Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι λίγο αφοριστικός, ε; Ευχαριστώ για τον τίτλο πάντως... Θέλεις να το κάνεις και λίγο elaborate, που λεν και στο χωριό μου;

 

Καθολου...

Απλα ο οποιοσδηποτε μουσικος...οχι  μονο ο Χεντριξ...αλλα ακομα και ο Τζακο (με το τεραστιο τουπε που ειχε)και ο οποιοσδηποτε Χεντριξ Τζακο Ζαβινουλ Γουεκλ Κολτρειν Κλπ κλπ κλπ,αν δεν ελιωναν(και οταν λεω ελιωναν δεν εννοω 2-3 ωρες την ημερα) δεν θα ηταν οχι αυτοι που ειναι σημερα...Δεν θα ητανε καν  μουσικοι...το ταλεντο δεν αρκει....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αγαπητέ, δεν διαφωνεί κάποιος-νομίζω- μ'αυτό...άλλωστε, αυτοδίδακτος δεν σημαίνει κατ'ανάγκην παίζω μόνος μου στο δωμάτιο μου...το αντίθετο θάλεγα.

Εκείνο που με κάνει να "στραβώνω" λίγο  ;D είναι μιά αίσθηση απόλυτου στα γραφόμενα σου, φυσικά κι έχεις όλο το δικαίωμα, απλά πιστεύω δε βοηθάει σε μιά ουσιαστική κουβέντα...

Απλά να σημειώσω ότι ο Βαγγέλης δεν είναι ο μόνος με την αίσθηση του απόλυτου στα γραφόμενά του. Και φυσικά δε μιλάω για εσένα. :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια.....

Επειδή έγινε ο Hendrix μεγάλος και οι Beatles τεράστιοι, δεν έχει νόημα κανένα η μουσική εκπαίδευση....

Και βέβαια όταν μιλάμε για μουσική, μιλάμε για ποπ, ροκ, μεταλ και τα συναφή καθότι άλλα είδη δεν υπάρχουν. Και σε αυτά τα άλλα τα είδη, ξέρουμε μερικούς που σχολειό δεν πήγαν άρα γιατί να διαβάσω; Α, ναι και το ταλέντο. Μεγάλο πράγμα. Μεγαλύτερο από την μάθηση. Και βέβαια η κουλτούρα/αισθητική. Και αυτή έρχεται κατακέφαλα, χωρίς διάβασμα, έτσι; Και νικάει και αυτή την  εκπαίδευση.

Και εξάλλου αν υπάρχει γνώση εκατοντάδων ετών γιατί θα πρέπει εγώ να την ασπαστώ.... κλπ κλπ

Θα τρελλαθούμε τελείως;

Ναι ρε παιδιά. Αυτοδίδακτοι, άσχετοι, ημιμαθείς, ταλαντούχοι, βιρτουόζοι, καραγκιόζηδες και καταπληκτικοί performers κλπ έγιναν στο παρελθόν, γίνονται στο παρόν και θα γίνονται στο μέλλον διάσημοι, πλούσιοι κλπ κλπ για λόγους πολλούς και διάφορους και συνήθως αρκετοί από τους λόγους αυτούς δεν έχουν να κάνουν με την μουσική.

 

Η συνειρμική απόρριψη ή επιβεβαίωση της επίσημης μουσικής εκπαίδευσης (σε ωδείο ή/και με δάσκαλο) τι έχει να κάνει με αυτό;

 

Το ίδιο και στο χορό, τη ζωγραφική, λογοτεχνία, μηχανολογία κλπ κλπ κλπ.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου...

Απλα ο οποιοσδηποτε μουσικος...οχι  μονο ο Χεντριξ...αλλα ακομα και ο Τζακο (με το τεραστιο τουπε που ειχε)και ο οποιοσδηποτε Χεντριξ Τζακο Ζαβινουλ Γουεκλ Κολτρειν Κλπ κλπ κλπ,αν δεν ελιωναν(και οταν λεω ελιωναν δεν εννοω 2-3 ωρες την ημερα) δεν θα ηταν οχι αυτοι που ειναι σημερα...Δεν θα ητανε καν  μουσικοι...το ταλεντο δεν αρκει....

Γιατι? Οι αυτοδιδακτοι δεν μπορει να λιωνουν?

Παλι εκτος θεματος ειμαστε.

 

Το θεμα αναφερεται στο αν μπορει ενας αυτοδιδακτος να κανει μεγαλη καριερα στην ιστορια της μουσικης.

Χρειαζεται τρελλο level και τρελλη μελετη για  κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε. Ταλέντο δεν σημαίνει "δεν χρειάζεται να μελετήσω". Το ερώτημα δεν ήταν αν μπορεί κάποιος να γίνει Hendrix παίζοντας τάβλι στο καφενείο, αλλά αν χρειάζεται δάσκαλο για να γίνει. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ για να λιώσω στη μελέτη δεν χρειάζομαι δάσκαλο. Όρεξη και αγάπη για τη μουσική χρειάζομαι. Αυτά τα δύο είναι μία από τις πολύ μεγάλες πλευρές αυτού που λέμε "ταλέντο". Να πω ότι συμφωνώ με το σχόλιο του theoctapus και ότι το θέμα είναι πώς ορίζεις το ταλέντο. Το ταλέντο δεν είναι κάτι στατικό (π.χ. γονίδια). Ακόμη και αν θεωρήσουμε ότι είναι κληρονομικό (κανείς δεν το έχει αποδείξει) χωρίς το περιβάλλον, την κουλτούρα μέσα στην οποία μεγαλώνεις, την εποχή και τις απλές συγκυρίες που θα ζήσεις, δεν υπάρχει ταλέντο. Το ταλέντο συνδέεται και με την ιδιοσυγκρασία σου. Για να γίνεις καλός μουσικός, πρέπει να έχεις και μία ευαίσθητη πλευρά, διαφορετικά δεν θα μεταδίδεις ένα από τα βασικά πράγματα που οφείλει να μεταδίδει η μουσική: συναίσθημα. Ένας άνθρωπος όπως ο Hendrix που έπαιζε φουλ μαστουρωμένος και δεν έχανε ούτε 1/1000 του milisecond, μάλλον πρέπει να έχει κάποιο χάρισμα στην αντίληψη του ρυθμού, χωρίς αυτό από μόνο του να αποτελεί το ταλέντο του, αλλά μόνο μια πλευρά του τελευταίου. Πιστεύω όμως ότι για να γίνεις ο πιο εμβληματικός παίκτης της γενιάς σου σε κάποιο όργανο, χρειάζεσαι αυτή τη συνισταμένη πολλών παραγόντων που λέμε ταλέντο, και που δεν υποκαθιστά τη δουλειά, αλλά τη συμπληρώνει. Εκτός αν πιστεύουμε ότι ο Hendrix ήταν "ατάλαντος" και απλώς "προσπάθησε πολύ".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ο Hendrix που έπαιζε φουλ μαστουρωμένος και δεν έχανε ούτε 1/1000 του milisecond

Θαύμα παιδάκι μου, θαύμα.

 

Άρα για να καταλάβω, το ζήτημα είναι ότι για να γίνω Hendrix δεν χρειάζομαι μουσική εκπαίδευση.

Θα συμφωνήσω.

Και αυτό γιατί δεν θεωρώ τον Hendrix ή τον BB King σαν το απαύγασμα της μουσικής γνώσης...

Και βέβαια μου αρέσει πολύ ο Hendrix.

Αλλά δεν έχει να κάνει....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι? Οι αυτοδιδακτοι δεν μπορει να λιωνουν?

Παλι εκτος θεματος ειμαστε.

 

Το θεμα αναφερεται στο αν μπορει ενας αυτοδιδακτος να κανει μεγαλη καριερα στην ιστορια της μουσικης.

 

Χρειαζεται τρελλο level και τρελλη μελετη για  κατι τετοιο?

 

τα λεει ο delta66 αλλα ΚΑΝΕΙΣ δεν τον προσεχει μου φαινεται.... ;D ;D

 

τι σχεση εχει το ΘΕΜΑ με την απαξιωση ή την ..καταξιωση... ;D της...μουσικης (και γενικα) παιδειας ΔΕΝ εχω καταλαβει ακομα...

 

βασικα επρεπε να ειχε κλεισει με ενα ...απλο........"ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ" και να ειχαμε αποφυγει και 23 σελιδες (50 θα παει αλλα λεμε τωρα) αντεγκλησεις.... ;D

 

γιατι απλα ΑΥΤΗ ειναι η ΜΟΝΗ απαντηση στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θεμα ,εκτος κι αν καποιος μπορει να αποδειξει οτι ΟΛΟΙ οσοι ΑΥΤΗ τη στιγμη κανουν μουσικη καριερα ειναι του ωδειου μια και ακομα και ΕΝΑΣ αυτοδιδακτος να κανει ΑΥΤΗ τη στιγμη μεγαλη καριερα στη μουσικη η απαντηση ειναι ΣΑΦΩΣ ...."ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ" ;D (και εγω ο...απολυτος ::)...μπορω να σας πω τουλαχιστον...30... ;D) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι συμφωνώ με το σχόλιο του theoctapus και ότι το θέμα είναι πώς ορίζεις το ταλέντο.

 

Να σημειώσω ότι δεν μιλάω για το ταλέντο. Γιατί βλέπετε παντού το ταλέντο, ειλικρινά; Σε κάνει να αναρωτιέσαι.

 

Το προηγούμενο σχόλιό μου αφορούσε τα πάντα στην ζωή ενός ανθρώπου, η οικογένεια, το σχολείο, η μόρφωση, οι σχέσεις, οι γυναίκες/άντρες, τα χόμπυ, η υγεία, οι γείτονες, το κλίμα, οι νόμοι, τα...., οι.....You get the picture (ελπίζω).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειάζεσαι αυτή τη συνισταμένη πολλών παραγόντων που λέμε ταλέντο

Συγνωμη καταρχας που σε πηρα απ τα μουτρα αλλα ειπες οτι αν εχεις το ταλεντο του Χεντριξ τα μαθηματα ειναι λεπτομερεια...εγω το εξελαβα οτι μπορεις να παιξεις αυτα που επαιξε απλα ετσι..χωρις καποια ιδιαιτερη μελετη...πραγμα που φυσικα δεν ισχυει

Τωρα..ταλεντο ειναι συνησταμενη τριων πραγματων για εμενα

Α.Καλο αυτι

Β.Αισθηση της τοποθετησης στο χρονο

Γ.Μνημη

Αν τα εχεις αυτα και με σκληρη μελετη μπορεις να γινεις μουσικος...

Τωρα το τι θα παιξεις ειναι αλλο θεμα

Μην ξεχναμε οτι ενας απ τους μεγαλυτερους συνθετες στην Ελλαδα ο Μανος Χατζιδακης ειχε ελαχιστες μουσικες σπουδες αλλα ειχε...Και οταν λεω ελαχιστες μουσικες σπουδες εννοω οτι φοιτησε σε ενα ωδειο(ασχετος αν δεν το τελειωσε ποτε γιατι για εκεινον ηταν κατι αχρηστο) φοιτησε,αλλα ποσοι απο μας εχουν εστω και το ενα εκατοστο του ταλεντου του?

 

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε. Ταλέντο δεν σημαίνει "δεν χρειάζεται να μελετήσω". Το ερώτημα δεν ήταν αν μπορεί κάποιος να γίνει Hendrix παίζοντας τάβλι στο καφενείο, αλλά αν χρειάζεται δάσκαλο για να γίνει. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ για να λιώσω στη μελέτη δεν χρειάζομαι δάσκαλο. Όρεξη και αγάπη για τη μουσική χρειάζομαι. Αυτά τα δύο είναι μία από τις πολύ μεγάλες πλευρές αυτού που λέμε "ταλέντο". .

 

 

Πραγματικα ομως χωρια καταλαβαινομαστε. Ποιος σου ειπε οτι ο ρολος του δασκαλου ειναι ο ρολος του μπαμπουλα που θα αναγκασει καποιον να μελετησει?!?!!?!?Η παραπληροφορηση παει συννεφο..

 

 

Εχουν γραφτει αποψεις και αποψεις πανω σε μη αντικειμενικα κριτηρια οπως: Τι θεωρει ο καιθενας μας μελετη, τι θεωρει ο καθενας μας ταλεντο, τι θεωρει ο καθενας μας αγαπη για τη μουσικη και αλλα πολλα!

 

Συνεπως μην ψαχνετε να βρειτε σωστο και λαθος αν ειστε ικανοποιημενοι με αυτο που παραγετε. Αν ειστε ειναι ολα οκ, αν πραγματικα ειστε ομως και οχι να εχετε βολευτει σε μια κατασταση γιατι δεν μπορειται να πατε λιγο παρακατω. Αν παλι δεν ειστε οκ με αυτα που παιζεται και βαριεστε να σας ακουτε απο ενα σημειο και μετα τοτε παλι πρεπει να αναζητησετε νεους δρομους.

 

Ο Audiokostas εγραψε μια πολυ καλη αποψη η οποια περασε στο ντουκου. Γενικοτερα πιστευω οτι οι πλειοψηφια δεν διαβαζει καν τα αλλα ποστς με το που βλεπει τον τιτλο ξερει ηδη τι θα απαντησει.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου