Προς το περιεχόμενο

Εργαλεια κιθαρας και set up ακουστικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο πασχα, μιας και o οδηγος για το ''set up'' του φιλου SF κανει δουλεια αποφασησα να το κανω και στην ακουστικη. Το θεμα ειναι οτι το nut & saddle θελουν πολυ κατεβασμα και μιας και το saddle δεν ειναι ρυθμιζομενο λεω να παρω 2-3 σετ απο το καθενα + ειδικες λιμες μηπως και τα καταφερω. Στο θωμα εχει κατι αντιστοιχο να παρω.

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο πασχα, μιας και o οδηγος για το ''set up'' του φιλου SF κανει δουλεια αποφασησα να το κανω και στην ακουστικη. Το θεμα ειναι οτι το nut & saddle θελουν πολυ κατεβασμα και μιας και το saddle δεν ειναι ρυθμιζομενο λεω να παρω 2-3 σετ απο το καθενα + ειδικες λιμες μηπως και τα καταφερω. Στο θωμα εχει κατι αντιστοιχο να παρω.

Ευχαριστω για το χρονο σας.

 

Το μόνο "εργαλείο" που χρειάζεσαι για να κατεβάσεις το nut και το saddle της ακουστικής είναι ένα κομμάτι γυαλόχαρτο.

 

Με τα nut files δεν θα πρότεινα να ασχοληθείς καν, εκτός αν απλά θέλεις να πειραματιστείς. Είναι τόσο σίγουρο όσο και ο θάνατος, ότι τις πρώτες 2-3 φορές το αποτέλεσμα θα είναι... άστο καλύτερα. Αν τώρα έχεις μερικά nut στην άκρη για να παίξεις, go for it.

 

Πολύ προσοχή αν αποφασίσεις να αφαιρέσεις το nut για να μη φύγει και ξύλο μαζί. Διάβασε και δες σχετικά video για το πως γίνεται. Επίσης, εννοείται, συνεχής έλεγχος για το πόσο θα τα κατεβάσεις.

 

Όλα αυτά με την προοπτική ότι ήδη έχεις σετάρει σωστά το relief και παρ'όλα αυτά η ακουστική σου δεν παίζει όπως θα ήθελες. Παρεμπιπτόντως, δεν φαντάζομαι να περιμένεις να έχεις action ηλεκτρικής... και ούτε πρέπει να έχεις.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα nut files δεν θα πρότεινα να ασχοληθείς καν, εκτός αν απλά θέλεις να πειραματιστείς. Είναι τόσο σίγουρο όσο και ο θάνατος, ότι τις πρώτες 2-3 φορές

 

να πειραματιστω θελω φιλε μου ;D

καμμια ιδεα για το που μπορω να παρω 2-3 nut & saddle για ακουστικη, και ενα σετ λιμες  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πειραματιστω θελω φιλε μου ;D

καμμια ιδεα για το που μπορω να παρω 2-3 nut & saddle για ακουστικη, και ενα σετ λιμες  ???

 

Δυστυχώς δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις στην Ελλάδα... εγώ τέτοια ψωνίζω από Stewmac.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθηνας? που εχει μαγαζι στην αθηνας και δεν το εχω δει, οεο?

για το σετ λίμες το είπα, στα μαγαζιά με τα εργαλεία....

όχι για τα nut κτλ

γι αυτά...Μπενάααακη...Τρικούυυπη....Σόοολωνος....τα γνωστά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου