Προς το περιεχόμενο

αλλαγη volume pot απο (500k) σε (250k).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντώνη δοκίμασέ το να μας πεις κι εμάς... :D

Τι μπλοκ έχει το τρέμολο στη Charvel;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντώνη δοκίμασέ το να μας πεις κι εμάς... :D

Τι μπλοκ έχει το τρέμολο στη Charvel;

αυτο μαλλον θα γινει γιατι δεν βλεπω φως........ ;D

το στοκ μπλοκ εχει.........με αυτο που εχει το floyd το στοκ.....σκεφτηκα να κανω αυτο που γραφτηκε σε αλλο θρεντ για αλλαγη  του ...αλλα δεν το βλεπω αποτελεσματικο....μαλλον ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για το σχεδιαγραμμα...........μια ερωτηση......εαν η αλλαγη pot απο 500κ σε 250κ κοψει λιγο τις πριμες συχνοτητες ειμαι κομπλε............απλα μερικοι μου λενε οτι θα γινει πολυ μουντος ο ηχος και θα ειναι χαλια.............εαν ειναι λιγο η διαφορα με καλυπτει.......... ;)

 

Καλά, δε θα είναι και σαν να βάζεις το tone pot στο 1... Aπλά θα χαθούν κάποιες πρίμες και ελάχιστο output με το 250ΚΩ pot.

Αν για κάποιο λόγο σου φανεί μουντό το αποτέλεσμα, μπορείς να φτιάξεις εύκολα το παραπάνω κυκλωματάκι R-C με αντιστάσεις 250κ, 500κ ή 1ΜΩ κλπ και να πειραματιστείς.

Επίσης, μπορείς να φτιάξεις "custom pot" βάζοντας μια αντίσταση 1ΜΩ παράλληλα στα άκρα του 500Κ pot που έχεις ώστε να προκύψει 330ΚΩ pot!

 

pot_parall.JPG.d3287530cd0587930d2f615fa3b2080b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

επανερχομαι για να πω οτι εχθες εγινε η αλλαγη και το αποτελεσμα ειναι πααααααααρα πολυ καλο.Επειδη ο duncan custom ειναι γενικα πολυ πριμαριστος και επειδη η charvel εχει maple ειχε πολλα πριμα σαν κιθαρα.......αντιθετως σην strat που ειναι rosewood συνεργαζεται μια χαρα.....Τελικα αλλαξα το pot σε 250k και ο ηχος στην charvel εγινε ταμαμ........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι για να πω οτι εχθες εγινε η αλλαγη και το αποτελεσμα ειναι πααααααααρα πολυ καλο.Επειδη ο duncan custom ειναι γενικα πολυ πριμαριστος και επειδη η charvel εχει maple ειχε πολλα πριμα σαν κιθαρα.......αντιθετως σην strat που ειναι rosewood συνεργαζεται μια χαρα.....Τελικα αλλαξα το pot σε 250k και ο ηχος στην charvel εγινε ταμαμ........

 

Ωραίος! Enjoy the new sounds!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε προλαβα...η δικη μου προταση θα ηταν να χαμηλωσεις λιγο τον μαγνητη στα καντινια...

Αλλα αφου βολευτηκες με τα 250αρια οκ...

ΧΑΒ ΦΑΝ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως σε μονοπήνιους βρίσκουμε 250Κ pots (Fenders) ενώ σε κιθάρες με  humbuckers 500k (Gibsons). Επίσης στην πρώτη περίπτωση τα pots ειναι  Linear ενώ  στην δεύτερη Audio taper.

 

τα ποτενσιομετρα στις κιθαρες (πρεπει να) ειναι παντα audio taper.

 

Στα Tone "ψιλο-χωραει" και linear. Σε Volume ομως οχι.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε προλαβα...η δικη μου προταση θα ηταν να χαμηλωσεις λιγο τον μαγνητη στα καντινια...

Αλλα αφου βολευτηκες με τα 250αρια οκ...

ΧΑΒ ΦΑΝ!!!!

Σωστος ο blackie ;) Κι εγω αυτο θα'κανα. Μικρη κινηση - μεγαααλο αποτελεσμα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο blackie ;) Κι εγω αυτο θα'κανα. Μικρη κινηση - μεγαααλο αποτελεσμα...

παιδια τα ειχα δοκιμασει ολα αυτα....αλλα δεν ειχαν αποτελεσμα αφου ηταν πριμαριστος γενικα ο μαγνητης.........τωρα ομως εγινε κομπλε.............. ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα που μου εδωσες ετοιμη τη λυση,ετοιμαζω και γω τωρα ενα pickguard με duncans (Jb και Jazz) για την SoCAL μου και αν και θα βαλω και ενα TONE,σκεφτομουν αυτο ακριβως,οτι το 250αρι VOLUME της στρατ μου δουλευει πολυ ωραια με τον 59αρη που της εχω bridge.

Οποτε θα ξεκινησω κατευθειαν με 250αρη τωρα που το δοκιμασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου