Προς το περιεχόμενο

Μας απαγορεύουν και τα tabs;


oselifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν καταναλωτής :

 

συμφωνώ με TGL : παραλογισμός που παρομοιάζω με την απαγόρευση των coin-ops όταν απαγορεύτηκαν και τα "φρουτάκια".

 

Σαν ... :

 

είναι τιμή μου να ακούσω κάποιον άλλον να παίζει κάτι δικό μου ή να το κάνει transcribe επειδή ζητείται από άλλους. Λεφτά δεν θα έβγαζα ούτως ή άλλως, οπότε αν απαγορεύσω το αυτονόητο, απλά υπαινίσσομαι οτι κάθε προϊόν της διανοιάς μου (όπως πχ ένα αστείο που έχω σκεφτεί) είναι εμπορικά αξιοποιήσιμο, άρα παύω να είμαι ρεαλιστής. Η εμπορική του αξιοποίηση εξάλλου ονομάζει το προϊόν της διάνοιάς μου (;D) σκέτο προϊόν, οπότε το πουλάω σαν ringtone και θυμάμαι οτι δεν ξεκίνησα να παίζω μουσική για να εξυπηρετήσω κάποιο τέτοιο σκοπό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάνεις λάθος. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο. Αναπαραγωγή χωρίς την άδεια του εκδότη.

 

Δεν υπάρχει "ολίγον δολοφονία" ή "ολίγον βιασμός".

 

Δε θελω να φαινομαι σα δικηγορος του διαβολου, αλλα υπαρχουν. Οπως σε καθε επικοινωνιακο συστημα, το σημαινομενο ενος γλωσσικου σημειου ειναι υποκειμενικο και εξαρταται απο τα υποκειμενα αντιληψης του. Μπορει να μην υπαρχει δηλαδη ολιγον δολοφονια, αλλα να υπαρχει ισως δολοφονια - ισως οχι, εξαρταται πως το βλεπει κανεις...

 

Στο θεμα του να σιγοτραγουδαει καποιος στο σπιτι του ενα τραγουδι, ειτε αρεσει στον δημιουργο , ειτε οχι 1ο δεν υπαρχει καμια αποδειξη οτι αυτο ειναι το δικο του τραγουδι, ουτε υπαρχει τροπος καταγραφης του θεωρητικου παραπτωματος.  2ο η νομικη επιστημη δε μενει στα θεωρητικα μονο ακαδημαικα του νομικου συστηματος, αλλα και στην καθημερινοτητα και πεμπτουσια του νομου που στην συγκεκριμενη πρειπτωση απορρει απο την Λογικη. Αν καποιος γουσταρει να τραγουδαει στο σπιτι του ενα τραγουδι, αυτος ειναι ο φυσικος αποδεκτης του μουσικου εργου, ο φυσικος ακροατης και με κανενα τροπο δεν εκμεταλευεται ή προσβαλει οικονομικα τον δημιουργο.

Το να αναπαραγεις ενα ταμπ που ειναι πασιφανες απο τον κοινο Λογο οτι αναφερεται σαν σημειολογικη αναπαραστση σε ενα συγκεκριμενο κομματι --- Ε, αυτο εαν δεκτει κανεις την λογικη του copyright , τοτε ειναι κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας.

 

Το προβλημα ειναι το αιωνιο debate εαν υπαρχει copyright ή αν θα επρεπε να υπαρχει κοινοκτημοσυνη πνευματικης δημιουργιας οπως στις σοσιαλιστικες κομμουνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, με όλους αυτούς που παίζουν διασκευές στο youtube τι πρέπει να γίνει; Λέω τώρα ο ανόητος...

σε καποιες περιπτωσεις σου στελνουν αυτο

Το βίντεό σας, (τιτλος) , ενδεχομένως να περιλαμβάνει περιεχόμενο το οποίο ανήκει ή παρέχεται μετά από άδεια από αυτούς τους κατόχους περιεχομένου: (εταιρια)

 

What can I do?

 

Δεν απαιτείται κάποια ενέργεια από μέρους σας. Το βίντεό σας εξακολουθεί να είναι διαθέσιμο παγκοσμίως. Σε ορισμένες περιπτώσεις δίπλα στο βίντεο εμφανίζονται διαφημίσεις.

 

Τι μπορώ να κάνω με την κατάσταση του βίντεό μου;

 

Λάβετε υπόψη ότι η κατάσταση του βίντεο μπορεί να αλλάξει, εάν αλλάξουν οι πολιτικές που έχουν επιλεγεί από τους κατόχους περιεχομένου. Μπορεί να θέλετε να επανέρχεστε ανά διαστήματα, για να ελέγχετε εάν υπάρχουν νέες επιλογές διαθέσιμες για εσάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το προβλημα ειναι το αιωνιο debate εαν υπαρχει copyright ή αν θα επρεπε να υπαρχει κοινοκτημοσυνη πνευματικης δημιουργιας οπως στις σοσιαλιστικες κομμουνες.

+1000

 

Υποσυνείδητα πολλοί μπερδεύουν πολιτικές πεποιθήσεις στο θέμα. Δεν συζητάμε αυτό.

 

σε καποιες περιπτωσεις σου στελνουν αυτο

Το βίντεό σας, (τιτλος) , ενδεχομένως να περιλαμβάνει περιεχόμενο το οποίο ανήκει ή παρέχεται μετά από άδεια από αυτούς τους κατόχους περιεχομένου: (εταιρια)

 

What can I do?

 

Δεν απαιτείται κάποια ενέργεια από μέρους σας. Το βίντεό σας εξακολουθεί να είναι διαθέσιμο παγκοσμίως. Σε ορισμένες περιπτώσεις δίπλα στο βίντεο εμφανίζονται διαφημίσεις.

 

Τι μπορώ να κάνω με την κατάσταση του βίντεό μου;

Οτι υπαγορεύει το συμφωνητικό που ΕΣΥ υπέγραψες σε αντάλλαγμα για να σου προσφέρουν κάποια υπηρεσία που ΕΣΥ ήθελες. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος πρέπει να βρείς εναλλακτική λύση από ανταγωνιστή ή κάποια δική σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι τιμή μου να ακούσω κάποιον άλλον να παίζει κάτι δικό μου ή να το κάνει transcribe επειδή ζητείται από άλλους. Λεφτά δεν θα έβγαζα ούτως ή άλλως, οπότε αν απαγορεύσω το αυτονόητο, απλά υπαινίσσομαι οτι κάθε προϊόν της διανοιάς μου (όπως πχ ένα αστείο που έχω σκεφτεί) είναι εμπορικά αξιοποιήσιμο, άρα παύω να είμαι ρεαλιστής. Η εμπορική του αξιοποίηση εξάλλου ονομάζει το προϊόν της διάνοιάς μου (;D) σκέτο προϊόν, οπότε το πουλάω σαν ringtone και θυμάμαι οτι δεν ξεκίνησα να παίζω μουσική για να εξυπηρετήσω κάποιο τέτοιο σκοπό.

 

 

Κ αν έβγαζες λεφτά όμως;

 

Και κατά δεύτερον είναι το αυτονόητο; Ένα αστείο που σκέφτηκες το παρομοιάζω σαν ένα ριφ, μια μελωδία. Το οποίο όμως από το να γίνει κομμάτι έχει ακόμα αρκετό δρόμο. Ένα αστείο που σκέφτηκες κάθεσαι και το παιδεύεις ένα χρόνο ώστε να βγεί ακριβώς το τέλειο; Να παρουσιαστεί στο σωστό περιβάλλον και να σε κάνει να γελάσεις ικανοποιητικά;

 

Μπορεί και να το κάνεις βέβαια ποτέ δε ξέρεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Αν επιστρέφαμε σε μια εποχή που δεν υπήρχε η ηχογράφηση. Θα συνεχίζατε να θεωρείτε ότι τα ταμπς πρέπει να είναι free;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Αν επιστρέφαμε σε μια εποχή που δεν υπήρχε η ηχογράφηση. Θα συνεχίζατε να θεωρείτε ότι τα ταμπς πρέπει να είναι free;

edit: Αν και το ερώτημα κινείται στη σφαίρα του φανταστικού (αν δεν υπάρχουν ηχογραφήσεις,τότε πώς θα ακούς ένα κομμάτι,για να το μεταφέρεις σε tab;Θα βάζεις το δημιουργό του να το επαναλαμβάνει σε σένα live, συνεχώς,μέχρι να το βγάλεις..; :P ),θα απαντήσω ναι,εφόσον:

έγιναν ερασιτεχνικά(με το αυτί,βάσει εμπειρίας ή οτιδήποτε άλλο)

 

Ούτως ή άλλως το βρίσκω λίγο κάπως, οι ταμπλατούρες να είναι στα όρια της παρανομίας,αλλά να κυκλοφορούν δεκάδες νόμιμα προγράμματα(τύπου guitar pro),που σου επιτρέπουν να διαβάζεις tabs πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως ή άλλως το βρίσκω λίγο κάπως, οι ταμπλατούρες να είναι στα όρια της παρανομίας,αλλά να κυκλοφορούν δεκάδες νόμιμα προγράμματα(τύπου guitar pro),που σου επιτρέπουν να διαβάζεις tabs πιο εύκολα.

 

με αυτό το πρόγραμμα μπορείς και να συνθέσεις ή να γράψεις ένα δικό σου ριφ...

 

και εκτός αυτού....το να φτιάξεις ένα τέτοιο πρόγραμμα δεν είναι παράνομο, το να γράψεις την ταμπλατούρα του άλλου όμως.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου