Προς το περιεχόμενο

Gibson Replica upgrade


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ ιμιτασιόν προϊόν. Θα προτιμούσα μια φθηνότερη original κιθάρα. Με 500 ευρώ που θα σου πάει με τις αναβαθμίσεις έπαιρνες μια ωραιότατη Fender ή Ibanez ή χίλιες δυο άλλες επιλογές. Σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πολλές και ωραίες κιθάρες.

 

Βέβαια δεν έχουν ομόκεντρους κύκλους  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατί...ή άλλη που έχει είναι κανονική... ;D

 

Καλο...αλλα μιλησες για epiphone bullseye και την τιμη της και σου εδειξα ποια ειναι η κανονικη epiphone bullseye και η τιμη της, ελπιζω να καταλαβαινομαστε περα απο το αστειο του θεματος ;) Kανονικη-ξεκανονικη τουλαχιστον δεν ειναι...μιση κιθαρα...

 

με 12 κιθάρες (εκ των οποίων 1 Gibson...) μόνο gibson fanboy δεν θα με έλεγες. ;)

Τα parts που αναφέρεις δεν έχουν διαφορά (εκτός από το χρυσό χρώμα) από αυτά που φοράει τώρα η κιθαρούλα...εκτός εάν δεν καταλαβαίνουμε τι σημαίνει αναβάθμιση...άλλο αναβάθμιση και άλλο αλλαγή :P

 

Aς κανω πισω, ας δεχτω πως ειναι τα ιδια (τα εχεις δοκιμασει του gfs ή απλα το λες υποθετοντας πως επειδη ειναι made in china ειναι τα ιδια; γιατι εγω ειδα σημαντικη διαφορα και σε σταθεροτητα κουρδισματος και σε action/fret buzzing κλπ) και ας αντιπροτεινω wilkinson parts (ακομα καλυτερη προταση και επισης φθηνη). Οσο για το gibson fanboy δεν πηγαινε για 'σενα. Αν και δε χρειαζεται να εχεις πολλες gibson για να εισαι fanboy της εταιριας, και μια φτανει πιστευω για να κολλησεις την...αρρωστια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχεις δοκιμασει του gfs ή απλα το λες υποθετοντας πως επειδη ειναι made in china ειναι τα ιδια;

Ναι, και τα μόνα καλά που έχω να πώ για τα συγκεκριμένα προϊόντα του site είναι για τους μαγνήτες του. Που είναι πραγματικά value for money, όπως και οι Tonerider (που και αυτοί "κινέζικοι" είναι).

Αναβάθμιση, κατά την άποψή μου, δεν βλέπεις σε "ομοειδή" είδη...πχ έχοντας αρκετά γνήσια Strat tremolos η παράθεση ήταν συντριπτική δίπλα σε ένα Tremking που έβαλα τελευταία...και η διαφορά κόστους βέβαια ;)

 

 

Αν και δε χρειαζεται να εχεις πολλες gibson για να εισαι fanboy της εταιριας, και μια φτανει πιστευω για να κολλησεις την...αρρωστια

Ατυχώς, όταν τις έχεις όλες διπλα-δίπλα, η σύγκριση είναι αναπόφευκτη...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το συμπάθειο φίλε μου και εγώ για Gibson πήγαινα (headstock,eye control,happy face) και κατέληξα τυχαία σε Tokai.  ;D Την χαίρομαι εδώ και 2 χρόνια περίπου...και με εχει βγάλει υπερήφανο ακόμα και απο κάποιες μαμά Gibson Standard που δοκίμασα σε Α-Β test. Ή σέταρε την σωστά την ήδη υπάρχων κιθάρα σου όπως πολύ καλά είπανε τα παιδιά ή πούλα την, βάλε λίγα ακόμη και πάρε καμιά Ιαπωνέζα (tokai,burny,edwards) στην μισή τιμή απ'ότι θα έσκαγες για Gibson και θα χαίρεσαι κάθε φορά που θα παίζεις το όργανο.  :o ;)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμιση, κατά την άποψή μου, δεν βλέπεις σε "ομοειδή" είδη...

Μπορεί κάποια πολύ φτηνά να παρουσιάζουν προβλήματα. Κλειδιά που δεν έχουν ρύθμιση

σκληρότητας με βιδούλα, θέλεις να το γυρίσεις ένα κλικ, δεν γυρνάει, το γυρνάς πιο

δυνατά και φέρνει μισή στροφή. Χαλαρά βιδάκια σε saddles που τρίζουν σε κάποια νότα

και σιγά σιγά ξερρυθμίζεται το ύψος του κλπ. Απο κάποιο επίπεδο 'αξιοπρέπειας' και πάνω

όντως δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά αλλά μεταξύ του hardware που φοράει μια κιθάρα των

100 ευρώ και αυτού που φοράει μια των 300 (τυχαία νούμερα), υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος δεν παω για γκαζι απλα επειδη προφανως τα ξυλα δεν αναβαθμιζονται κ σιγουρα θα υπαρχουν αδυναμιες με τους περισσοτερους κιθραστιες που εχω συζητησει μου εχουν πει οτι μια καλη κιθαρα πρεπει να εχει passive για να μην πνιγει το ξυλο της ενω αν η κιθαρα δεν εχει τρομερα ξυλα ειναι προτιμοτερο active μαγνητες γιατι ειναι one sided.

 

δλδ τι αδυναμιες να εχουν τα ξυλα?το μαονι ειναι μαονι και το αλντερ ειναι αλντερ.αμα η κιθαρα ειναι καλοστημενη στο φτιαξιμο της,σωστη στα spec's της και καλα σεταρισμενη ειναι μια χαρα.τα αλλα ειναι αστεια

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ τι αδυναμιες να εχουν τα ξυλα?το μαονι ειναι μαονι και το αλντερ ειναι αλντερ.αμα η κιθαρα ειναι καλοστημενη στο φτιαξιμο της,σωστη στα spec's της και καλα σεταρισμενη ειναι μια χαρα.τα αλλα ειναι αστεια

 

Πολύ γενική άποψη, θα διαφωνήσω. Καταρχάς υπάρχει βαρύ και ελαφρύ μαόνι που άλλωστε το διαχωρίζουν στο custom shop της gibson. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα θέματα που αφορούν τα ξύλα εκτός από το βάρος. Είχα μια πολύ ωραία συζήτηση με έναν luthier στο εργαστήριό του, όπου μου έδειξε ότι σημασία έχει π.χ. και η ''πυκνότητα'' των νερων του ξύλου π.χ. σε ένα maple μανίκι (που υπάρχουν άπειρες κιθάρες με maple μανίκια άρα είναι όλα τα ίδια σύμφωνα με την άποψή σου), την φορά που πρέπει να έχουν για να έχει αντοχή κ.τ.λ. Δεν παίρνω δογματικά αυτά που μου είπε, απλά πιστεύω ότι τα πάντα παίζουν ρόλλο (έστω και ένα 10-15%).

 

Adamo δεν μπορούμε να ξέρουμε τί μετατροπές θα χρειαστεί η κιθάρα σου γιατί π.χ. μια epi ή μια studio είναι αυτές που είναι και είναι ''μοναδικές'' (που πληρώνεις και αυτό όταν αγοράζεις ένα επώνυμο προϊόν , δηλαδή την πιστοποίηση), σε σχέση με τις ρέπλικες gibson που είναι ''άπειρες'', όσες δηλαδή είναι και οι ''άπειροι'' κινέζοι κατασκευαστές τους και δεν μπορεί να ξέρει κάποιος που δεν την έχει πιάσει στα χερια του τι μετατροπές θα χρειαστεί.

Θα σου πρότεινα να την δώσεις σε ένα μάστορα για να κάνει μια εκτίμηση για τις μετατροπές που τυχόν να θέλει η κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ τι αδυναμιες να εχουν τα ξυλα?το μαονι ειναι μαονι και το αλντερ ειναι αλντερ.αμα η κιθαρα ειναι καλοστημενη στο φτιαξιμο της,σωστη στα spec's της και καλα σεταρισμενη ειναι μια χαρα.τα αλλα ειναι αστεια

 

Μάλιστα.

 

 

Looney Tunes Outro

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το πεπόνι; ;D ;D ;D

 

καπως ετσι..

το ενα ειναι για αντρες

και το αλλο για πιο πολυ αντρες (που αντεχουν στο πηλοφορι)

 

;D

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου