόγου στο ιντερνετ».  Και συνεχιζω την ενημερωση απο φυλλαδα των Βορειων Προαστειων :Ο καθηγητης και αυτοαποκαλουμενος μεγας δασκαλος των κρουστων Adam Uby , θα δωσει μια μοναδικη διαλεξη για τη συμβολη των drummers στην εξαπλωση των χλαμυδίων.

Και δεν μπορω να την τεκμηριωσω αυτη την ειδηση. Εξ αλλου ποσο ασφαλης θα ηταν μια δικη μου τεκμηριωση αφου ειμαι ανωνυμος. Ουτε  και ξερω τον Αδαμ Ιουμπι.

Αλλα  μονο κατι drummers γνωριζω και χλαμυδια μπορει να εχω , αλλα δεν μπορω ορθολογιστικα να το διαχωρισω από τις άλλες μεταδιδομενες ασθενειες. Καλη και η αθροα επισκεψιμοτητα του θεματος. Επιχειρηματικα το λεω. Και οχι φορολογικα.

Ουτε καν θρησκευτικα. Ποιος μιλησε για πιστη? Oh boy! Πιστευω σε ενα πιατινι. Πιστευω στην ομαδα μου. Πιστευω οτι η 5Α ειναι η καλυτερη μπακετα. Πιστευω οτι ο ΑΡΚ κανει τα καλυτερα σουβλακια. Ναι, τελικα πιστευω. "Ανοιχτα μυαλα", διοτι μπορει και να κανει τα καλυτερα σουβλακια ο ΑΡΚ...δεν το ξερουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley

Αν και υπο ένα πρίσμα φαίνεται να μοίαζουν ανάλογα, ίσως λόγω παρόμοιας συμπτωματολογίας, στην ουσία τους δεν νομίζω ότι είναι. Παρόλ' αυτά δεν διαφωνώ καθόλου.

 

Ας μην κράζουμε ο ένας το κρασί του άλλου.

 

Σωστά, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κριτικάρουμε το "κρασί" του άλλου. Δεν είναι κράξιμο. Άσε που το να διατυμπανίζεις το "κρασί" σου όταν αυτό δεν στέκει είναι το λιγότερο "ερεθιστικό" (γενικότερα μιλάω, όχι μόνο γι' αυτήν την συζήτηση).

 

@december

Η συζήτηση έχει γίνει κάπως γενικότερη και έχει ξεφύγει από τα στενά όρια της αρχικής της πρόθεσης. Γι' αυτό και κάποια γραφόμενα. Μην το παρεξηγείς.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου