Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακριβως...(καλα μιλαμε συμφωνουμε συνεχεια...αρχιζω και ανησυχω.... ;D)

 

Κάτσε, να φέρω ισορροπία στο σύμπαν....Δεν μου αρέσουν οι tele (ακόμα)  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σαφως,αν ηταν απλα ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ το τραγουδι.... ;)...ολοι συμφωνιες θα γραφαμε.... ;D

Ναι ευτυχώς: φαντάσου πόσο περισσότερο θα απαξίωνε η πλειοψηφία των συμμετέχοντων εδώ τους κλασσικούς συνθέτες και ερμηνευτές, εαν ήταν τόσο διαδεδομένη η τέχνη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ευτυχώς: φαντάσου πόσο περισσότερο θα απαξίωνε η πλειοψηφία των συμμετέχοντων εδώ τους κλασσικούς συνθέτες και ερμηνευτές, εαν ήταν τόσο διαδεδομένη η τέχνη τους.

 

 

Μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει πολλές Online συζητήσεις περί κλασσικής.  ;D Πραγματικά ώρες- ώρες αδέσποτα σκυλάκια να βασανιζόντουσαν, τέτοιο μίσος δε θα βγάζανε  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ευτυχώς: φαντάσου πόσο περισσότερο θα απαξίωνε η πλειοψηφία των συμμετέχοντων εδώ τους κλασσικούς συνθέτες και ερμηνευτές, εαν ήταν τόσο διαδεδομένη η τέχνη τους.

 

καλα τους ακουω κι ολας.... ;D

 

"ρε βλακα SF μας τα επρηξες με τον Μπετοβεν...αφου δεν εχει τεχνικη ρε ζωον μονο 24 νοτες το μετρο εγραφε...ΕΓΩ εμαθα στο ωδειο της Ανω Μουσουνιτσας να συνθετω κομματια με παραπανω απο 56 νοτες το μετρο"

 

"αυτος ο Μοτσαρτ.......ΠΑΙΔΙ ηταν τελικα και τιποτα παραπανω"

 

"αμαν πια με αυτον τον θρησκοληπτο τον Μπαχ....ας μην ειχε τζαμπα το αρμονιο και ας μην ηταν λακες του Παππα...και θα βλεπατε που θα ηταν σημερα...ουτε μπυραρια στο Ζαξενχαουζεν δεν θα ειχε ανοιξει"

 

"αυτος ο Στραβινσκι ...ολο ΕΦΕ ειναι....δεν ξερει να παιζει κανονικη μουσικη ο κουλος?"  

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lgbesios, δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά υπάρχουν και άλλες φόρμες μουσικής. Μπες στο wikipedia να ξεστραβωθείς.

 

εκεί γίνεται το ξεστράβωμα  περί μουσικής.....  προτιμώ την τύφλα μου  τραγουδώντας

 

...και μου λέγε  η μάνα μου, τι τα θες όλα αυτά που μαζεύεις(κασέτες ,βινίλια ,cd)  εδώ ,θα πέσουν καμιά μέρα να σε πλακώσουν

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η μουσική ΕΙΝΑΙ επιστήμη, η διαφορά με τα παραδείγματα είναι ότι αν του αρχιτέκτονα του αρέσει το σχέδιο και από στατικής πλευράς είναι λάθος...βλέπεις που το πάω. Στην μουσική δεν υπάρχουν επιπτώσεις, στην χειρότερη θα έχεις παραφωνία. Για κάποιους μπορεί και αυτό να είναι ωραίο. Whatever floats your boat που λέει και ο SF.

 

Αντίθετα, δεν μπορείς να είσαι λίγο μαθηματικός ή να έκανες ένα χρόνο αρχιτεκτονική και να θεωρείσαι αρχιτέκτονας.

Δεν υπαρχει καμια επιπτωση στη μουσικη εκτος της ανουσιας αταλαντης συνθεσης.

Θεμα παραφωνιας δεν τιθεται κατα την αποψη μου γιατι δε θεωρω οτι υφισταται παραφωνια.

Μαλιστα ειναι επιτακτικη αναγκη και η παραφωνια (απο μικρη εως τεραστια), αναλογα τι θελει να εκφρασει ο συνθετης.

 

Νομιζω οτι ισχυουν ακριβως τα ιδια και για του μαθηματικους και αρχιτεκτονες κλπ

Πολλοι εχουν πτυχιο και λεγονται μουσικοι, μαθηματικοι και αρχιτεκτονες, το εργο που κανουν ομως δεν ειναι αναλογο του "αξιωματος" τους.

Απλα στη μουσικη δεν χρειαζονται ουτε οι στοιχειωδης βασεις που χρειαζεται να εχει ενας μαθηματικος ή αρχιτεκτονας για να κανει ενα υποτυπωδες εργο.

Αυτα τα αντικαθιστα η εμπνευση και ταλεντο (αυξημενη δυνατοτητα να αντιλαμβανεται καποιος ηχους και χρονο το λεω γω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, εαν κάποιος θεωρεί ότι θα μάθει περισσότερα χαζοπαίζοντας* μόνος την κιθάρα του σε ένα δωμάτιο από το να παρευρίσκεται σε μαθήματα και να μελετά αυτά που 'με το ζόρι' θα του αναθέσουν στο ωδείο, τοτε ναι, μαλλον 'τεμπελιαζει'.

 

Τα βλέπουμε όλα σαν πολίτες της Δύσης του 21ου αιώνα. Καλά ο Neil Young, ο Joey Ramone, ο Edge κ.λπ. Τι γίνεται όμως με τις παραδοσιακές μορφές μουσικής, που έχουν δεξιοτέχνες και δεν έχουν καθόλου ωδεία; Πήγε ωδείο ο Σούκας; Δεν είναι δεξιοτέχνης; Ας μην ξεχνάμε ότι τα ωδεία είναι σχετικά πρόσφατη ανακάλυψη στην ανθρώπινη ιστορία. Η προσβασιμότητα μάλιστα στα ωδεία για το 95% του παγκόσμιοιυ πληθυσμού έγινε εφικτή μόλις τα τελευταία 30-40 χρόνια. Νομίζω όμως μουσική υπήρχε από παλιότερα, όπως και δεξιοτέχνες φαντάζομαι ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βλέπουμε όλα σαν πολίτες της Δύσης του 21ου αιώνα. Καλά ο Neil Young, ο Joey Ramone, ο Edge κ.λπ. Τι γίνεται όμως με τις παραδοσιακές μορφές μουσικής, που έχουν δεξιοτέχνες και δεν έχουν καθόλου ωδεία; Πήγε ωδείο ο Σούκας; Δεν είναι δεξιοτέχνης; Ας μην ξεχνάμε ότι τα ωδεία είναι σχετικά πρόσφατη ανακάλυψη στην ανθρώπινη ιστορία. Η προσβασιμότητα μάλιστα στα ωδεία για το 95% του παγκόσμιοιυ πληθυσμού έγινε εφικτή μόλις τα τελευταία 30-40 χρόνια. Νομίζω όμως μουσική υπήρχε από παλιότερα, όπως και δεξιοτέχνες φαντάζομαι ;)

 

 

Να εξηγηθώ λοιπόν, γιατί φοβάμαι ότι δεν με έχεις καταλάβει. Δεν είναι λίγες οι φορές που παρατηρώ να μιλάμε για την κλασσική μουσική και τους ερμηνευτές της σαν να είναι απλώς άλλη μια γεύση φαγητού που δεν μας αρέσει, "άρα ο hendrix, o blackmore, o <insert pop. guitarist's name here>, είναι για μένα καλύτερος".

 

Τα πράγματα, κατά την γνώμη μου και χωρίς να παίζω/ακούω πλέον κλασική μουσική, είναι διαφορετικά: Θέλει πολλή προσπάθεια και αυταπάρνηση το να φτάσεις στο επίπεδο "του κλασικού" (ερμηνευτή/σολιστ/συνθέτη) σαν μουσικός και καλλιτέχνης, προσπάθεια και αυταπάρνηση που τελικά αμοίβεται (δεν μιλώ για χρήματα προφανώς) όταν φτάσεις στο τέλος.

Παρότι για μένα είναι ιδιαίτερα εκτιμητέο το μεράκι με το οποίο παίζει ο τάδε λαϊκός (όπως αντίστοιχα ο rock, ο gypsy swing και άλλοι) οργανοπαίκτης το κάθε όργανο, καθώς και οι αντίστοιχες συνθέσεις ,  μου είναι πολύ δύσκολο το να μην παροτρύνω κάποιον που έχει την ευκαιρία και την οικονομική άνεση να φοιτήσει σε ένα καλό ωδείο, ανεξαρτήτως των ακουσμάτων και του όργανου με το οποίο θέλει να ασχοληθεί.

 

Συνοπτικά: δεν είναι ανάγκη να πάρει ο καθένας από ένα πτυχίο φούγκας, αλλά οι βασικές σπουδές σε ένα ωδείο μπορούν να τους βοηθήσουν όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου