Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριζετε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες σε ηχογραφήσεις?


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομιζω.

 

Ολοι μας ενδιαφερομαστε για το ΤΙ παιζει ο αλλος :wink:

Απλα εκει επεισερχεται το θεμα "γουστου" & η "υποκειμενικοτητα" :wink:

 

π.χ για εμενα το "παιξιμο" του Blixa (o οποιος μια και δεν ξερει καθολου "κιθαρα" ,ουτε να κουρδιζει ξερει,ουτε ακκορντα ξερει,ουτε single notes ξερει,κανει απλα εναν εκπληκτικο θόρυβο !) στους δισκους του Nick Cave ειναι απιστευτο ,καποιος αλλος πιο "κλασσικος" μπορει και να σκασει στα γελια.

 

Εξάλλου το ΤΙ παιζει κάποιος εξαρτάται και απο τον ηχο του (π.χ. αν καποιος βασίζει τον ηχο του στο tremolo & στο delay & στα διαφορα φιλτρα δεν νομιζω να μπορει να παιξει και παρα πολλες νότες :lol: )

 

Στο τελος αυτο που καθοριζει τι παιζουμε ειναι αυτο που "ζηταει" το τραγούδι....και αυτο το κεφάλαιο οντως το ..ξεχνάμε πολυ εδω μέσα (ομως μη ξεχνας οτι στο φορουμ δεν παιζουν ολα τα μελη σε γκρουπ,ούτε ειναι ολοι επαγγελματιες,υπάρχουν και πολλα μελη τα οποια απλα κανουν το χόμπυ τους σπιτι τους :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(π.χ. αν καποιος βασίζει τον ηχο του στο tremolo & στο delay & στα διαφορα φιλτρα δεν νομιζω να μπορει να παιξει και παρα πολλες νότες :lol: )

 

 

ενισταμαι κυριε :lol: :lol:

 

 

BUCKETHEAD(ξερω...εχω λυσαξει :lol: )ΤΙΓΚΑ στα φιλτρα και τα εφφε...και ομως οταν θελει να τρεξει, καταλαβαινεις πως ηταν μαθητης του gilbert :lol: :lol:

 

 

buckethead και ξερο ψωμι λοιπον...μονο latin δεν εχω ακουσει απο αυτον.ΟΛΑ σχεδον τα αλλα ναι :lol:

 

 

 

p.s.θα σας πρηζω θα σας πρηζω θα σας πρηζω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BUCKETHEAD(ξερω...εχω λυσαξει :lol: )ΤΙΓΚΑ στα φιλτρα και τα εφφε...και ομως οταν θελει να τρεξει' date=' καταλαβαινεις πως ηταν μαθητης του gilbert :lol: :lol: [/quote']

Κι εγώ κάπου διάβασα ότι μεγάλωσε με τις κότες και αυτές του έμαθαν κιθάρα... :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ κάπου διάβασα ότι μεγάλωσε με τις κότες και αυτές του έμαθαν κιθάρα... :lol:

 

 

οοοχι...δεν παει ακριβως ετσι.τον ειχαν κλεισμενο στο κοτετσι απλα...κιθαρα εμαθε μονος του...οι κοτες απλα παρεα του εκαναν.

 

και το αυτοκολλητο με την λεξη "funeral" πανω στον κουβα KFC που φοραει στο κεφαλι του' date=' το εχει βαλει σαν tribute στα νεκρα κοτοπουλα...μιλαμε για ΘΕΟ οπως καταλαβαινεις... :D

 

 

ενα θα πω...καταφερα να μετρησω τους δισκους του απο το 91...[b']146[/b]

ο καταραμενος...ΘΕΟΣ!!!ολοι buckethead απο σημερα!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοοχι...δεν παει ακριβως ετσι.τον ειχαν κλεισμενο στο κοτετσι απλα...κιθαρα εμαθε μονος του...οι κοτες απλα παρεα του εκαναν.

 

και το αυτοκολλητο με την λεξη "funeral" πανω στον κουβα KFC που φοραει στο κεφαλι του' date=' το εχει βαλει σαν tribute στα νεκρα κοτοπουλα...μιλαμε για ΘΕΟ οπως καταλαβαινεις... :D[/quote']

Εγώ έμαθα κιθάρα ενώ φυλούσα τα πρόβατα... Για αυτό το παίξιμό μου έχει κάτι το ...βουκολικό και η κιθάρα μου έχει το σχήμα γκλίτσας ως tribute στα πρόβατα που με βοηθούσαν να κουρδίσω την κιθάρα δίνοντάς μου το ΛΑ κάνοντας "μπεεεεεε" :lol::lol::lol::lol:

 

voskos.gif

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοοχι...δεν παει ακριβως ετσι.τον ειχαν κλεισμενο στο κοτετσι απλα...κιθαρα εμαθε μονος του...οι κοτες απλα παρεα του εκαναν.

 

και το αυτοκολλητο με την λεξη "funeral" πανω στον κουβα KFC που φοραει στο κεφαλι του' date=' το εχει βαλει σαν tribute στα νεκρα κοτοπουλα...μιλαμε για ΘΕΟ οπως καταλαβαινεις... :D[/quote']

Εγώ έμαθα κιθάρα ενώ φυλούσα τα πρόβατα... Για αυτό το παίξιμό μου έχει κάτι το ...βουκωλικό και η κιθάρα μου έχει το σχήμα γκλίτσας ως tribute στα πρόβατα που με βοηθούσαν να κουρδίσω την κιθάρα δίνοντάς μου το ΛΑ κάνοντας "μπεεεεεε" :lol::lol::lol::lol:

 

voskos.gif

το ανέκδοτο το ξέρετε;

 

ποιό είναι το ποιό δύσκολο όργανο;;;

 

 

 

 

 

 

η φλογέρα

 

 

γιατί πρέπει να φυλάς και τα πρόβατα :lol:

 

 

 

 

 

κρύο αλλά κολλούσε στην περίσταση :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορω να καταλαβω αν ειναι LES PAUL!!Ειδικα ο ηχος της ξεχωριζει!!!

Του Gary Moore για παραδειγμα φωταει αν και χρησιμοποiει και Fender.

Στο Still got the blues φαινεται.

Ειδικα η Les Paul εχει ενα ηχο σκληρο rock τραχυ ηχο και θεωρω LES PAUL με EMG στυλ Zakk Wylde ειναι τελειος!!!Πολυ heavy ηχος.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορω να καταλαβω αν ειναι LES PAUL!!Ειδικα ο ηχος της ξεχωριζει!!!

Του Gary Moore για παραδειγμα φωταει αν και χρησιμοποiει και Fender.

Στο Still got the blues φαινεται.

Ειδικα η Les Paul εχει ενα ηχο σκληρο rock τραχυ ηχο και θεωρω LES PAUL με EMG στυλ Zakk Wylde ειναι τελειος!!!Πολυ heavy ηχος.!!!

 

Επαναλαμβάνεσαι ή μου φαίνεται?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας πιστευω οτι ο superfunk εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.

εμενα ο αγαπημενος κιθαριστικος μου ηχος ειναι οτιδηποτε εχει παιχτει στο ok computer των radiohead' date=' του τακη o ηχος του srv.[/quote']

 

ok λοιπον αφου εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο σε ρωταω:με τι κιθαρα παιζει ο gary moore στο ομωνυμο κομματι απο τον δισκο still got the blues;(για να μην σου πω σε ολο τον δισκο...)

α!και δεν ειναι ο αγαπημενος μου ηχος του srv,απλα ειναι για εμενα απιστευτος παιχτης :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινα δεν ξερω γιατι δεν ειμαι fan του συγκεκριμενου καλλιτεχνη.

 

τακη εσυ εισαι το τρανο παραδειγμα για μενα σχετικα με το θεμα.οτι clip και να εχεις ανεβασει παντα με μπερδευει σχετικα με το ποια κιθαρα χρησιμοποιησες, ακομα και αν τις εχω ακουσει ολες τις κιθαρες σου απο κοντα :wink:

αν το παιξιμο καποιου ειναι ιδιαιτερο, ο ηχος του θα ειναι παντα αν οχι ιδιος, ομοιος :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου