Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά ως ερασιτέχνης μουσικός που έχει δουλέψει σε διαφήμιση και μάρκετινγκ με 10-12 ώρες τη μέρα (και βάλε, και βάλε), μπορώ να πω ότι οφείλω πολλά μουσικά ελαττώματά μου σε άλλους παράγοντες, εκτός από την τεμπελιά. Μακάρι να μπορούσα να τεμπελιάσω λίγο, είναι μία τέχνη που την έχω ξεχάσει, προσπαθώντας να γίνω καλύτερος μουσικός στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως, γενικά σε συζητήσεις σαν κι αυτές, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ξέρουμε το background του κάθε σχολιαστή. Εγώ προσωπικά παρακολουθώ με πολύ περισσότερο ενδιαφέρον άριστα τεχνικά καταρτισμένα μέλη να τοποθετούν τις γνώσεις τους στην πραγματική τους διάσταση και θέση, από άλλα που - είτε επειδή έχουν πέσει στο sunk cost fallacy είτε για λόγους βιοπορισμού - αρνούνται να αναγνωρίσουν σημαντικές παραμέτρους της "απέναντι" επιχειρηματολογίας...

 

Για πες τα πιο λιανά  ...α , και με συνοδεία  βιογραφικού και κανα  track άμα  έχεις

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αφιερώσω μεγάλο κομμάτι από τον πολύτιμο χρόνο μου σε κάτι που δεν μου χρειάζεται.

 

ελα ντε....

 

γιατι να πω τεμπελη τον Bob Dylan ή τον Neil Young  που εδω και 50 χρονια παιζουν τα ιδια και τα ιδια 3 ανοικτα ακκορντα? (o ενας με...ντιστορσιο... ;D..ο αλλος χωρις.... ;D)

(διαλεξα αυτους τους δυο γιατι προερχονται απο την ...μεγαλοαστικη ταξη & θα μπορουσαν να πανε στο...ωδειο... ;D)

 

αφου μαμανε και δερνουν τα ατομα (και εκατονταδες αλλοι σαν και αυτους,δεν ειναι και οι μοναδικοι)

 

ΑΥΤΟ γουσταρουν να κανουν,ΑΥΤΟ κανουν.....(και μαλλον το κανουν και [ b] καλυτερα [/b] απο ...εμενα που ...βαυκανιζομαι σε ενα φορουμ...γραφοντας για....αυτους... ;D και ας εφαγα τα νιατα μου στα ...ωδεια.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ντε....

γιατι να πω τεμπελη τον Bob Dylan ή τον Neil Young...

ΑΥΤΟ γουσταρουν να κανουν,ΑΥΤΟ κανουν...

 

Πόσο μάλλον όταν δεν είναι και τόσο τεμπέλης στην τελική. Ο Γιανγκ ποτέ δεν ασχολήθηκε με κλίμακες αλλά ψάχτηκε πάρα πολύ με το θόρυβο και δούλευε με τις ώρες για να πετύχει έναν μικροφωνισμό τάδε αντί για έναν μικροφωνισμό δείνα. Και επίσης έχει τόσο συγκεκριμένες απαιτήσεις από την κιθάρα, τις χορδές, τους ενισχυτές και τα πετάλια που χρησιμοποιεί, ακόμη και από το χώρο όπου κάνει πρόβες, που καταλαβάινεις ότι έχει ψαχτεί πάρα πολύ για να κάνει αυτό που κάνει. Για να μην πούμε πόσο καλός τραγουδοποιός είναι, και πόσο καλός στιχουργός. Και αυτά δουλειά θέλουν, δεν τα γράφει... στην τουαλέτα ;) Αν δεν αρέσει βέβαια, αυτό σεβαστό, αλλά είναι και άλλο θέμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Χταπόδη αν ασχολείσαι (λέξη κλειδί) με κάτι και δεν προσπαθείς να γίνεις καλύτερος σε αυτό, αλλά λες "καλά είμαι κι εδώ και παραπάνω χέστο γιατί οι άλλοι και άλλοι που πρόκοψαν δεν ξέραν περισσότερα" πως το λες;

 

Και να το φέρω στο προσωπικό, κι εγώ βαράω με τους άλλους και την παραμύθα μας τρώμε χωρίς καμία ενοχή και κέφι μεγάλο αλλά είναι χόμπυ/πάρεργο/χαβαλές/ψυχανάλυση ανάμεσα σε δουλειά και οικογένεια και όχι ασχολία.

 

Όταν όμως είχα χρόνο (πριν εικοσιπέντε χρόνια και για 4 συναπτά έτη που ασχολήθηκα)  έλεγα "λίγο παραπάνω θέλω να μάθω αλλά κι έτσι καλά είναι καθότι σιγά, μήπως ο Χ (Dylan ή Young - κάποια τυχαία ονόματα) που γιναν σπουδαίοι και τρανοί, του Superfunk καμάρι, ήξεραν περισσότερα ή μήπως αυτοί που ξέρουν κάνουν και τίποτα σπουδαίο;"

 

Ίσως μεγαλώνοντας είμαι σκληρός με τον εαυτό μου αλλά τεμπελιά, βόλη, φυγοπονία, πασαλείματα, ημίμετρα (ούτε καν) το λέω αυτό που έκανα. Ο καθένας βέβαια το ντύνει όπως θέλει.

 

Κατά τα άλλα δεν ήταν η καλύτερη τακτική γιατί μου επέφερε περιορισμούς και δεν άνοιξε τους ορίζοντες μου........  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες τα πιο λιανά  ...α , και με συνοδεία  βιογραφικού και κανα  track άμα  έχεις

 

Εγώ σχολιάζω επί των σχολιαστών. ;D ;D

Κατά τ'άλλα άνοιξε και κανα βιβλίο website   :D :D :D :P :P :P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Χταπόδη αν ασχολείσαι (λέξη κλειδί) με κάτι και δεν προσπαθείς να γίνεις καλύτερος σε αυτό, αλλά λες "καλά είμαι κι εδώ και παραπάνω χέστο γιατί οι άλλοι και άλλοι που πρόκοψαν δεν ξέραν περισσότερα" πως το λες;

 

μηπως το λες "ασχολουμαι με την βελτιωση αυτου που ΕΓΩ θεωρω πιο σημαντικο απο τις κλιμακες και την "καθαρη" τεχνικη?"

(αυτο μπορει να ειναι ο...ηχος,η...συνθεση,η...τραγουδοποιϊα,η στιχουργικη κτλ,κτλ)

 

αν ας πουμε ο Edge αφιερωνε τις χιλιαδες ωρες που εχει αφιερωσει στο ψαξιμο των εφε...στο να μαθει να.... παιζει ..."καλη" κιθαρα θα ηταν απλα ενας ΑΚΟΜΑ πολυ καλος παικτης...τωρα ομως ειναι ενας ΘΡΥΛΟΣ και υπαρχει "η κιθαρα πριν και μετα απο αυτον".... ;),αρα καλα εκανε και...τεμπελιαζε τοσα χρονια..in my book..

 

τοσο απλο ειναι....αληθεια σου λεω.... ;D

 

προσωπικα ας πουμε θεωρω παντελως χαμενο χρονο τις...μουσικες σπουδες που εκανα μεχρι να αρχισω ,πολυ μεγαλος γυρω στα 20, να ΓΡΑΦΩ τραγουδια,αν ξεκιναγα πιο νωρις να γραφω θα ημουν και ΠΟΛΥ καλυτερος τραγουδοποιος (οπως ειναι ο Billy Joe π.χ που ασχολειται μονο με αυτο..)......φυσικα εμενα με ενδιαφερει πανω απο ολα η τραγουδοποιϊα και οχι η μουσικη τεχνικη καταρτηση,καποιον αλλον μπορει να τον ενδιαφερει το..αναποδο και πολυ καλα κανει,δημοκρατια εχουμε....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο απλο ειναι....αληθεια σου λεω.... ;D

Μωρέ κι εγώ αυτό που σου λέω, απλό είναι (κατά την άποψή μου πάντα) και είχα την εντύπωση ότι θα το καταλάβαινες.

Αλλά γυρνάμε πάλι στην ίδια επιχειρηματολογία για Beatles, Green Day, Edge....... και άντε πάλι.

 

Αστο, δεν πειράζει.  ;)

Ευτυχώς (και να μην φοβάται ο Νικόλας) τα εκατομμύρια μικρά και μεγάλα παιδιά της Ευρώπης (ναι, με κορωνίδα το Βερολίνο πάντα) και του κόσμου γενικότερα που στύβουν τα κεφάλια και τα χέρια τους μελετώντας μουσική, δεν διαβάζουν noiz.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ κι εγώ αυτό που σου λέω, απλό είναι (κατά την άποψή μου πάντα) και είχα την εντύπωση ότι θα το καταλάβαινες.

Αλλά γυρνάμε πάλι στην ίδια επιχειρηματολογία για Beatles, Green Day, Edge....... και άντε πάλι.

 

οχι δεν ειναι αυτο,απλα θελεις να αναγνωριστει η γνωμη σου ως η ΜΟΝΗ σωστη,δεν πειραζει και εγω το παθαινω αυτο ποτε ποτε..... ;D ;D

 

peace

 

παντως πρεπει να παραδεχτεις οτι για πρωτη φορα ειμαι περισσοτερο..προοδευτικος απο εσενα μια και αναγνωριζω αξια και στις 2 κατηγοριες.....ενω εσυ μονο στους..σπουδαγμενους... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου