Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις: Αγορά e-drums (new or used?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O λόγος του thread είναι ανύπαρκτος.

Γιατί μιλάει για ένα άλλο τυπικά forum (άλλα username / passwords/ δομή/ τρόποι επικοινωνίας/ αντικείμενο) που δημιουργήθηκε για να αποφευχθεί το είδος των thread σαν αυτό εδώ.

 

 

Νόμιζα ότι το forum είναι ένα. Αν είναι έστω και τυπικά δύο τότε σαφώς δεν υπάρχει λόγος για τέτοιο thread.

 

 

Είναι ελεύθερη αγορά και, ειδικά στην εποχή μας που οι εναλλακτικές και η πληροφόρηση είναι (υπερ)άφθονες, ο καθένας έχει δικαίωμα στην επιλογή του και είναι αντάξιος αυτών.

 

Τώρα αν η χώρα νομίζεις ότι καταστράφηκε από αυτό, δικαίωμά σου.

 

 

Δεν αναφέρθηκα σε ελεύθερες αγορές, πληροφόρηση και επιλογές.

 

Αναφέρθηκα αποκλειστικά και μόνο σε νοοτροπία η οποία από μόνη της δεν αποτελεί λόγω καταστροφής μιας χώρας αλλά συμβάλλει στην προς τα εκεί πορεία.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μια χαρά σας το είπε ο Κώστας  ;). Σαφέστατα και στις αγγελίες υπάρχουν όργανα που οι τιμές τους  βγάζουν... μάτι (σε βαθμό που αναρωτιέσαι αν ο πωλητής δεν έχει πάρει μυρουδιά πχ το e-bay ή την μαρκετάδικη τιμή ή αν ψάχνει τον απόλυτο βλάκα). Εκεί γελάς και πας παρακάτω... Ας ζητήσει ότι θέλει... θα το πουλήσει;

 

Τώρα αν πας εσύ σαν τον κίτσο και το αγοράσεις, χωρίς πρώτα να το έχεις κάνει φύλλο και φτερό στο ψάξιμο, δεν σου φταίει κανείς...  ;)  

 

Πάντως υπάρχουν αγγελίες στο forum που έχουν γίνει... vintage  ;D για αυτόν τον λόγο.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε hampis θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα με την λογική σου.

 

Φράσεις σαν και τις παραπάνω υποδηλώνουν μία συμπεριφορά απαράδεκτη (κατά την γνώμη μου πάντα ) που μας οδήγησε στην σημερινή κατάσταση την χώρα μας.

 

Όταν "Για εμενα δεν υπαρχει τιποτα ''Απαραδεχτο'' η ''Παραλογο''" τότε θεωρούνται φυσικό πράγμα τις μίζες, ρεμούλες και η καταλήστεψη του δημόσιου χρήματος

 

Όταν δεν "κάθεσαι και ασχολείσαι." η ασυδοσία συνεχίζεται και το πράγμα πάει μακριά.

 

Όταν "απλά χαμογελα και προσπέρασε" γίνεσαι συνυπεύθυνος και συνεργός

 

και

 

Όταν "άσε τον αλλο να ζηταει οτι θέλει" επιτρέπεις στον κάθε μ@λ@κ@ να ενεργεί γράφοντας τα πάντα στα παλιά του τα παπούτσια τους νόμους τις κοινωνίας και εσένα. (στα @@@@δια του βασικά).

 

Δυστυχώς φίλε μου αυτή την νοοτροπία παρουσιάσαμε σαν λαός τα τελευταία χρόνια και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

 

Για σκέψου το λίγο ?

 

Φιλικά

 

 

Bart

 

PS Sorry για το Off-Topic.

 

Βarts ό Hampis μιλουσε συγκεκριμένα για τις αγγελιες..

Όχι για την πολιτικο-κοινωνικο-οικονομικη κατασταση της χωρας.

Mην το πας στο γενικο, απλα για να διαφωνησεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά σας το είπε ο Κώστας  ;). Σαφέστατα και στις αγγελίες υπάρχουν όργανα που οι τιμές τους  βγάζουν... μάτι (σε βαθμό που αναρωτιέσαι αν ο πωλητής δεν έχει πάρει μυρουδιά πχ το e-bay ή την μαρκετάδικη τιμή ή αν ψάχνει τον απόλυτο βλάκα). Εκεί γελάς και πας παρακάτω... Ας ζητήσει ότι θέλει... θα το πουλήσει;

 

Τώρα αν πας εσύ σαν τον κίτσο και το αγοράσεις, χωρίς πρώτα να το έχεις κάνει φύλλο και φτερό στο ψάξιμο, δεν σου φταίει κανείς...  ;)  

 

 

Φίλε μου δεν θα αγοράζεις πάντα προϊόντα για τα οποία έχεις κάποια γνώση. Κάποτε θα χρειασθεί να αγοράσεις κάτι για το οποίο είσαι άσχετος.

 

Τότε πραγματικά σου εύχομαι να μην πέσεις πάνω σε κανένα από αυτούς και βρεθείς εσύ από κάτω.

 

Τώρα αν η νοοτροπία του "Εγώ τόσο θα το πουλήσω. Αν βρεθεί κανένας μ@λ@κ@ς να το πάρει καλώς, αλλιώς θα το ........." δεν σε ενοχλεί έχει καλώς. Εγώ σε αυτό αναφέρομαι.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι το forum είναι ένα. Αν είναι έστω και τυπικά δύο τότε σαφώς δεν υπάρχει λόγος για τέτοιο thread.

 

Κάτι που έπρεπε να ξεκαθαρίσω από την αρχή: δεν μιλάω για τις αγγελίες του noiz.gr... Μιλάω γενικά για το τι κυκλοφορεί εκεί έξω. Είτε είναι 1 είτε 2 το noiz με τις αγγελίες, ΦΥΣΙΚΑ και υπάρχει λόγος ύπαρξης του thread. Μπορεί κάποιος να πεί κάτι, σαν παράμετρος ελέγχου των τυμπάνων (π.χ. δές αν το mesh στην πάνω δεξια βίδα έχει το τάδε σημάδι) που θα βοηθήσει στην αγορά μεταχειρισμένου. Δεν νοείται κάποιος να πάει στα τυφλά, χωρίς να ελέγξει τι πάει να πάρει. Γουρούνι στο σακί;;; Εντάξει εκτός και αν έχει λεφτά για πεταμα και δεν τον νοιάζουν....

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βarts ό Hampis μιλουσε συγκεκριμένα για τις αγγελιες..

Όχι για την πολιτικο-κοινωνικο-οικονομικη κατασταση της χωρας.

Mην το πας στο γενικο, απλα για να διαφωνησεις.

 

 

Ευχαριστω φιλε μου

 

Αναρωτιομουν και εγω που κολλανε ολα αυτα που μου καταλογιζε ο Barts  ??? ??? ???

@ Barts Εαν θες να μιλησουμε για την κριση και γιατι φτασαμε ως εδω στειλε εμαιλ να το αναλυσουμε μονοι μας ή να ανοιξουμε thread αλλου να πουμε ολοι τη γνωμη μας

 

Ειλικρινα απορω γιατι σας ενοχλει τι τιμη βαζει ο καθενας στις αγγελιες του !!

Χαμογελα (ειρωνικα εννουσα) και προσπερασε, πηγαινε στην επομενη αγγελια

Μαλλον δεν ειχες πιασει το νοημα αυτων που ειπα.Δεν πειραζει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου δεν θα αγοράζεις πάντα προϊόντα για τα οποία έχεις κάποια γνώση. Κάποτε θα χρειασθεί να αγοράσεις κάτι για το οποίο είσαι άσχετος.

 

 

Βρε Barts, τότε είναι που θα το ψάξεις ακόμα περισσότερο και θα ρωτήσεις αριστερά και δεξιά  ;) Ακόμα και αν το ξέρεις θα το ψάξεις, πόσο μάλλον όταν δεν το κατέχεις το αντικείμενο...

 

Μην με βάλεις τώρα να σου αραδιάσω παραδείγματα από  τις αγγελίες- δεν θα ήταν ούτε... κομψό, ούτε δεοντολογικό  ;D ;D ;D

 

Αλλά... αν πχ, δεις ένα πετάλι- δεν αναφέρομε σε μπάσα που είναι τα «ψιλό χωράφια μου»  ;D- που δεν έχεις ιδέα και βλέπεις τον τίτλο «σούπερ ευκαιρία», τι κάνεις; Κλείνεις τα μάτια και βουρ;  ;D ;D ;D Επειδή ο άλλος έγραψε σούπερ ευκαιρία; Θα κάνεις το αυτονόητο, google it  ;) και θα ρωτήσεις δεξιά και αριστερά. Δέχομαι ότι δεν μπορεί πχ να γνωρίζεις για τον Χ, Ψ κομπρέσορα που άλλος τον πουλάει... 500 ευρώ  ;D, αλλά αν τσεκάρεις στον «γερμανό» ή το «Ντι Βι» ή όπου άλλου... ότι αυτός καινούργιος κοστίζει 480, άρα στα μεταχειρισμένα θα πάει πολύ παρακάτω- που και αυτά θα τα ψάξεις παντού- νομίζω ότι δεν θα έχεις πλέον απορίες, ακόμα και αν δεν γνωρίζεις αυτό που θες να αγοράσεις...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκια μου συνφορουμίτες μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε. 

 

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι με ενοχλεί αφάνταστα η νοοτροπία του :

 

"Εγώ τόσο το πουλάω. Αν βρεθεί κανένας μ@λ@κ@ς να το πάρει καλώς, αλλιώς θα το ........."

 

και ότι οι φράσεις που σημείωσα από το μήνυμα του hampis ενισχύουν αυτή την νοοτροπία.

 

Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

 

ΔΕΝ έκανα καμία πολιτικό-κοινωνικο-οικονομική αναφορά, απλώς ανέφερα παραδείγματα από την καθημερινότητα μας.

 

ΔΕΝ κατηγόρησα τον hampis ως υπεύθυνο για την σημερινή κρίση !!! (αν και ψυλλιάζομαι ότι ο Πάγκαλος εκείνον ευνοεί όταν λέει ότι "Τα φάγαμε Μαζί"). ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Για δε το φίλο Terry RoscoeBeck5 θέλω να του πω ότι δεν έχουν όλοι την δυνατότητα και περισσότερο την γνώση για να κάνουν ερεύνα αγοράς μέσω του διαδικτύου και φυσικά κανένας δεν γνωρίζει τα πάντα για τα πάντα.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

ΔΕΝ κατηγόρησα τον hampis ως υπεύθυνο για την σημερινή κρίση !!! (αν και ψυλλιάζομαι ότι ο Πάγκαλος εκείνον ευνοεί όταν λέει ότι "Τα φάγαμε Μαζί"). ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Αχά, από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια  ;- έτσι δεν λέει το ρητό; Ώστε ο Μπάμπης τα έφαγε με τον Παν-(γ)κάλο...  ;D ;D ;D ;D Τώρα εξηγούνται τα νέα drums...  ;D ;D Μάλιστα... Μάλιστα...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη δεν καταλαβα !!!! ???

 

Αφου τα φαγαμε μαζι γιατι αυτος ειναι 200 κιλα και εγω 100 ?? ;D ;D ;D ;D

 

@barts φιλε μου εαν και οταν με γνωρισεις απο κοντα θα καταλαβεις οτι ο πρωτος που κατηγορει αυτη την νοοτροπια ειμαι εγω και οχι αυτος που την υιοθετει !

Καπου εχουμε χαθει στη μεταφραση των φορουμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου