Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

Αν και το θεμα παει καρφι για τον Superfunk ωστοσο θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας.

Η Τελε μου εχει το εξης προβλημα. Μετα το 12ο ταστο ψιλοτασταρει στα σηκωματα. Κανενα σεταρισμα ουτε και το frett leveling  εκανε δουλεια. Οι "ειδικοι" ειπαν πως πολλες fender παρουσιαζουν αυτη την ιδιαιτεροτητα. Πως το αντιμετωπιζουμε?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άμα δεν ακούγεται στον ενισχυτή τότε δεν υπάρχει θέμα ανησυχία.Αν όμως κόβεται η νότα τότε φταίει το μικρό radius.Αυτό απ όσο ξέρω δεν φτιάχνεται αφού και συ μας είπες ότι η κιθάρα είναι καλά σεταρισμένη και έγινε και λείανση στα τάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το αντιμετωπιζουμε?

 

αλλαζουμε τεχνικο γιατι μας λεει μπουρδες...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα σου εχει vintage radius & vintage frets (πολυ μικρα και χαμηλα δηλ.) οποτε χρειαζεται και υψηλοτερο action για να κανεις σηκωματα (οπως εκαναν απροβληματιστα ο Χεντριξ και ο Blackmore & καμια 100αρια χιλιαδες αλλοι κιθαριστες στην ιστορια του...ροκ... ;D),αλλοιως βαζεις jumbo ταστα και εισαι μαγκας.

 

Οι "ειδικοι" ειπαν πως πολλες fender παρουσιαζουν αυτη την ιδιαιτεροτητα.

 

ισως η μεγαλυτερη ..κιθαροβλακεια που εχω ακουσει ποτε μου & εχω ακουσει...παρα πολλες..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ψηλέ μου, ρώτα κι εμένα που είμαι τεμπέλης και γουστάρω χαμηλά τις χορδές  ;D...

Ο μόνος τρόπος είναι να φαγωθούν τα τάστα απο το 12 και μετά, όχι ομοιόμορφα όμως, αλλά με τρόπο σαν να αλλάζουν ελαφρά το ρέδιους...θέλει χέρια και προσοχή...γίνεται όμως - ρώτα και τον Λαμπή  ;) ;D

Το πιό σωστό θα ήταν να αλλάξεις την κλίση στην ταστιέρα απο το 12 και μετά κι ύστερα refretting...combined radius...αλλά κοστίζει και επηρεάζει την αίσθηση.

Βέβαια ο πιό οικονομικός τρόπος -νέος είσαι, μη κοιτάς του λόγου μου-είναι να γίνεις άνδρας!  ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά με τρόπο σαν να αλλάζουν ελαφρά το ρέδιους...

 

σαφως και αυτο παιζει (το κανουν πολλοι "γρηγοροι" μπεντακηδες οπως ο Eric Johnson)...αλλα συνηθως ενα ωραιο σετ  ταστα 6100 την κανει μια χαρα τη δουλεια (κατι ηξερε ο SRV)

 

ο ωραιοτερος συνδιασμος για εμενα ειναι αυτος αλλωστε για Fender κιθαρες (7αρι radius & 6100) και οι 2 τελε που εχω...μπενταρουν σαν τρελλες με λογικοτατο action (αυτες μπενταρουν εγω ειπαμε ακομα μαθαινω.... ;D) & μετα το 12ο.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου