Προς το περιεχόμενο

Πόσοι άραγε να ναι οι επαγγελματίες μουσικοί στο Noiz;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Αυτό το ερώτημα δεν απαντάται έτσι. Ενα poll χρειάζεται για να μην απαιτείται και "βιογραφικό σημείωμα" στην απάντηση. Κάποιοι έχουν την όρεξη αλλά πολλοί μάλλον όχι. Ενα ναι ή όχι θα έδινε σωστό δείγμα, άσχετα από την ωραία κουβέντα που γίνεται εδώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό το ερώτημα δεν απαντάται έτσι. Ενα poll χρειάζεται για να μην απαιτείται και "βιογραφικό σημείωμα" στην απάντηση. Κάποιοι έχουν την όρεξη αλλά πολλοί μάλλον όχι. Ενα ναι ή όχι θα έδινε σωστό δείγμα, άσχετα από την ωραία κουβέντα που γίνεται εδώ.

Δεν βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να βαριέσαι να γράψεις "κι εγώ από τη Μουσική ζω" σε μία συζήτηση σε ένα φόρουμ μουσικών που συμμετέχεις αλλά γουατέβα και τεσπά.

Αν το πάμε σε ανώνυμο poll, να δεις που οι 7 θα γίνουν 70.  ;)

 

Επίσης μπορείς να αντλήσεις και αρκετή πληροφορία από εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=391.0

και εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=425.0

Δεν έψαχνα να αντλήσω πληροφορία. Απλά ένα ερώτημα ήταν, μάλλον από περιέργεια.

Ούτε θα αναζητούσα 29 σελίδες για να βρώ τι δουλειά κάνει ο καθένας, ούτε ο αυτοπροσδιορισμός στο άλλο thread δίνει απάντηση στο ερώτημά μου.

Αφού να σκεφτείς ότι εγώ είχα απαντήσει μπασίστας.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ντάξει αποδέχομαι την κουβέντα να γίνεται να περνάει η ώρα αν κ συνήθως αν ρωτάει κάποιος κάτι, χρειάζεται και μια πληροφορία για κάποιο λόγο. Από εκεί κ πέρα επειδή ήδη εξελίσσεται μη λειτουργικά η κουβέντα εδώ, δεν θα πάρεις ακριβώς την πληροφορία που θες.

Θέματα για το ποια η σχέση σας με τη μουσική με polls και λοιπά έχουν ανοιχτεί ουκ ολίγα (αν θες στα βρίσκω κάποια στιγμή), αλλά όπως και αυτό είχαν αξία ερώτησης λευκώματος.

 

Κατά τ άλλα για εμένα ξέρεις, όχι.

 

Ξέρω και άλλους που ημιαπασχολούνται από τη μουσική (δηλ έχουν ένα εισόδημα, όχι απαραίτητα επαρκές) και γράφουν τακτικά. Δεν θα αναφέρω τα nick τους αν θέλουν προφανώς θα το κάνουν κ οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ντάξει αποδέχομαι την κουβέντα να γίνεται να περνάει η ώρα αν κ συνήθως αν ρωτάει κάποιος κάτι, χρειάζεται και μια πληροφορία για κάποιο λόγο.

Χαίρομαι που την αποδέχεσαι.

Κανέναν απολύτως λόγο. Εκτός κι αν μετράει η περιέργεια.

 

Από εκεί κ πέρα επειδή ήδη εξελίσσεται μη λειτουργικά η κουβέντα εδώ, δεν θα πάρεις ακριβώς την πληροφορία που θες.

Μόλις τελειώσει, θα της βάλουμε χερούλι να γίνει λειτουργική.

 

Θέματα για το ποια η σχέση σας με τη μουσική με polls και λοιπά έχουν ανοιχτεί ουκ ολίγα (αν θες στα βρίσκω κάποια στιγμή), αλλά όπως και αυτό είχαν αξία ερώτησης λευκώματος.

Δεν με ενδιαφέρουν τα polls. Μου αρέσουν τα λευκώματα. Έχεις;

1979542_b.jpg

 

Ξέρω και άλλους που ημιαπασχολούνται από τη μουσική (δηλ έχουν ένα εισόδημα, όχι απαραίτητα επαρκές) και γράφουν τακτικά. Δεν θα αναφέρω τα nick τους αν θέλουν προφανώς θα το κάνουν κ οι ίδιοι.

Άλλο κάποιο εισόδημα, άλλο full time επιλογή

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλά της παλαιότερης γενιάς. Η Πάτυ είναι μοντέρνα.

Ως χεβυμεταλλού σε κόβω με ερωτήσεις του στυλ

"Τι εστί θέρος;"

GrimReaper1.jpg

;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εποχιακοί μετράνε (καλοκαιρινή σαιζόν)?

Αν το κάνω παράλληλα με άλλη δουλειά μετράει?

Αν ναι στα παραπάνω, βάλε με μέσα.

 

Α! Και κόβουμε και απόδειξη ;D (άμα τη ζητήσουν γιατί δεν θέλουν να πληρώνουν φόρους και ΦΠΑ)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα απαντήσει μέχρι τώρα καθότι διευκρίνησες ότι αναφέρεσαι σε αυτούς που ζουν αποκλειστικά από την μουσική. Καθότι απάντησαν και κάποιοι που δεν εντάσσονται σε αυτήν την κατηγορία, κάνω κι εγώ το ίδιο :)

 

Προσωπικά δεν ζώ αποκλειστικά από την μουσική, παρότι ο χρόνος που μου 'τρώει' είναι αντίστοιχος δεύτερης δουλειάς. Στις περιπτώσεις που 'εκτίθεμαι' πάντως, προσπαθώ να πληρώνομαι σαν επαγγελματίας έτσι ώστε να καταφέρνω να διατηρώ το business plan αγοράς μουσικού εξοπλισμού βιώσιμο: μέχρι τώρα, έχω φροντίζει να ξοδεύω σε όργανα και εξοπλισμό περίπου τα διπλάσια από όσα βγάζω αν μουσικός - όλα according to plan  :D.

 

Αναγνωρίζω στον εαυτό μου πάντως ότι η πολυτέλεια να έχω 'κανονική' δουλειά μου επιτρέπει να κάνω πολύ αυστηρά τις μουσικές μου επιλογές, και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα εξέλιξή τους. Αντίστοιχα χαίρομαι για εκείνους τους μουσικούς που ζουν από την τέχνη τους δίχως να χρειάζεται να συμβιβαστούν, και εύχομαι και στους υπόλοιπους να το καταφέρουν!

 

Τώρα για αποδείξεις καλύτερα να μην μιλήσουμε, μας παρακολουθεί ο μεγάλος αδελφός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

    Τα περισσότερα χρόνια μου τα έχω περάσει ζώντας από τη μουσική. Ξεκίνησα από χώρο συνεστιάσεων (σκυλάδικο δηλαδή). Μετά από μπαρ ρέστοραν (ξεκίνησα να ασχολούμαι πιο εντατικά με την τζαζ για αυτό το λόγο  ;D) που παίζαμε τζαζ, σοουλ/ροκ. Και με classic ροκ μπάντα διασκεύες έχω δουλέψει για ένα μικρό διάστημα κάποιο καλοκαίρι σε ένα τραγικό beach bar. Αυτά τα λέω για να σας βάλω στο κλίμα,έτσι?  :P... Μία φορά έχω δουλέψει πωλητής και το μετάνιωσα σε σχέση με τα συν/πλην της μουσικής. Τα τελευταία 2 χρόνια ζω  αποκλειστικά από τα μαθήματα κιθάρας και τα μουσικά έχουν περάσει σε πιο  καλλιτεχνική φάση. Παίζω κυρίως με ένα τζαζ σχηματάκι, άρα καταλαβαίνετε ότι δεν θα μπορούσα να βασιστώ σ'αυτό για βιοπορισμό... Ευτυχώς που υπάρχει και ενα swing ρεύμα τελευταία κι ο κόσμος το στηρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου