Προς το περιεχόμενο

Πλανητικα Gong του Don Conreaux


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οχι δεν θα σβηστεί μιας και λαμβάνοντας υπ' όψη τις ιδιαιτερότητες του κόσμου...

Συμφωνώ. Βέβαια δεν είδα πολλούς να αυτοαποκαλούνται μεγάλοι διδάσκαλοι της κουδούνας και ερευνητές των συνεπειών των 64ων στην υπνοθεραπεία.

 

μα ηδη σβηστηκαν ολα τα προηγουμενα της χθεσινης μερας.....με απαντησεις του Harilatron :'(

Σαφως δεν αυτοαποκαλουμεθα στο σαιτ διοτι απλα δεν μας παιρνει ....και ειμαστε και ανωνυμοι και σεμνοι+ταπεινοι ;)... Ελληνικα στοιχεια της φυλης μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι. Ολα εδώ είναι και δεν βρίσκω και τον λόγο που το αναφέρετε. Προφανώς για να υποδηλώσετε φίμωση από το "κατεστημένο" στην "μεγάλη αλήθεια". Αστεία πράγματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια δεν είδα πολλούς να αυτοαποκαλούνται μεγάλοι διδάσκαλοι της κουδούνας

Εγώ απλά δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορώ να δηλώσω τέτοιος...με βάζετε σε σκέψεις φίλoς  Admin...

Μην ξεχνάς ότι πρίν λίγο καιρό υπέγραφα ΤαοΪστής...πρίν γίνω Munir Bashir...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι. Ολα εδώ είναι και δεν βρίσκω και τον λόγο που το αναφέρετε. Προφανώς για να υποδηλώσετε φίμωση από το "κατεστημένο" στην "μεγάλη αλήθεια". Αστεία πράγματα.

Σας ευχαριστω που τα αποκαταστησατε :)... Προφανεστατα την ωρα που εγραφα δεν υπηρχαν εξ ου και η απορια μου.

2011 εχουμε, σιγουρα δεν σκεφτηκα χουντα/κατεστημενα/αληθειες/φιμωτρα. Συμφωνω: αστεία πραγματα.

Σκεφτηκα παραλειψη και δεν υπεδηλωσα κατι . Απλά. Και παντα φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

december, εγώ ξέρω τι είναι η μουσικοθεραπεία, έχω διαβάσει σχετικά πανεπιστημιακά συγγράματα και εκτιμώ το ρόλο της. Σε καμία ανάγνωση δεν έπεσε το μάτι μου σε όρους όπως παγκόσμια ειρήνη, πλανητες, ηχοκαθάρσεις κ.α. Φυσικά και στον ορισμό της μουσικοθεραπείας που έβαλες δεν αναφέρονται οι ίδιοι όροι.

 

Εφόσον λοιπόν συμβαίνει η ακολουθία ενεργειών : προσβάλλεται η νοημοσύνη μου->παρουσιάζεται ένα αναντίστοιχο επιστημονικό περιβάλλον->"κάπως" συγχέονται/συναντιούνται οι έννοιες->με καλείς να open my mind, οφείλω να σε ενημερώσω οτι το άνοιγμα του μυαλού γίνεται και από την άλλη μεριά, από εκείνη που όταν το σημαινόμενο αμφισβητείται, οι απαντήσεις είναι μονοσήμαντες και καθολικές.

 

Δε φτάνει που ο κάθε αυτόκλητος μπορεί να υπαγορεύσει ως πνευματικό προϊόν ό,τι στρεβλωμένο του κατέβει, δε φτάνει που το παρουσιάζει ως δεδομένη κοινή γνώση που οφείλει να βρει αποδοχή στους "ανοιχτόμυαλους", αλλά πρέπει να αντιτεθεί (αυτό and whose army?) στον ορθολογιστικό τρόπο σκέψης (αυτόν που ο ίδιος επικαλλείται μέσω μιας υποτιθέμενης και αόριστης σύνδεσης με τις ολιστικές απόψεις).

 

Αυτά τα κείμενα "επιβιώνουν" εξαιτίας της κατάχρησης της έννοιας της ελευθερίας του λόγου και σήμερα είναι τόσα πολλά και έτσι διαρθρωμένα που χρησιμοποιούν αυτήν ακριβώς την ελαστικότητα -αλλά και τη μέθοδο "με ρωτάνε κάτι, απαντάω κάτι άλλο" (πχ "είσαι κλειστόμυαλος") - για να καταλήγουν πάντα στη διαπίστωση οτι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση (Α : 1+1=2, Β : 1+1=3, Γ {"η αλήθεια είναι κάπου στη μέση"} : 1+1= 2,4-2,6 ). Φυσικά, στους φυσικούς τους χώρους έκφρασης (τα blogs που δεν επιτρέπουν σχολιασμό), η ελευθερία του λόγου εφαρμόζεται σε ένα μικρό υποσύνολο απόψεων.

 

Πίσω στο θέμα μας, η αλήθεια που μπορεί κάποιος να ισχυριστεί οτι στέκει δεν είναι κάπου στη μέση. Δεν περιμένω να σταματήσει ποτέ αυτή η μουστάρδοποίηση καλοστεκούμενων και αποδεδειγμένα απορριπτέων θεωριών, αφού η έννοια του κατηγορηματικού λογισμού (ο blue είναι άνθρωπος + οι πυροσβέστες είναι άνθρωποι => ο blue είναι πυροσβέστης), αλλά και άλλες σημειολογικές, φιλοσοφικές και κοινωνικές ερμηνείες, έχουν καταφέρει να ορίσουν το ακριβές σημείο διαχωρισμού των φιλοσοφικών ερωτημάτων από την ατεκμηρίωτη απόπειρα κατήχησης απόψεων.

 

Τέτοιες απαντήσεις θα έχετε ξαναδεί, πιθανότατα πιο σπάνια από τις διατυπώσεις όπως του 1ου ποστ. Αυτό συμβαινει και για τον εξής λόγο : Οι πολλαπλοί αποδέκτες των μηνυμάτων του 1ου ποστ το προσπερνάνε στα γρήγορα, το στέλνουν σε κανα φίλο για να χαμογελάσει ή να προβληματιστεί με τη φτωχή λογική δομή του και σπάνια απαντούν σε σοβαρό τόνο, γνωρίζοντας εξαρχής οτι όλοι αυτοί στους οποίους απευθύνεται, γνωρίζουν ήδη το περιεχόμενο της απάντησης. Δεν γίνεται κάθε τρεις και λίγο να πρέπει να αποδεικνύεται η άρνηση της άρνησης, οπότε μη φανταστείτε ποτέ οτι η παρουσία λιγοστών αντιθέσεων δίνει στατιστικό δείγμα που επηρεάζει την εικόνα γύρω από την κοινή λογική.

 

Γαιτί πολύ απλά, δεν μπορείς κύριος να παίρνεις τα μισά από εδώ και τα μισά από εκεί για να συνθέσεις το όλο που ταιριάζει σε αυτά που καταλαβαίνεις και μετά να το παρουσιάζεις και ως δύσκολη μεταγνώση που απαιτεί άνοιγμα πυλών για την κατανόησή του. Ιδιαίτερα όταν τα δεύτερα μισά ανήκουν στην αντεπιχειρηματολογία της ερμηνείας σου.

 

Ω, Γαία  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χαρά στο κουράγιο όσων προσπάθησαν να απαντήσουν σοβαρά.  ;D

 

Προσωπικά έχω μια ευαισθησία με το θέμα των διαφόρων καλαμπόρτζηδων που κόβουν εισιτήριο (ή πουλάνε φυλαχτά, ή βιβλία, η απλά.... αυθεντία) επικαλούμενοι δυσδιάκριτες και θολερές (δηλαδή ανακριβείς και "ελαστικές") σκέψεις.

 

Αρνούμαι να σχολιάσω σοβαρά αλλά θα πω 3 παραβολές  :P.

 

1. Αναφερόμενος σ΄εμένα (και όχι σε άλλους απείρως σημαντικότερους ανθρώπους) θέλω να πω ότι τα τελευταία 7 χρόνια προσπαθώ να αναπτύξω μια μέθοδο για της μέτρησης μιας ποσότητας στο ανθρώπινο σώμα (ασχολούμαι με την ιατρική τεχνολογία). Τους τελευταίους δε 6 μήνες παλεύω για να θεμελιώσω και να αποδείξω τη νομιμοποίησή μου να αναφέρω ένα ακόμα δεκαδικό ψηφίο. Την ίδια ώρα, κάποιοι καλαμπόρτζηδες χωρίς ίχνος ντροπής διαλαλούν ότι θεραπεύουν πάσα νόσο και πάσα μαλακία με χρήση πλανητικών γκογκ (τι είναι αυτή η μ@λακία το πλανητικό γκογκ?  :P )  ;D.

Σε σχέση με το "μεγάλος διδάσκαλος" θέλω να πω ότι ο όρος δεν είχε χρησιμοποιηθεί ούτε για τον Richard Feynman που όντως ήταν καταπληκτικός δάσκαλος, είχε θεμελιώσει την κβαντική ηλεκτροδυναμική και είχε πάρει Nobel. Τώρα.... πως τον χρησιμοποιούμε για τον τύπο με τα γκογκ.... δεν ξέρω.  ;D

 

 

2. Η ιστορία είναι γεμάτη από ανθρώπους που πουλούσαν φύλλα ελιάς, δηλητήριο σκορπιού, ΝΕΡΟ, και διάφορα άλλα ξόρκια για να θεραπεύσουν σχεδόν τα πάντα. Κατά τη γνώμη μου αυτό αποτελεί ένα από τα πιο αποδοκιμαστέα είδη απάτης (καθώς εμπεριέχει το στοιχείο της εκμετάλλευσης της ανθρώπινης απόγνωσης) και πρέπει να τιμωρείται παραδειγματικά.

 

Η τρίτη παραβολή θα γίνει πιο εύκολα αντιληπτή από όσους έχουν θρησκευτική πίστη

3. Φανταστείτε ένα δελτίο τύπου που θα λέει ότι ο Μεγάλος Αγιος Πατέρας Τζουν Μουν από την Τενερίφη, θα κάνει εσπερινό (με εισιτήριο) στο κινηματοθέατρο ΡΕΞ όπου θα διαβάσει ευχές απο ΛΑ ΜΙΝΟΡΕ στο όνομα του Αγίου Φουντουκίου απο την Αρμενία, όπου οι ευχές αυτές είναι γνωστό ότι επιδρούν θεραπευτικά σε πλήθος σωματικών και ψυχικών προβλημάτων.

 

Θα θέλατε να το αφήσουμε αυτό το Δελτίο Τυπου?  Πως θα σας φαινόταν να σας έλεγα ότι "πρέπει να είστε ανοιχτόμυαλοι" αν το λοιδωρούσατε?

 

over and out.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να σας πω την αληθεια εκανα ενα προχειρο ψαξιμο για τον κυριο. Η μονη αναφορα του που βρηκα στη wikipedia για αυτο τον "μεγαλο διδασκαλο" ηταν οτι επαιξε καποτε σε μια ταινια. Περαν αυτου, το μονο site με πληροφοριες ηταν το δικο του, οπου φυσικα τις πληροφοριες για τον εαυτο του τις δινει ο ιδιος.

 

Δεν αμφιβαλλω οτι κοσμος που θα παει στο σεμιναριο/event του ισως βοηθηθει κατα καποιον τροπο (ειδικα αν εξαρχης πιστευουν οτι αυτο θα συμβει) αλλα αυτο απεχει ΠΟΛΥ απο το να κανουμε βαρυγδουπες δηλωσεις περι ιασης ασθενειων.

 

Καθε δηλωση τετοιου τυπου (ακομα και αν προερχεται απο τον επιστημονικο χωρο, ποσο μαλλον οταν προερχεται ΤΕΛΕΙΩΣ εκτος αυτου) ειναι οπως λενε "to be taken with a pinch of salt" μεχρι αποδειξεως του εναντιου. Και οταν λεμε αποδειξη, δεν εννουμε το γελοιο επιχειρημα "και αν ισχυει?".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου