Προς το περιεχόμενο

Silverface Twin Reverb ή Bassman (head & 2 cabs) σε καλή κατάσταση και τιμή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλω να παραμεινουμε στο αρχικο θεμα (ευρεση Silverface Fender).

Τα σεναρια επιστροφης στη δραχμη/εξοδου απο την ευροζωνη, ως πολιτικα θεματα, δεν ανηκουν στη θεματολογια του forum.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μέχρι τότε θα έχουμε ήδη βρει αυτό που θέλουμε  :D

 

Για την ώρα δεν μας μένει παρά να κάνουμε υπομονή φιλοσοφώντας τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη μου ελπίδα είναι η χώρα να αναδιαρθρώσει το χρέος της κλείνοντας την πόρτα της στην κερδοσκοπική ευρωζώνη και να επιστρέψει στη παλιά καλή δραχμούλα. Μόνον έτσι μπορώ να αποκτήσω επιτέλους έναν παλιό καλό silverface της αρεσκείας μου σε πολύ προσιτές τιμές έχοντας ταυτόχρονα και τη συνείδησή μου ήσυχη.

 

χρειαζεσαι ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ βασικα μαθηματα οικονομικων...και επειδη μαλλον στο σχολειο δεν σας κανουν απλα θα σε ενημερωσω οτι αν γινει αυτο που λες οι...silverface θα κανουν 8-10 φορες περισσοτερο απο οσο κανουν σημερα οποτε μαλλον ποτε δεν θα τους αποκτησεις... (φυσικα το τελευταιο πραγμα για το οποιο θα ανησυχεις θα ειναι οι...ενισχυτες μια και δεν θα εχεις να φας,πληροφοριακα σου λεω οτι το 70% των τροφιμων το ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ οποτε με ενα δικο μας νομισμα ...αφρικανικης αξιας δεν θα μπορουμε να εισαγουμε ουτε τα βασικα .......)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη μου ελπίδα είναι η χώρα να αναδιαρθρώσει το χρέος της κλείνοντας την πόρτα της στην κερδοσκοπική ευρωζώνη και να επιστρέψει στη παλιά καλή δραχμούλα. Μόνον έτσι μπορώ να αποκτήσω επιτέλους έναν παλιό καλό silverface της αρεσκείας μου σε πολύ προσιτές τιμές έχοντας ταυτόχρονα και τη συνείδησή μου ήσυχη.

 

:o (...)

 

(Ήμαρτον και έλεος από πάνω...)

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα φτηνυνει η αγαπη ομως βρε τοτε, αυτη ετσι κ αλλιως δεν μας την εισαγουνε!! ;D ;D ;D

 

καλα αυτο ειναι σιγουρο....αν δεν εχεις να φας  και τιποτα αλλο να κανεις λογω της ελειψης χρηματων ...το ριχνεις στον...αθλητισμο..... ;D ,στην κατοχη ας πουμε μου ελεγε ο παππους μου ολος ο κοσμος το ειχε ριξει στο .....πηδημα ...της μουρλης γινοντουσανε......... ;D

 

οπως ελεγε και ο Μπουκοφσκι ,οι...ανεργοι (οι τεμπεληδες ελεγε αλλα στην προκειμενη περιπτωση το αποτελεσμα ειναι το ιδιο... :'()  ειναι οι καλυτεροι εραστες.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σας. Πήγα να ψάξω στη Χρυσή ευκαιρία αλλα η μηχανη αναζήτησης δεν τους δουλεύει.

Υπήρχε μία αγγελία για Bassman την προηγούμενη εβδομάδα - νομίζω στα 600 ευρώ.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει ο bassman για μπουζούκι. Θα χρειαστεί να αλλάξεις κάποιους πυκνωτές για να ελαττώσεις τα μπάσσα (αν σε πειράζουν)

Συνήθως για μπουζουκι είχαν twin reverb, super reverb ή deluxe reverb.

 

Σίγουρα οι τιμές θα ανεβαίνουν όσο αφήνεις τα χρόνια και περνούν.

Μάζευε φράγκα και έχε τα μάτια σου ανοιχτά για studio που κλείνουν - επαρχιακά μαγαζιά κ.α.  Πήρα τον δικό μου τον Super Reverb Blackface του 72 500 ευρώ. Τυχαίο κοίταγμα μία μέρα και ειχα το cash και τον σήκωσα.

Επειδή ασχολούμαι (κατασκευάζω και επισκευάζω) αν τα ηχεία ειναι καλά τότε (ισως) να χρειαστείς αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών (αν δεν έχουν αλλαχτεί), και ίσως και λάμπες (συνήθως τις εξόδου και της ανωρθρώτριας)

Αν θέλουν αλλαγή τα παραπάνω ειναι minimum μια 100αρα ευρω (Λάμπες και ηλεκτρολυτικοι) - ανάλογα το τι θα αντικατασταθεί.

Αν θες να γίνουν αλλαγές στο κύκλωμα ώστε να "γινει" blackface θα κοστίσει, και αν σε ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία του θα σου πρότεινα να κοιτάξεις χωρίς master volume.

 

Αν θές μπορώ να σε βοηθήσω μιας και οι fender ειναι οι αγαπημένοι μου ενισχυτές.

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super Reverb Blackface του 72

 

silverface πηρες αλλα δεν πειραζει... ;D

 

γενικα ολοι οι παλαιοι ΜΕΓΑΛΟΙ Fender στην Ελλαδα ειναι ΤΖΑΜΠΑ (λογω υπερπροσφορας) σε σχεση με το εξωτερικο....

 

ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΔΩ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164753.0

 

ενα αρθρακι που ειχα γραψει παλαιοτερα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαφεστατα φίλε SF πήρα silverface με φάτσα blackface.

Ηταν ωραίος όμως σε ωραια κατάσταση και χωρίς Master volume.

Αλλαξα όλους τους ηλεκτρολυτικούς και εκανα τις μετατροπές σε blackface και κελαιδάει.

Καμμία όμως σχέση με έναν original blackface super reverb του 64 που έχει ένας φίλος στο artracks studio.

Αυτο που δεν μου άρεσε πολύ ήταν τα 4 oxford κεραμεικά που είχε. Εβαλα jensen reissue και βελτιώθηκε ο ήχος παρα πολύ.

 

Θα δώ το άρθρο σου.

 

Ανδρεας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία όμως σχέση με έναν original blackface super reverb του 64 που έχει ένας φίλος στο artracks studio

 

Εξαρταται τι ηχο θες,προσωπικα προτιμω τους ealry silverface (χωρις master vol & UL transformer) γιατι εχουν περισσοτερο headroom....(εξαρταται και απο το μοντελλο),

 

με έναν original blackface super reverb του 64

 

αυτος μπορει να  ηταν και  δικος μου (τον ειχα πουλησει σε εναν τυπο που ειχε στουντιο στου Γκυζη πριν καμμια 10αρια χρονια......)

 

Αυτο που δεν μου άρεσε πολύ ήταν τα 4 oxford κεραμεικά που είχε

 

μαπα μεγαφωνα ,τα ειχαν και οι περισσοτεροι bf......το καλυτερο δεκαρι σε λογικη τιμη  αν θες γεματο ηχο και headroom ειναι αυτο για παλαιους Fender

 

http://www.thomann.de/gr/eminence_beta10.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου