Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μήπως οι...σπουδαγμένοι:

1ον. δεν έχουν χρόνο να γίνουν.... "είδωλα"? (με την καλή έννοια)

2ον. έχουν μια κάποια παιδεία για να μην γίνουν γελοίοι όπως οι περισσότεροι από τους (του παρόντος τουλάχιστον) "μεγάλους" ?

 

μπα...δικαιολογιες...απλα δεν ΓΡΑΦΟΥΝ καλα τραγουδια και δεν ειναι στον καταλληλο τοπο την καταλληλη στιγμη... ;) (ή απλα ειναι τεμπεληδες,κατι που συνηθως ειναι και ο..βασικος λογος της αποτυχιας,οι επιτυχημενοι καλλιτεχνες ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ σαν φουστηδες.... ;))

 

επιτυχια δεν ειναι μονο να πουλας εκατομμυρια δισκους,επιτυχια ειναι και το να ζεις απο τη μουσικη σου αξιοπρεπεστατα κανοντας ακριβως τη μουσικη που σου αρεσει οπως χιλιαδες γκρουπ/καλλιτεχνες τις μη-mainstream μουσικης σκηνης ....και εκει αν το ψαξεις θα δεις οτι η συντριπτικη πλειοψηφια..αυτοδιδακτοι ειναι.... ;)

 

παντα μιλαω φυσικα για ροκ,ποπ,blues και γενικα "ποπ" μουσικη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αποψη μου ειναι οτι σιγουρα υπαρχει χωρος σε συνθετικο επιπεδο για νεες μουσικες και μουσικους {ακομα και αυτοδιδακτους}

Οσον αφορα ομως αυτοδιδακτους μουσικους σαν bandleaders....νομιζω οτι εκει τα πραγματα δυσκολευουν..

Αν μιλησουμε σε τεχνικο επιπεδο...2-3 μπαγασιδες...οπως Vai, Weckl, Pattitucci ,Corea ,Camillo ,A.Jackson ανεβασαν πολυ ψηλα τον πηχη για να μας αφησουν να θαμπωθουμε απο καποιον .

Ειλικρινα νομιζω οτι τα εχουμε δει ολα πλεον.

Kαι οσο κι αν στιβω το μυαλο μου...τα τελευταια 20 χρονια δεν μπορω να θυμηθω καποιον{που να πλασαρετε σαν αυτοδιδακτος} που εσκασε μυτη και μου πηρε τα μυαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι οσο κι αν στιβω το μυαλο μου...τα τελευταια 20 χρονια δεν μπορω να θυμηθω καποιον{που να πλασαρετε σαν αυτοδιδακτος} που εσκασε μυτη και μου πηρε τα μυαλα.

Παρομοίως

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα ομως αυτοδιδακτους μουσικους σαν bandleaders....νομιζω οτι εκει τα πραγματα δυσκολευουν..

 

μαλλον δεν ακουμε την ιδια μουσικη... ;D (ή καποιος απο τους δυο μας θεωρει το ΤΕΧΝΙΚΟ επιπεδο πολυ πιο σημαντικο απο οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειναι για τη δημιουργια καλης μουσικης και οχι απλα...ασκησεων δεξιοτεχνιας.. ;D)

 

Wilco - Impossible Germany - Lowlands 2009

 

 

Elvis Costello - Shipbuilding Live

 

 

Ryan Adams - "Come Pick Me Up"

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως εχετε και οι δυο προλαλισαντες 100%  Δικιο. Οντως τα εχουμε δει ολα τα τελευταια 20 χρονια παιδια ο ΘΕΟΣ βοηθος απο εδω και περα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μαλλον δεν ακουμε την ιδια μουσικη... ;D (ή καποιος απο τους δυο μας θεωρει το ΤΕΧΝΙΚΟ επιπεδο πολυ πιο σημαντικο απο οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειναι για τη δημιουργια καλης μουσικης και οχι απλα...ασκησεων δεξιοτεχνιας.. ;D)

Τα χαμογελάκια τα βάζεις για να μπορείς να ξεφύγεις, σε περίπτωση που βγεις λάθος;  ;D

 

Αυτό το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, που το τονίζεις τόσο πολύ... ξέρεις πόσο υποκειμενικό είναι;  ;D

 

_______________

 

Τώρα επί του θέματος...

 

Υπάρχουν άνθρωποι που απλά διαβάζουν ένα βιβλίο και μαθαίνουν τα πάντα. Υπάρχουν άλλοι που θέλουν να τα δουν, άλλοι να τα ακούσουν, κλπ. Έχει να κάνει με μαθησιακές ευκολίες που διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Δε βρίσκω καθόλου παράξενο που κάποιοι (50%, για να μην παρεξηγούμε) έχουν υπάρξει σπουδαίοι μουσικοί χωρίς κάποιον πάνω απ'το κεφάλι τους να τους μαθαίνει... Όπως και άλλοι οι οποίοι έχουν κανει μαθήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τα εχουμε δει ολα τα τελευταια 20 χρονια παιδια ο ΘΕΟΣ βοηθος απο εδω και περα .

 

Μπα,απλα ειμαστε ΓΕΡΟΙ... ;D... και δεν παρακολουθουμε τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δρωμενα.. ;D...δοξα τον.... γιαραμπι... βγαινει και στην εποχη μας ΠΟΛΛΗ & ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ... ;)...

 

 

Αυτό το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, που το τονίζεις τόσο πολύ... ξέρεις πόσο υποκειμενικό είναι;  

 

 

μπα..... απολυτα μετρησιμο ειναι... ;),φτανει να γνωριζεις δυο-τρια πραγματακια,να μη φορας παρωπιδες και να κρινεις τον καθενα εις το ΕΙΔΟΣ του (κατανοωντας οτι δεν υπαρχουν κακα και καλα ειδη μουσικης ,μονο κακη και καλη μουσικη)  ;) και φυσικα να αναγνωριζεις το ΚΛΑΣΣΙΚΟ και το timeless... ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι εχεις μπερδεψει την συνθεση με την εκτελεση.

Οσο κι αν λατρευω την Pj και τον Bruce..δεν παθαινω ταρακουλο καθε φορα που τους ακουω να παιζουν κιθαρα.

Σαν συνθετες ομως...τι να πω...

Ο bruce δεν χρειαζεται συστασεις και το dry της pj ειναι μεσα στα 10 αγαπημενα μου αλμπουμ.

Ολοι οσοι παρεθεσες θα μεινουν στην ιστορια σαν συνθετες οχι σαν αυτοδιδακτοι βιρτουοζοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο κι αν λατρευω την Pj και τον Bruce..δεν παθαινω ταρακουλο καθε φορα που τους ακουω να παιζουν κιθαρα.

 

εγω ομως παθαινω.. ;)... (τους θεωρω απιστευτους κιθαριστες και τους δυο) και εκει ειναι η διαφορα μας... ;) και δυστυχως μου ειναι αδυνατον να διαχωρισω τη συνθεση απο την εκτελεση (ο Patitucci & ο Vai  δεν μου λενε απολυτως τιποτα κι ας ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ κιθαριστες μια και η ΜΟΥΣΙΚΗ μου παιζουν με αφηνει απολυτως αδιαφορο....σχεδον με....ενοχλει.. ;D)

 

προσωπικα η εξαιρετικη τεχνικη αν δεν συνοδευεται απο ενα αντιστοιχα εξαιρετικο αισθητικο αποτελεσμα με αφηνει παγερα αδιαφορο... 

 

ισως εγω ακουω το ΣΥΝΟΛΙΚΟ αποτελεσμα (την ..εξωφρενικη μπαντα του Bruce π.χ) και εσυ περισσοτερο τους μεμονωμενους μουσικους (μπορει να κανω και λαθος βεβαια )  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μπα..... απολυτα μετρησιμο ειναι... ;),φτανει να γνωριζεις δυο-τρια πραγματακια,να μη φορας παρωπιδες και να κρινεις τον καθενα εις το ΕΙΔΟΣ του (κατανοωντας οτι δεν υπαρχουν κακα και καλα ειδη μουσικης ,μονο κακη και καλη μουσικη)  ;) και φυσικα να αναγνωριζεις το ΚΛΑΣΣΙΚΟ και το timeless... ;)

Αλήθεια; ;)

 

Και δε μου λες... αυτά τα 2-3 πραγματάκια, το να μετρας, το να μη φοράς παρωπίδες και να κρίνεις τον καθένα εις το ΕΙΔΟΣ του, καθώς και να αναγνωρίζεις το ΚΛΑΣΣΙΚΟ και το timeless (που μάλλον είναι σχεδόν ίδια σαν έννοιες, αλλά τέλος πάντων)... ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ κανείς; Ο μόνος τρόπος είναι να τα μάθει μοναχούλης του, ή μπροστά στο youtube και στα φορά; Ή μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος;

 

Λέω τώρα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου