Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Με όση σοβαρότητα που μπορεί να υπάρχει σε ένα θρεντ του Ιντερνετ, πλαισιωμένο από "αγνώστους του Ιντερνετ" οφείλω να αναφέρω ένα φόβο μου:

 

Ελπίζω οτι κανένας νέος δε θα έρθει εδώ, θα δει το θρεντ και θα κρίνει για το μέλλον του με τις πάμπολλες κρυμμένες συμβουλές (του τύπου "φύγε έξω", "μη γίνεις μουσικός", "5000 δίσκους απο rapidshare" (σε αυτό και σε άλλα θρεντ), κλπ). Όλα λογικά, όλα τα έχουμε κάνει όλοι ή τα έχουμε σκεφτεί όλοι, αλλά τέλος πάντων, αν και μπορεί να δίνω μεγάλη δύναμη στο νοιζ και στο παρον θρεντ, απεύχομαι κάποιος να αλλάξει γνώμη από αυτά που διαβάζει εδώ μέσα. Τα υπέρ και τα κατά, για καλό και για κακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παλι νομιζω οτι ο μεσος... αναγνωστης του ΝΟΙΖ και το μυαλο και την συνεση  να κρινει τα γραφομενα εδω μεσα εχει,οι "συμβουλες" αλλωστε ειναι ακριβως αυτο...συμβουλες..κανεις δεν υποχρεωνει καποιον να κανει κατι,απλα λεει τη γνωμη του βασει των εμπειριων του & των πεποιθησεων του.

 

Απο εκει και περα ο καθενας κρινεται απο τα γραφομενα του βεβαιως,βεβαιως.... :)

 

"ἡ μὲν χεὶρ ἡ γράψασα σήψεται τάφῳ, γραφὴ δὲ μένει εἰς χρόνους πληρεστάτους"  ελεγαν και οι Αρχαιοι...βεβαιως,βεβαιως... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απο εκει και περα ο καθενας κρινεται απο τα γραφομενα του βεβαιως,βεβαιως.... :)

Μέγα λάθος! αν και αυτό ισχύει γενικά στην πραγματική ζωή, αν είναι να κρίνεις προσωπικά κάποιον μέσω τον ποστ του... κάηκες! ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ή ευτυχως μεσα σε ενα φορουμ ειναι ο ΜΟΝΟΣ τροπος να τον κρινεις ,εκτος κι αν τον συναντησεις και πιεις μπυρες μαζι του,αλλα και παλι οσους συμφορουμητες ειχα την τυχη να γνωρισω απο κοντα ηταν ..πολυ κοντα στα ...γραφομενα τους...ΠΑΡΑ πολυ κοντα... ;D

 

Scripta Manent ελεγαν οι Ρωμαιοι.... ;)

 

" ἡ μὲν χεὶρ ἡ γράψασα σήψεται τάφῳ, γραφὴ δὲ μένει εἰς χρόνους πληρεστάτους",ελεγαν και οι Αρχαιοι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγα λάθος! αν και αυτό ισχύει γενικά στην πραγματική ζωή, αν είναι να κρίνεις προσωπικά κάποιον μέσω τον ποστ του... κάηκες! ;D

 

Εε, εντάξει. Κάτι λίγα τα καταλαβαίνεις. Δεν μπορεί να είναι και τελείως διαφορετικά τα πράγματα.

 

Είσαι λίγο υπερβολικός Νικόλα. Μην ξεχνάς ότι ΕΣΥ δίνεις αυτήν την ερμηνεία στα γραφόμενα του thread (μιλάω για τις συμβουλές). Κάποιος άλλος μπορεί να έχει την ακριβώς αντίθετη άποψη και να τις θεωρεί καλές συμβουλές. Σε αυτό το θέμα δεν βλέπω πως μπορούμε να είμαστε τόσο σίγουροι για το σωστό ή λάθος. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κρίνουμε συναρτήσει των προσωπικών εμπειριών οι οποίες, προφανώς, είναι.....προσωπικές.

 

Στο θέμα που ανέφερε ο haryy, επειδή το έχω ζήσει και εγώ, συνήθως συμβαίνει σε ανθρώπους που μόλις ξεκίνησαν μαθήματα. Υπάρχει ένα ψιλοκόλλημα. Βέβαια αυτό δεν έχει να κάνει με την θεωρητική κατάρτιση, αλλά με τον χαρακτήρα. If it sounds good, it is good δεν λένε;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω οτι κανένας νέος δε θα έρθει εδώ, θα δει το θρεντ και θα κρίνει για το μέλλον του με τις πάμπολλες κρυμμένες συμβουλές (του τύπου "φύγε έξω", "μη γίνεις μουσικός", "5000 δίσκους απο rapidshare" (σε αυτό και σε άλλα θρεντ), κλπ).

 

Το ίντερνετ είναι δίκοπο μαχαίρι. Ο καθένας πρέπει πάντα να "proceed with caution". Είναι αυτό που μας έλεγε η μάνα μας όταν ήμασταν πιτσιρικάδες: αν κάποιος σου πει να πέσεις από το γκρεμό, θα πας; Ε, εμένα μου τα έσπαγε τότε, αλλά είναι σοφή κουβέντα τελικά... Η προσωπική ευθύνη αυτού που διαβάζει και υιοθετεί, είναι ίσως και σπουδαιότερη από την ευθύνη αυτού που γράφει. Και όπως και να έχει, αν είσαι επιρρεπής στις κακές συμβουλές, "θαυμάσια" δουλειά μπορούν να κάνουν όχι μόνο οι άγνωστοι του ίντερνετ αλλά και οι γνωστοί, οι φίλοι και οι συγγενείς ;) Τα παραδείγματα άπειρα...

 

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ: Κακές συμβουλές θεωρώ αυτές που δεν ταιριάζουν σε αυτό που αγαπάω και θέλω να κάνω, γιατί δεν πολυπιστεύω στις συνταγές. Για κάποιον άλλον οι ίδιες απόψεις μπορεί να είναι ό,τι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If it sounds good, it is good δεν λένε;

If it feels good, it is good (κοντά στο listen to your heart και παρόμοιες πίπες) νομίζω ότι λένε.

Και την θεωρώ μεγάλη Αμερικανοπαπαριά και αρκετές φορές εφαλτήριο τεμπελιάς και άγνοιας.

 

γιατί δεν πολυπιστεύω στις συνταγές.

Να σαι ευτυχής που πιστεύει η σοφή μάνα σου.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If it feels good, it is good (κοντά στο listen to your heart και παρόμοιες πίπες) νομίζω ότι λένε.

Και την θεωρώ μεγάλη Αμερικανοπαπαριά και αρκετές φορές εφαλτήριο τεμπελιάς και άγνοιας.

 

Πάλι θέμα χαρακτήρα είναι, δεν σου φταίει το "γνωμικό". Άσε που για μουσική μιλάμε, δεν μιλάμε για π.χ. αρχιτεκτονική ή μαθηματικά. Δεν νομίζω ότι αν κάποιος υιοθετεί την εν λόγω στάση, εγώ, εσύ ή οποιοσδήποτε πρέπει να τραβάει κάποιο ζόρι και να τον κατηγορούμε για τεμπελιά. Αφού αυτό θέλει να κάνει αυτός με την μουσική του εμάς δεν μας πέφτει λόγος. Δεν είναι ούτε σωστό, ούτε λάθος. Άσε που γενικεύεις επικίνδυνα θα έλεγα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι θέμα χαρακτήρα είναι, δεν σου φταίει το "γνωμικό". Άσε που για μουσική μιλάμε, δεν μιλάμε για π.χ. αρχιτεκτονική ή μαθηματικά. Δεν νομίζω ότι αν κάποιος υιοθετεί την εν λόγω στάση, εγώ, εσύ ή οποιοσδήποτε πρέπει να τραβάει κάποιο ζόρι και να τον κατηγορούμε για τεμπελιά. Αφού αυτό θέλει να κάνει αυτός με την μουσική του εμάς δεν μας πέφτει λόγος. Δεν είναι ούτε σωστό, ούτε λάθος. Άσε που γενικεύεις επικίνδυνα θα έλεγα.

Ρώτησες, απήντησα.Δεν γενικεύω και είμαι οπαδός του live and let die live.

 

Αλλά μιας και το ανέφερες, ναι, είναι αρκετές φορές εφαλτήριο τεμπελιάς (ακριβής παράθεση).

Γιατί δεν καταλαβαίνω τι λέει, βαριέμαι να μάθω πως γίνεται, η ερμηνεία (και συνεπώς η αποδοχή ή απόρριψη) απαιτεί γνώση, που να τρέχεις τώρα, αφού "με καλύπτει συναιθηματικά" ρίχνω ένα ναι ή ένα όχι και προχωράμε για άλλα.

 

Ασε που και η μουσική δεν είναι τρία ακκόρντα της ποποροκ. Μερικοί την εκλαμβάνουν και όσο σημαντική και όσο πολύπλοκη είναι η Αρχιτεκτονική ή τα Μαθηματικά. Και υπάρχουν άνθρωποι με μεγαλύτερες απαιτήσεις από τους ίδιους στην σχέση τους με την Μουσική από ότι εμείς.

Αυτό που (νομίζω ότι) λέει ο Νικόλας, είναι ότι δεν είναι ανάγκη να γίνεται παντιέρα η αμάθεια ή ημιμάθεια. Δεν είναι κακό να μην ξέρεις. Είναι όμως κακό κατ΄εμέ να σαι περήφανος για αυτό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι θέμα χαρακτήρα είναι, δεν σου φταίει το "γνωμικό". Άσε που για μουσική μιλάμε, δεν μιλάμε για π.χ. αρχιτεκτονική ή μαθηματικά. Δεν νομίζω ότι αν κάποιος υιοθετεί την εν λόγω στάση, εγώ, εσύ ή οποιοσδήποτε πρέπει να τραβάει κάποιο ζόρι και να τον κατηγορούμε για τεμπελιά. Αφού αυτό θέλει να κάνει αυτός με την μουσική του εμάς δεν μας πέφτει λόγος. Δεν είναι ούτε σωστό, ούτε λάθος. Άσε που γενικεύεις επικίνδυνα θα έλεγα.

 

Ολο συμφωνουμε σημερα.... ;D

 

Κατι που μας...ξεφυγε.. ;D.. ειναι και η....αντιστροφη πορεια....δηλ.απο την τελεια τεχνικη στην απολυτη..ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ της......συμβαινει βεβαια περισσοτερο στη ζωγραφικη (Miro,Picasso,Rothko)....αλλα και στη μουσικη εμενα ας πουμε με...ενθουσιαζει απιστευτα το γεγονος οτι ....υπερβολικα schooled μουσικοι οπως ο  Nels Kline & ο Mark Ribbot ..αποδομουν την κιθαρα και  τις φερονται σαν πιθηκανθρωποι με...γαντια... ;D.... ;D...ενω επισης με ενθουσιαζουν τζαζιστες οπως ο Ornette Coleman ....

 

 

Ολα εχουν να κανουν τελικα με το,επισης αμερικανικο , whatever floats your boat... ;D

 

Ασε που και η μουσική δεν είναι τρία ακκόρντα της ποποροκ. Μερικοί την εκλαμβάνουν και όσο σημαντική και όσο πολύπλοκη είναι η Αρχιτεκτονική ή τα Μαθηματικά. Και υπάρχουν άνθρωποι με μεγαλύτερες απαιτήσεις από τους ίδιους στην σχέση τους με την Μουσική από ότι εμείς.

Αυτό που (νομίζω ότι) λέει ο Νικόλας, είναι ότι δεν είναι ανάγκη να γίνεται παντιέρα η αμάθεια ή ημιμάθεια. Δεν είναι κακό να μην ξέρεις. Είναι όμως κακό κατ΄εμέ να σαι περήφανος για αυτό.

   

 

σαφως,αν και ψαχνω να βρω αν καποιος σε αυτο το thread υποστηριξε τα παραπανω και δεν μπορω να το βρω....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου