Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριζετε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες σε ηχογραφήσεις?


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ολοι πιστευαν οτι το σολο του Gilmour στο C.N. ηταν strat αλλα τελικα LES PAUL ηταν... :lol:

 

Ο τύπος από το Gilmourish (που ξέρει και τι βρακί φοράει ο Gilmour) διαφωνεί:

 

COMFORTABLY NUMB

studio

Acoustic steel string guitar, high strung

Acoustic steel string guitar

Stratocaster, bridge pickup

- rhythm 1; acoustic guitar (high strung)

- rhythm 2; acoustic guitar (reported played by Lee Ritenour)

- solo; Big Muff through a HiWatt 100w amp and a Yamaha leslie

- rhythm/solo; Big Muff

The acoustic guitar has this tuning:

E same as high e string

A high A from a 12-string set

D high D from a 12-string set

G high G from a 12-string set

B normal b string

E normal e string

 

live

Stratocaster, bridge pickup

- solo; Dynacomp, Big Muff, Electric Mistress and delay

Snowy played acoustic guitar

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα δεν κοβω και το λαιμο μου οτι ειναι το C.N (εχω καμμια 20αρια χρονια να ακουσω P.F. :lol: ) καποιο αλλο δεν ειναι στο The Wall που κανει μια σολαρα με την LP?? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν κοβω και το λαιμο μου οτι ειναι το C.N (εχω καμμια 20αρια χρονια να ακουσω P.F. :lol: ) καποιο αλλο δεν ειναι στο The Wall που κανει μια σολαρα με την LP?? :lol:

 

20 ΧΡΟΝΙΑ!!!!!??????8O 8O

 

ΓΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ REPEAT ΓΙΑ 3 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!

:lol::lol::lol::lol:

 

Παρεπιπτόντως:

 

 

 

ANOTHER BRICK IN THE WALL 2

studio

Stratocaster

Gibson Les Paul (solo)

- rhythm (bridge pickup); clean signal into mixing desk (double track)

- rhythm/melody & fill-ins (bridge pickup);Big Muff and Phase 90 (rate 10%)

- solo (neck pickup); clean signal heavily gated/compressed into the mixing desk' date=' then fed through a Mesa/Boogie amp and back into the mixing desk[/b']

 

live

Stratocaster

Gibson Les Paul, neck pickup

- rhythm/lead; Dynacomp, Colorsound PB and Electric Mistress

Gilmour changes guitars during the last chorus and use the Les Paul on the solo

 

:lol::lol::lol::lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τι να σου πω?

Τοσα χρονια στα στούντια :lol: η πικρη αλήθεια ειναι οτι ουτε 1 στους 100 δεν μπορει να καταλαβει τι κιθαρα εχει χρησιμοποιηθει σε ενα κομματι

 

νικο μπορεις ΜΙΑ φορα να υποστηριξεις την γνωμη σου χωρις να χρειαστει να πας στο ΤΕΛΕΙΩΣ αλλο ακρο;οκ το πιασαμε το νοημα αλλα οκ..χαλαρα... :) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν παω στο ακρο την αληθεια λεω μεσα απο την μικρη μου εμπειρια... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι όμως ΣΤΗΝ Ελλάδα και απο ΑΥΤΟΥΣ που άκουσαν δεν κατάλαβε διαφορά δεν σημαίνει ότι ΓΕΝΙΚΑ ο κόσμος που έχει κάποια εξοικίωση με το όργανό του, δεν ακούει διαφορές... :wink:

 

Νομίζω αυτό προσπαθεί να σου πει και ο Τάκης...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδιαβασε λιιιγο πιο ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτα που εχω γραψει για να δεις οτι δεν διαφωνουμε.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας πιστευω οτι ο superfunk εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.οποιος νομιζει οτι μπορει να καταλαβει ιδιαιτερα σε βρωμικο και πειραγμενο απο μπλιμπλικια ηχο, τι κιθαρα παιζει, νομιζω οτι πλαναται...

βεβαια, εχει σημασια κ για τι μουσικη μιλαμε. νομιζω οτι σε πιο κλασσικα πραγματα, ειναι αρκετα ξεκαθαρο, αλλα στον συγχρονο κιθαριστικο ηχο δεν υπαρχει περιπτωση να ξερεις ποια κιθαρα εχει ηχογραφηθει.

 

χθες μου επεσαν τα μαλλια διαβαζοντας οτι ο hetfield των metallica, συχνα στο studio χρησιμοποιει ενα reissue telecaster 52 me bigsby...

 

αν πχ, καποιος μπορει να αναγνωρισει τι κιθαρα χρησιμοποιουν οι mogwai σε πολλα βρωμικα, που ειναι ανοιχτο ενα big muff τερμα μαζι με ενα metalzone και το microsynth και δεν ξερω και γω τι αλλο, τι να πω εχει σπουδαιο αυτι.....

 

σχετικα με τον gallaher των οasis(τους σιχαινομαι αφανταστα), οι διαφωνιες σχετικα με το αν εχει η οχι ηχο, εχουν να κανουν ξεκαθαρα με την ηχητικη κατευθυνση του καθενος.

εμενα ο αγαπημενος κιθαριστικος μου ηχος ειναι οτιδηποτε εχει παιχτει στο ok computer των radiohead, του τακη o ηχος του srv και του jam καποιος αλλος.δεν θα βγαλουμε ποτε ακρη πανω σε αυτο το θεμα γιατι τα γουστα μας πολλες φορες ειναι μιλια μακρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ίδιο πράγμα λέω και γω...αλλά πως παίζει κιθάρα ο κιθαρίστας των mogwai και πως οι κλασικοί...όταν δεν παίζεις κιθάρα με εφφέ αλλά εφφέ με κιθάρα λογικό είναι να μην ξεχωρίζεις αν παίζει κιθάρα ή μπουζούκι ??? :wink:

 

Προσοχή ! δεν κρίνω το πως παίζουν κιθάρα οι mogwai...ίσα ίσα μ'αρέσουν κιόλας...απλά μην συγκρίνουμε τον ήχο των mogwai με τον ήχο μεγάλων κιθαριστών...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου