Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι τα παραδείγματα που αναφέρατε δεν έχουν να κάνουν με σπουδαγμένους ή μη μουσικούς αλλά με κολλημένους ανθρώπους, ανεξαρτήτως εκπαίδευσης.

 

 

 

Δεν συνηθίζω ούτε καν να κάνω παρέα με κολλημένους, αναφέρομαι στην καθημερινή τριβή της πρόβας με ενδιαφέροντες μουσικούς και ανθρώπους και στην οποία πολλές φορές ακολουθούμε "κανόνες" που περιορίζουν την δημιουργικότητα.

 

Βέβαια, όπως λέει και η Εύη, μπορεί ο αντίλογος που προτείνεται ως "ελευθερία", να είναι του κουτρούλη ο γάμος, αλλά αυτό κρίνεται για τον καθένα από την εμπειρία του και τις προτιμήσεις των ακροατών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι φοβεροί τσιγγάνοι βιολιτζήδες των Βαλκανίων έχουν 5 παιδιά από τα 14 :D Και αυτοί δεν πέρασαν ποτέ από ωδείο, διδάχτηκαν από πατέρα και παππού, και το σκίζουν το οργανάκι... Δεν θα ήταν πετυχημένη περιγραφή να τους πούμε "ημιμαθείς", νομίζω...

 

 

ναι αλλα...τεμπεληδες ε?τεμπεληδες? ;D

 

αφου ολοι τη μερα βαρανε αραχτοι το.... βιολι και στελνουν τα παιδια τους στα φαναρια.....

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως SF o Billy Joe απο τους Green Day είναι όχι μόνο επαρκώς καταρτισμένος, αλλά και ΔΙΔΑΚΤΩΡ, στο ΕΙΔΟΣ του.

 

Το garagepunk φάση, ας το πούμε έτσι, έχει κάποιες θεωρητικές βάσεις, π.χ. τρία ακόρντα, τα οποία ΕΜΦΑΝΩΣ οι τύποι τα κατέχουν και με το ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

 

Συνεπώς μόνο "αμόρφωτους" δεν μπορείς να τους πεις. Είναι ΓΚΟΥΡΟΥ του garage-punk, ή όπως αλλιώς θέλετε να το ονομάσετε. Γκουρού, και μάλιστα καταξιωμένοι.

 

Ξέρετε ποιους λέω αμόρφωτους εγώ; Κάτι τύπους που π.χ. θέλουν να κάνουν ένα μελωδικό pop Και πάει η... διαφωνία σύννεφο, και όχι μελωδικό δεν είναι, όχι ποπ δεν είναι, αλλά αγγίζει τα όρια του free-jazz  ;D  ;D  ;D

 

Αυτοί είναι αμόρφωτοι για τον απλό λόγο ότι δεν κατέχουν ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για το είδος της τέχνης που θέλουν να υπηρετήσουν. Κάτι... άσχετοι τύπου Hendrix  ;D  ;D, μπρεί να μην είχαν τα εργαλεία για να φτιάξουν... κονσέρτα για εκκλησιαστικό,  ;D αλλά τα εργαλεία για να φτιάξουν ροκ τα είχαν ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ΕΙΔΟΣ του.

 

αυτοι οι....ΕΙΔΗ... ;D... ειναι ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ειπαμε.. ;D

 

μα καλα δεν ξερεις να διαβαζεις? ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τους αθίγγανους (sic) αλλά άλλοι που είναι από μεσοαστική τάξη (που είμαστε οι περισσότεροι εδώ μέσα) και τις δυνατότητες που έχουν και διατείνονται ότι ασχολούνται δεκαετίες με τη μουσική και μουσική δεν έχουν μάθει, ναι, το συμφερότερο που έχουν να κάνουν είναι να αποδεκτούν ότι είναι θέμα τεμπελιάς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα...τεμπεληδες ε?τεμπεληδες? ;D

αφου ολοι τη μερα βαρανε αραχτοι το.... βιολι και στελνουν τα παιδια τους στα φαναρια.....

;D

 

Τα παιδιά μαθαίνουν βιολί. Τα κορίτσα στέλνουν στα φανάρια  ;D

 

Και όμως SF o Billy Joe απο τους Green Day είναι όχι μόνο επαρκώς καταρτισμένος, αλλά και ΔΙΔΑΚΤΩΡ, στο ΕΙΔΟΣ του.  Το garagepunk φάση, ας το πούμε έτσι, έχει κάποιες θεωρητικές βάσεις, π.χ. τρία ακόρντα, τα οποία ΕΜΦΑΝΩΣ οι τύποι τα κατέχουν και με το ΠΑΡΑΠΑΝΩ.  Συνεπώς μόνο "αμόρφωτους" δεν μπορείς να τους πεις. Είναι ΓΚΟΥΡΟΥ του garage-punk, ή όπως αλλιώς θέλετε να το ονομάσετε. Γκουρού, και μάλιστα καταξιωμένοι. Ξέρετε ποιους λέω αμόρφωτους εγώ; Κάτι τύπους που π.χ. θέλουν να κάνουν ένα μελωδικό pop Και πάει η... διαφωνία σύννεφο, και όχι μελωδικό δεν είναι, όχι ποπ δεν είναι, αλλά αγγίζει τα όρια του free-jazz  ;D  ;D  ;D  Αυτοί είναι αμόρφωτοι για τον απλό λόγο ότι δεν κατέχουν ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για το είδος της τέχνης που θέλουν να υπηρετήσουν. Κάτι... άσχετοι τύπου Hendrix  ;D  ;D, μπρεί να μην είχαν τα εργαλεία για να φτιάξουν... κονσέρτα για εκκλησιαστικό,  ;D αλλά τα εργαλεία για να φτιάξουν ροκ τα είχαν ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

 

+1000. Ακριβώς κάτι τέτοιο ήθελα να γράψω, με έσωσες από πολύ τάιπινγκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τους αθίγγανους (sic) αλλά άλλοι που είναι από μεσοαστική τάξη (που είμαστε οι περισσότεροι εδώ μέσα) και τις δυνατότητες που έχουν και διατείνονται ότι ασχολούνται δεκαετίες με τη μουσική και μουσική δεν έχουν μάθει, ναι, το συμφερότερο που έχουν να κάνουν είναι να αποδεκτούν ότι είναι θέμα τεμπελιάς.

 

μπα,ουτε αυτο παιζει,ειδικα στην Ελλαδα που το 90% των μουσικων ,που δεν παιζουν σε "μαγαζια", κανει και πρωϊνη δουλεια (συνηθως 10ωρα-12ωρα στον ιδιωτικο τομεα),το υπολοιπο 9,9% ειναι απλα...πλουσιοι... και το 0,1% ειναι αυτοι που ζουνε απο το .."ροκ";D, και παλι καλα που.... ασχολουνται με τη μουσικη......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, γενικά σε συζητήσεις σαν κι αυτές, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ξέρουμε το background του κάθε σχολιαστή.

Εγώ προσωπικά παρακολουθώ με πολύ περισσότερο ενδιαφέρον άριστα τεχνικά καταρτισμένα μέλη να τοποθετούν τις γνώσεις τους στην πραγματική τους διάσταση και θέση, από άλλα που - είτε επειδή έχουν πέσει στο sunk cost fallacy είτε για λόγους βιοπορισμού - αρνούνται να αναγνωρίσουν σημαντικές παραμέτρους της "απέναντι" επιχειρηματολογίας...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τους αθίγγανους (sic) αλλά άλλοι που είναι από μεσοαστική τάξη (που είμαστε οι περισσότεροι εδώ μέσα) και τις δυνατότητες που έχουν και διατείνονται ότι ασχολούνται δεκαετίες με τη μουσική και μουσική δεν έχουν μάθει, ναι, το συμφερότερο που έχουν να κάνουν είναι να αποδεκτούν ότι είναι θέμα τεμπελιάς.

 

Βρε μανία με την τεμπελιά. Χμμ....

 

Ρε συ Κώστα, αν εγώ δεν έχω απαιτήσεις από αυτό που κάνω, ακόμα και αν το κάνω για δεκαετίες, και ξέρω μέχρι που μπορώ να φτάσω, χαμηλά ομολογουμένως, και δεν με νοιάζει καθόλου, γιατί να με πείς τεμπέλη; Γιατί να αφιερώσω μεγάλο κομμάτι από τον πολύτιμο χρόνο μου σε κάτι που δεν μου χρειάζεται. Δεν θέλω καριέρα και αναγνώριση, θέλω να βαράω την Λα που λέει και ο marathon, ποιό ακριβώς είναι το κολλημά σου και με λές τεμπέλη;

 

Και άντε, πες ότι εγώ έχω πολύ χαμηλές απαιτήσεις και δεν μετράω στην συγκεκριμένη συζήτηση, κάποιος που μπορεί να έχει περισσότερες και ξέρει τι του γίνεται, γιατί να τον πείς τεμπέλη; Δεν έχει δικαίωμα επιλογής; Ή μελέτη ή τράβα ξύσου; Δεν είναι λίγο απόλυτο αυτό, για να μην πω προσβλητικό.

 

Πες ότι δεν είναι η καλύτερη τακτική γιατί επιφέρει περιορισμούς και δεν ανοίγει ορίζοντες. Εκεί μαζί σου. Μέχρι εκεί όμως.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου