Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σημαίνει στη παρούσα εποχή αυτοδίδακτος;

Με βοηθάτε λίγο;

Κάποιος που έχει 5000 albums μουσικής (κατεβασμένα από torrents), έχει όλα τα βιβλία που υπάρχουν για το όργανό του (κατεβασμένα από rapidshare), έχει δει "από κοντά" όλους τους αγαπημένους του μουσικούς (στο youtube), μαθαίνει "στο δρόμο" τα μυστικά των μεγάλων μουσικών (ρωτώντας σε forums), τζαμάρει με κορυφαίους παίκτες (παίζοντας πάνω από backing tracks) και απλά δεν έχει πάει ωδείο.

 

Το ζητούμενο από τον σημερινό "αυτοδίδακτο" είναι να καταφέρει να απομονώσει τι του είναι χρήσιμο από τον τεράστιο όγκο πληροφορίας που του παρέχεται, και όχι να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα λίγα πράγματα που μαθαίνει από δω και από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάποιος που έχει 5000 albums μουσικής (κατεβασμένα από torrents), έχει όλα τα βιβλία που υπάρχουν για το όργανό του (κατεβασμένα από rapidshare), έχει δει "από κοντά" όλους τους αγαπημένους του μουσικούς (στο youtube), μαθαίνει "στο δρόμο" τα μυστικά των μεγάλων μουσικών (ρωτώντας σε forums), τζαμάρει με κορυφαίους παίκτες (παίζοντας πάνω από backing tracks) και απλά δεν έχει πάει ωδείο.

 

Το ζητούμενο από τον σημερινό "αυτοδίδακτο" είναι να καταφέρει να απομονώσει τι του είναι χρήσιμο από τον τεράστιο όγκο πληροφορίας που του παρέχεται, και όχι να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα λίγα πράγματα που μαθαίνει από δω και από κει.

 

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια με ολο το σεβασμο σε ολους του αυτοδιδακτους φιλους...

Επειδη ξεκινησα και εγω με ενα φτηνο σετακι και 2 μπακετες μονος μου {και εφτασα σε τοιχο..}..η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ξεπερασεις ενα συγκεκριμενο level μελετωντας μονος σου..

Το level που εχω κατακτησει μετα απο πολλα χρονια μελετης ειναι αποτελεσμα εκατονταδων  ωρων  σε μαθηματα με πραγματικους ανθρωπους που ηταν εκει...real!!

Ηταν εκει και μου διορθωναν το grip και το time , μου εδιναν ασκησεις που και  υπερδιανοια να ημουν δεν θα μπορουσα να τις σκεφτω μονος ..Μου εδιναν επισης υλη δοκιμασμενη στο χρονο απο μουσικους που την ειχαν εφευρει 80 χρονια πριν.. και μου ελεγαν τι εκανα σωστα και τι λαθος. Για χρονια!

Κατα τη γνωμη μου κανενα ιντερνετ και κανενα site δεν προκειται ποτε να αντικαταστησει τον μουσικο που εχει φαει χ ωρες για να γινει μουσικος και ακομα περισσοτερες ψ ωρες για να μαθει να διδασκει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια με ολο το σεβασμο σε ολους του αυτοδιδακτους φιλους...

Επειδη ξεκινησα και εγω με ενα φτηνο σετακι και 2 μπακετες μονος μου {και εφτασα σε τοιχο..}..η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ξεπερασεις ενα συγκεκριμενο level μελετωντας μονος σου.

Νομιζω οτι το level δεν εχει καμια σχεση με την ουσια της ερωτησης  ;)

Πιστευετε οτι μπορει ενας αυτοδιδακτος μουσικος να κανει την καριερα ενος Hendrix η ενος ΒΒ ΚΙΝG σημερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά σε όλους και σε αυτό το νήμα.

 

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι σε όλο το νήμα συμφωνώ 1000% με superfunk!

 

Για την αρχική ερώτηση: για να γίνεις hendrix πρέπει να έχεις το ταλέντο του hendrix. Αν το έχεις αυτό, ε, τα μαθήματα είναι λεπτομέρεια! Προσωπικά είμαι αυτοδίδακτος. 'Ηθελα να γίνω shredder μέχρι τα 20, αλλά μου πέρασε μαζί με το χέβι μέταλ, την ιλαρά και τις λοιπές παιδικές ασθένειες ;). Από τότε με συγκινεί η τραγουδοποιία που δεν απαιτεί τόσο να έχεις περάσει κονσερβατόριο όσο να έχεις καλή αισθητική, να βλέπεις τα πράγματα πιο καλλιτεχνικά και να νιώθεις την ανάγκη να πεις πράγματα, με μουσική και λόγια. Αλλά και σπουδαίοι βιρτουόζοι έχουν υπάρξει αυτοδίδακτοι. Εκτός από όλα τα ιερά τέρατα της jazz, (μαύροι, φτωχοί, ενίοτε και ναρκομανείς που στα γκέτο ποτέ δεν είδαν ωδείο ούτε σε φωτογραφία) βλέπε επίσης και συνθέτες που φρεσκάραν τη συμφωνική μουσική, όπως ο Ζάππα.

 

Πολύ καλός κιθαρίστας-μπασίστας κλπ κλπ με μαθήματα και σκληρή δουλειά μπορεί να γίνει (περίπου) ο καθένας. Για να είσαι όμως ένας από τους λίγους και εκλεκτούς που θα πας ένα όργανο παραπέρα, στην εποχή μας που έχουμε δει τόσα πολλά, πρέπει να έχεις πολύ ειδικό ταλέντο και μαζί κάποιες αρετές άσχετες με την τεχνική, όπως η προσωπικότητα κ.ά. Αυτό νομίζω προσωπικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να γίνεις hendrix πρέπει να έχεις το ταλέντο του hendrix. Αν το έχεις αυτό, ε, τα μαθήματα είναι λεπτομέρεια!

Αυτη ειναι η ποιο λανθασμενη αποψη που εχω διαβασει εδω μεσα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχω την άισθηση ότι η συζήτηση σε σημεία μοιάζει με λυκειακή άσκηση φυσικής/χημείας, όπου υπονοείται η απουσιά πραγματικών συνθηκών, το λεγόμενο υπό Κανονικές Συνθήκες;

 

Μια προσωπικότητα, όπου και να δραστηριοποιείται, είναι αποτέλεσμα της προσωπικής ιστορίας της και άθροισμα των εμπειριών της και κάτι περισσότερο. Λέτε ποτέ ο Hendrix και ο κάθε Hendrix να ηταν αυτό που ήταν επειδή μόνο έκανε μαθήματα (ή όχι), ή μόνο επειδή είχε ταλέντο (ή όχι), ή επειδή......, ή ένα αθροισμα κάποιων από τα προηγούμενα;

 

Αν από έναν άνθρωπο αφαιρέσεις κάτι από το παρελθόν του, το πιο πιθανό είναι να καταλήξει κάπου αλλού, σε κάτι άλλο.

 

Μπορεί λοιπόν ένας αυτοδίδακτος να κάνει μεγάλη καριέρα; Φυσικά, αν τον οδηγήσει η ζωή εκεί. Ο σπουδαγμένος; Το ίδιο. Το ίδιο για όλους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το level δεν εχει καμια σχεση με την ουσια της ερωτησης  ;)

 

Και αυτος ο παικτης σωστος... ;D

 

μια και αυτο

 

Πιστευετε οτι μπορει ενας αυτοδιδακτος μουσικος να κανει την καριερα ενος Hendrix η ενος ΒΒ ΚΙΝG σημερα.

 

ΟΝΤΩΣ γινεται ΣΥΝΕΧΩΣ σημερα (δηλ.χιλιαδες "κουλοι" και "εμπειρικοι" μουσικοι κανουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ καριερες χωρις να εχουν ουτε περασει ποτε εξω απο το...ωδειο... ;D)

 

μηπως θα ηταν πιο σωστο αντι για τη λέξη "καριερα" να βαζαμε τη λεξη "τεχνικη εξελιξη" (αν και μετα τι δουλεια θα ειχε ο ΒΒ KING που δεν ξερει ουτε ακκορντα να παιζει & ξερει μονο τις δυο βασικες θεσεις της πεντατονικης ,και με το ζορι.... ;D, με την τεχνικη...εξελιξη...δεν ξερω ;D)  

 

α,btw o Hendrix μπορει να μην πηρε μαθηματα σε.... ωδειο... ;D.. ομως ειχε πολλους "δασκαλους" κυριως παλαιοτερους blues παικτες που ειχαν καταλαβει το ταλεντο του απο μικρη ηλικια ,επισης ειχε τεραστια εγκυκλοπαιδικη γνωση του blues κατι που τον βοηθησε και στο να το εξελιξει....

 

Αν από έναν άνθρωπο αφαιρέσεις κάτι από το παρελθόν του, το πιο πιθανό είναι να καταλήξει κάπου αλλού, σε κάτι άλλο.

 

Μπορεί λοιπόν ένας αυτοδίδακτος να κάνει μεγάλη καριέρα; Φυσικά, αν τον οδηγήσει η ζωή εκεί. Ο σπουδαγμένος; Το ίδιο. Το ίδιο για όλους.

 

και αυτος ο παικτης σωστος..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η ποιο λανθασμενη αποψη που εχω διαβασει εδω μεσα...

 

Είσαι λίγο αφοριστικός, ε; Ευχαριστώ για τον τίτλο πάντως... Θέλεις να το κάνεις και λίγο elaborate, που λεν και στο χωριό μου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

..η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ξεπερασεις ενα συγκεκριμενο level μελετωντας μονος σου..

 

Το οποίον είναι;

Σου θυμίζω το παράδειγμα του Robben Ford που ανέφερα νωρίτερα...

 

 

Κατα τη γνωμη μου κανενα ιντερνετ και κανενα site δεν προκειται ποτε να αντικαταστησει τον μουσικο που εχει φαει χ ωρες για να γινει μουσικος και ακομα περισσοτερες ψ ωρες για να μαθει να διδασκει.

 

 

Αγαπητέ, δεν διαφωνεί κάποιος-νομίζω- μ'αυτό...άλλωστε, αυτοδίδακτος δεν σημαίνει κατ'ανάγκην παίζω μόνος μου στο δωμάτιο μου...το αντίθετο θάλεγα.

Εκείνο που με κάνει να "στραβώνω" λίγο  ;D είναι μιά αίσθηση απόλυτου στα γραφόμενα σου, φυσικά κι έχεις όλο το δικαίωμα, απλά πιστεύω δε βοηθάει σε μιά ουσιαστική κουβέντα...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου