Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

audiokostas ξέρεις που είναι η διαφορά; ΑΛΛΟ πράγμα το τραγούδι ΚΑΙ ΑΛΛΟ η μουσική.

 

Για ένα καλό τραγούδι αρκούν δυο ακκόρντα και μια έμπνευση. Για καλή μουσική, άστο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΑΛΛΟ πράγμα το τραγούδι ΚΑΙ ΑΛΛΟ η μουσική.

 

οχι εδω θα διαφωνησω μουσικη ειναι ολα & μαλιστα εχουν τον ιδιο βαθμο "δυσκολιας"

 

 

Για ένα καλό τραγούδι αρκούν δυο ακκόρντα και μια έμπνευση.

 

 

μωρε και με 16 ακκορντα και 4 rhythm changes αν εισαι μαγκας γραφεις καραχιταρα...

 

Steely Dan plays Aja live

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Χταπόδη αν ασχολείσαι (λέξη κλειδί) με κάτι και δεν προσπαθείς να γίνεις καλύτερος σε αυτό, αλλά λες "καλά είμαι κι εδώ και παραπάνω χέστο γιατί οι άλλοι και άλλοι που πρόκοψαν δεν ξέραν περισσότερα" πως το λες;

 

Ωπα, δεν είπα πουθενά ότι δεν ασχολούμαι περισσότερο γιατί άλλοι που ασχολήθηκαν δεν πρόκοψαν ή τούμπα αυτοί που πρόκοψαν δεν ασχολήθηκαν. Ούτε με το ένα συμφωνώ ούτε με το άλλο. Πιο πολύ για αυθαίρετο συμπερασμα μου κάνει.

 

Είχα πεί σε προηγούμενο post ότι αυτοί που πέτυχαν οδηγήθηκαν εκεί από το σύνολο της ζωής τους και όχι μόνο από τις γνώσεις τους. Γι' αυτό υπάρχουν παραδείγματα εκατέρωθεν.

 

Αυτό που λέω είναι απλό. Τι θές; Να φτάσω μέχρι εκεί. Ωραία, τι απαιτείς και τι περιμένεις από αυτά που θα δημιουργείς; Τα εξής 1), 2),...... Ωραία, άρα θές.......

 

Για κάποιους η μελέτη και η σοβαρή ενασχόληση είναι απαραίτητη, για άλλους όχι. Cost benefit analysis τρομάρα μου.

 

Κατά τα άλλα δεν ήταν η καλύτερη τακτική γιατί μου επέφερε περιορισμούς και δεν άνοιξε τους ορίζοντες μου........  ;D

 

Σοφά λόγια αδερφέ, σοφά...  ;D

 

Ευτυχώς (και να μην φοβάται ο Νικόλας) τα εκατομμύρια μικρά και μεγάλα παιδιά της Ευρώπης (ναι, με κορωνίδα το Βερολίνο πάντα) και του κόσμου γενικότερα που στύβουν τα κεφάλια και τα χέρια τους μελετώντας μουσική, δεν διαβάζουν noiz.

 

Μα ΔΕΝ λέει κανείς να μην διαβάσουν. Βρε κακό κόλλημα που μας βρήκε. Αν θέλουν να διαβάσουν γιατί πιστεύουν ότι θα το χρειαστούν, καλά κάνουν. Ρε 'σεις, μήπως ψάχνετε να βρείτε από κάπου να δικαιολογήσετε τις επιλογές του παρελθόντος. Πρακτικό είναι το ζήτημα δεν είναι θρησκεία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι SF, απλά μια φόρμα όπως π.χ. η σονάτα έχει διαφορετικές απαιτήσεις από ένα ΤΥΠΙΚΟ τραγούδι. Τώρα από εκεί και πέρα, μπορεί να υπάρξει και περίπλοκο τραγούδι, no question about it.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μια παιδεία σε επίπεδο φούγκας και βάλε, δεν είναι απαραίτητη για ένα τραγούδι, σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε  κανα  link

 

Νάτος, το πιασε το νόημα:

Ρε 'σεις, μήπως ψάχνετε να βρείτε από κάπου να δικαιολογήσετε τις επιλογές του παρελθόντος. Πρακτικό είναι το ζήτημα δεν είναι θρησκεία.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audiokostas ξέρεις που είναι η διαφορά; ΑΛΛΟ πράγμα το τραγούδι ΚΑΙ ΑΛΛΟ η μουσική.

 

κοίτα  τι μάθαμε  σήμερα  :o

 

αν δεν καούν οι servers  σήμερα  δεν θα καούν ποτέ    ;D ;D ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγοντας από το αρχικό ερώτημα, μια και θεωρώ ολίγον τι άτοπο να συνδέουμε τον Hendrix με την σπουδαιότητα των ωδείων στην μουσική εκπαίδευση και την μετέπειτα καλλιτεχνική επιτυχία, θα ήθελα να παραθέσω μια προσωπική άποψη:

 

Το ωδείο, μολονότι με τυράννησε αρκετά από άποψη μελέτης και πειθαρχίας, μου παρείχε πολύ σημαντικά εφόδια για την μετέπειτα μουσική πορεία μου, την οποία χρωστώ σε συντριπτικά μεγάλο βαθμό σε αυτό,παρόλες τις ώρες αυτο-ενασχόλησης με τα μουσικά όργανα, jams με φίλους, live με μπάντες και καλλιτέχνες και παρότι μπορεί να βοήθησε και το αυτί μου κλπ. Γνώμη μου είναι ότι ένα καλό ωδείο, διατηρώντας υψηλό το επίπεδο των μαθητών του και των καθηγητών του, μπορεί να συμβάλλει πολύ περισσότερο στην ανάπτυξη και την καλλιέργεια ενός ταλέντου, από το self-study, ασχέτως εαν υπάρχουν παραδείγματα που μπορεί φαινομενικά να δείχνουν ότι δεν είναι απαραίτητο.

 

Γενικά, εαν κάποιος θεωρεί ότι θα μάθει περισσότερα χαζοπαίζοντας* μόνος την κιθάρα του σε ένα δωμάτιο από το να παρευρίσκεται σε μαθήματα και να μελετά αυτά που 'με το ζόρι' θα του αναθέσουν στο ωδείο, τοτε ναι, μαλλον 'τεμπελιαζει'.

 

*νομίζω όλοι το καταλαβαίνουμε σαν έννοια, δεν χρειάζεται να καταφύγουμε σε κοινοτοπίες τύπου 'ο edge, ο b.j. armstrong, ο <insert pop. guitarist's name here> κ.α. 'χαζοπαίζανε' και γράψαν τραγουδάρες κλπ'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ΔΕΝ λέει κανείς να μην διαβάσουν. Βρε κακό κόλλημα που μας βρήκε. Αν θέλουν να διαβάσουν γιατί πιστεύουν ότι θα το χρειαστούν, καλά κάνουν.

 

ακριβως...(καλα μιλαμε συμφωνουμε συνεχεια...αρχιζω και ανησυχω.... ;D)

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μια παιδεία σε επίπεδο φούγκας και βάλε, δεν είναι απαραίτητη για ένα τραγούδι, σε καμία περίπτωση.

 

σαφως,αν ηταν απλα ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ το τραγουδι.... ;)...ολοι συμφωνιες θα γραφαμε.... ;D

 

φανταζεσαι πλακα στο φορουμ?

 

"ρε παιδια ο Μαραθων ειμαι και γραφω απο τη σκαλα του Μιλανου που δεν εχει ελληνικα,ακουστε ρε μια καντατα που εγραψα για σαχλοφωνο χθες βραδυ!" (το μην.το εχει μετατρεψει απο τα greeklish ο Yameth)

 

"ακου Μανο τη συμφωνια που εγραψα χθες το πρωϊ"

 

"SF φοβερη η σονατα σου για 8 κλαρινα και 3 πιανα!"

 

"Αudioxosta θα ανεβασεις ακομα μια οπερα?Μου αρεσε πολυ η τελευταια"

 

"Παιδια χθες αγορασα μια καινουργια κιθαρα...για ακουστε την να μου πειτε τη γνωμη σας για τον ηχο της,παιζω κατι απλο το κοντσερτο.... νουμερο 34 του Francesco Corbetta "

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου υπάρχει κάτι πιο σημαντικό από τη μελέτη ΓΕΝΙΚΑ: Η μελέτη, η ασχολία ή όπως θέλεις πέστο, με ένα ρεύμα που διαμορφώνεται στην εποχή σου. Αυτό είναι πολύ πιο πιθανό να σε κάνει να έχεις μια καριέρα, ή τέλος πάντων κάτι πιο αναγνωρίσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου