Προς το περιεχόμενο

compressor πριν το wah ή compressor μετά το wah????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

που είναι η πιο σωστή θέση για τον κομπρέσορα?στην αρχή της πεταλιέρας μου εχω tuner>volume pedal>compresor>wah και μετά όλα τα υπόλοιπα εφέ....εχώ καταλήξει για τις θέσεις του tuner και του volume pedal...η ερώτηση μου είναι από εκεί και παραπέρα

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O compresor πάει πριν το wah .... (kateme  :P) .

Προσωπικά τον έχω βάλει και πριν το tuner . Πριν απο όλα δλδ .

 

Βεβαιώσου επίσης ότι προτιμάς τη χρήση του volume στην αρχή και όχι στο τέλος .

(στην αρχή λειτουργεί σαν gain , αν ακολουθούν drive πετάλια, πράγμα που μπορείς να ελέγξεις και με το volume της κιθάρας σου ) Στο τέλος λειτουργεί καθαρά σαν volume.

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O compresor πάει πριν το wah .... (kateme  :P) .

Προσωπικά τον έχω βάλει και πριν το tuner . Πριν απο όλα δλδ .

 

Συμφωνώ.

Οι compressorες όπως και οι κυρίες (άσχετο) προηγούνται.

Αν και θεωρώ αχρείαστο το να πάει πριν το tuner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω εξαρτάται πολύ από το παίξιμο, αλλά και από τον τύπο του κάθε πεταλιού. Πχ αν είσαι από αυτούς που έχουν τον comp μονίμως ανοιχτό, τότε πρέπει να πάει πριν το wah. Αν όμως τον χρησιμοποιείς ως εφέ που μαζεύει εντάσεις δεν είναι και παράλογο να μπει μετά από το wah (αφού το πρόβλημα στα περισσότερα είναι οτι αυξάνουν την ένταση όταν κάνουν sweep στις ψηλές συχνότητες). Μετά μετράει και τι ακολουθεί και πόσα (και ποιά) εφέ έχεις ταυτόχρονα on.

 

Εσύ δοκίμασες τις δύο περιπτώσεις και δεν βρίσκεις κάποια καλύτερη από την άλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O compresor πάει πριν το wah .... 

 

+100000

 

Προσωπικά το γουστάρω έτσι (κομπρέσορας ή μπούστερ), πριν απο το Wah, γιατί φέρνουν σε μια καλύτερη ισορροπία τον ήχο της κιθάρας, πριν μπεί στο wah και τελικά είναι πιο smooth σε όλο το εύρος της διαδρομής. Αυτά βέβαια, αν το wah σου ΔΕΝ ξυρίζει και δουλεύει σωστά. Γιατί αν έχεις κανένα stock cry baby, θα κόψεις κεφάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο ατελείωτες ώρες προσωπικών δοκιμών και υπερψαξίματος στο internet. Guitar>>Tuner>>Wah>>Compressor>>Overdrive>>Distortion>>Equalizer>>Effects(ή send-return amplifier)>>Amplifier

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου ο compressor μπαίνει μετά το wah καθώς στο δικό μου setup (cry baby+boss cs-3 μόνιμα ανοικτό) όταν έβαζα μπροστά τον comp μου φαινόταν σαν να "μπούκωνε" το wah ενώ το ανάποδο ήταν μια χαρά, βέβαια μπορεί να ήταν και ιδέα μου.

 

Να ρωτήσω όμως κι εγώ κάτι άλλο: στην περίπτωση που το wah είναι tbp και ότι ο compressor είναι μονίμως ανοικτός, αν θέλουμε να προσθέσουμε κι ένα fuzz ge πως θα είναι η σειρά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα οτι σου αρεσει στο αυτι θα κανεις..

εγω καλυτερο ηχο διαπιστωσα βαζωντας τον comp μετα το wah εδω και αρκετο καιρο και συνεχιζω ετσι..ειμαι απο τους τυπους που τον εχω παντα on τον compressor..

 

guitar -> tuner -> comp -> drive -> ............ -> amp

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guitar>>BUFFER>>Wah>>Compressor>>Overdrive>>Distortion>>Equalizer>>Effects(ή send-return amplifier)>> TUNER  >> Amplifier

 

προσωπικα μου ακουγετε καλυτερα ο compressor μετα το wha

δεν τον χρησιμοποιω και πολυ συχνα σε συνδιασμο με wha αλλά μου ακουγετε πιο σωστος μετα το wha.

Παντως ισχυει το ρητό.. όπως ακουν τα αυτιά μας ! :D

 

επισης προτείνω το κουρδιστιρι να μπαινει στο τελος ακριβως πριν τον ενισχυτη,.

 

ετσι σε περίπτωση που δεν εχεις ηχο καποια στιγμη, πχ σε Live,

ειναι ενας ευκολος τροπος να τσεκαρεις ποιο το προβλημα,

 

αν ανοιξεις κουρδιστηρι που το εχεις στο τελος της σειρας..και μεχρι εκει φτανει ηχος ,,τοτε φταιει ενισχυτης μερια.  Αν παλι δεν φτανει ηχος στο κουρδιστηρι τοτε  καποου κοβετε στα πεταλια (φυς, τροφοδοσιες κτλ).

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου