Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχω μια Gibson Les Paul. Αυτή την στιγμή φοράει τους Burstbucker Pro V. Σκέφτομαι να τους αλλάξω με ένα σετ πιο vintage για μεγαλύτερη ευκρίνεια στα μεσαία. (Το ιδανικό θα ήταν ένας ήχος σαν του Paul Kossof των Free). Έχω υπ΄όψην τους Seth Lover και τους Antiquity της Seymour Duncan αλλά δεν τους έχω ακουσει. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι Burstbuckers ειναι ισως οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη για τον ηχο που θελεις,μαλιστα οι V που φοραει η κιθαρα σου εχουν μεγαλυτερη ευκρίνεια σε σχεση με τους original burstbuckers μια και ειναι ALNICO 5 (& οχι 2 οπως οι original bb)

 

Τους SD Antiquity ξεχνα τους εχουν πολλα μεσαια σε σχεση με τους δικους σου μαγνητες,οι Seth Lover επισης θα εχουν πανω κατω παρόμοιο ηχο και ισως και λιγο πιο αδυναμο.

 

Κρατα τους Burstbuckers & για μεγαλυτερη ευκρινεια στα μεσαια πάρε μια tele! :wink: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Gibson Les Paul. Αυτή την στιγμή φοράει τους Burstbucker Pro V. Σκέφτομαι να τους αλλάξω με ένα σετ πιο vintage για μεγαλύτερη ευκρίνεια στα μεσαία. (Το ιδανικό θα ήταν ένας ήχος σαν του Paul Kossof των Free). Έχω υπ΄όψην τους Seth Lover και τους Antiquity της Seymour Duncan αλλά δεν τους έχω ακουσει. Καμιά ιδέα;

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και γω...οι Burstbuckers δεν είναι ιδανικοί για vintage ήχο...και πως να είναι άλλωστε απ'την στιγμή που η gibson σαν εταιρεία φτιάχνει μια κιθάρα les paul η οποία απευθύνεται σε vintage-ακηδες μεχρι και hardrock-αδες...

 

Δεν έχω πάνω από 3-4 μέρες που άλλαξα τον neck μαγνήτη με έναν Haussel Classic (PAF) και έμεινα άναυδος ! Παρείγγειλα και τον bridge τώρα μιας και η διαφορά neck-bridge τώρα είναι χαώδης...

 

Φοβεροί μαγνήτες επίσης για PAF ήχο είναι οι Τom Holmes οι οποίοι όμως ξεφεύγουν πολύ στην τιμή...κάπου 500¤ το ζευγάρι...(ενώ οι Ηaussel κάπου στα 300¤...)

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΤΟΟΟΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΠΟΥ Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΣΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΦΕΡΑΡΙ Κ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗ ΜΠΟΥΓΚΑΤΙ...ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤ ΕΜΕ Κ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΠΟΨΗ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΑ ΓΙΑ TELE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αλλά είναι και η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη..........

Θυμηθήτε όσοι έχετε δει την ταινία Good Bad & the Ungly, όταν ο άσχημος συναρμολογούσε το ρεβόλβερ του από 4-5 διαφορετικά περίστροφα!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

έτσι και ο άλλος του αρέσει η Les paul και βάζει μαγνήτες χάουζελ.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΤΟΟΟΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΠΟΥ Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΣΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΦΕΡΑΡΙ Κ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗ ΜΠΟΥΓΚΑΤΙ...ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤ ΕΜΕ Κ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΠΟΨΗ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΑ ΓΙΑ TELE.

 

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι οι Les Paul του Peter Green με του Slash και του Page (3 τυχαία παραδείγματα πήρα) ακούγονται το ίδιο ?

 

Γιατί μετά να υπάρχουν τόσοι διαφορετικοί μαγνήτες ??? Τον ίδιο μαγνήτη θα βάλει κάποιος που θέλει να παίξει hard rock με κάποιον που θέλει να παίξει vintage πράγματα ή ακόμα χειρότερα jazz ?

 

Kαι ρε παιδιά μην τρελαθούμε...ο άνθρωπος ρωτάει τι μαγνήτες humbuckers να πάρει και σεις του απαντάτε πάρε Tele ??? 8O

 

Δηλαδή σαν να ρωτάω εγώ "λάμπες να πάρω για τον Fender μου για να ακούγεται πιο γλυκός ?" και σεις να μου λέτε πάρε Marshall...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΔΕΡΦΕ

 

ΜΕΣΑΙΙΛΑ Κ LES PAUL ΔΕ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΥΚΟΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΚΑΣ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Ο ΗΧΟΣ ΔΕ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΣΕ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ Κ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΞΥΛΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΡΓΑΝΩΝ Κ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ STUDIO LES PAUL ΝΑ ΠΩ ΕΝΤΑΞΕΙ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ.

 

ΑΥΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταλαβαίνω το σκεπτικό σου...αλλά ποιος σου είπε ότι συμφωνώ ότι μια Gibson αξίζει τα 3000¤ που κάνει καινούρια...

 

και δεν λέει κανείς ότι οι μαγνήτες της δεν είναι καλοί...απλά πάντα υπάρχει και το καλύτερο...(όπως σε όλα τα πράγματα...). Λογικό είναι λοιπόν αν κάποιος έχει δώσει 2500-3000¤, να μην λυπηθεί άλλα 300, απ'την στιγμή που το όργανό του θα γίνει αισθητά καλύτερο...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου