Προς το περιεχόμενο

Ποια ηλεκτρακουστικη να επιλεξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα θα παραιτηθω απο το θεμα γιατι ισως με τον γραπτο λογο να μην εχω την δυνατοτητα να εκφρασω αυτο που θελω...

Θα κανω ομως την τελευταια ερωτηση σχετικα με αυτο που εγραψες...

 

Εσυ που ξερεις τι ηχο θες, εισαι σιγουρος οτι αυτον τον ηχο δεν μπορεις να τον βρεις σε κιθαρα των 700 ευρω ?  Εχεις δοκιμασει ολες τις κιθαρες των 700 ευρω και διεπιστωσες οτι δεν ?

 

Γιατι να παραιτηθεις?

Οχι δεν εχω δοκιμασει ολες τις κιθαρες των 700 ευρω και θα το κανω μολις βρω χρονο με βολτα στην αθηνα στα μαγαζια.Πραγματικα μακαρι να βρω κατι σε αυτα τα λεφτα ή λιγοτερο.Νομιζω οτι στις ακουστικες ισχυει πολυ περισσοτερο το οτι πληρωνεις παιρνεις παρα στις ηλεκτρικες.Απο τις λιγες που εχω δοκιμασει σε αυτες τις τιμες των 700 ευρω δεν με ικανοποιησε κατι.Μακαρι να βρω μια σε τετοια τιμη.Εσυ ποιες θεωρεις καλες

να παω να τις δοκιμασω?σε οποιαδηποτε τιμη <2000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικα θα παραιτηθω απο το θεμα γιατι ισως με τον γραπτο λογο να μην εχω την δυνατοτητα να εκφρασω αυτο που θελω...

Να βοηθήσω?

 

Αυτό που θέλει να πει ο Άρης, είναι ότι αυτό που λες εσύ

Ξερω ομως τι ηχο θελω μολις τον ακουσω θα πω οκ

Βρίσκεται σε κάποιο κομμάτι (μουσικό), ή σε κάποια κιθάρα που άκουσες και μπορεί να μη θυμάσαι τι είναι κλπ.

Αν μας δώσεις μία κατεύθυνση για το που και πως περίπου είναι ο ήχος που θα πεις ΟΚ, θα βοηθούσε και εμάς αλλά περισσότερο εσένα.

 

Και να συμφωνήσω με τον Άρη στο θέμα των πιο φθηνών οργάνων και για παράδειγμα θα σου φέρω την Blueridge BR-70 η οποία αν και ΔΕΝ είναι ηλεκτροακουστική έχει ένα κόστος της τάξης των €700 και σ'αυτή μπορείς με €300 να βάλεις ένα κορυφαίο Fishman και να είσαι έτοιμος για όλα, ηχογραφήσεις, μικρά ή μεγάλα live.

Τις blueridge μπορείς να τις βρεις σε μαγαζιά που συνεργάζονται με τον Στόλλα ή στον ίδιο τον Στόλλα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ ξανά την γνώμη μου. Εξυπακούεται ότι ο καθείς ψωνίζει με βάση τις οικονομικές του δυνατότητες αλλά μια κιθάρα των 2000 ευρώ δεν παίζει "παρόμοια" με μια των 300 ευρώ ούτε πλησιάζεται αρκετά με μια των 1000. Δεν είναι όλα τα όργανα τυχαία κοστολογημένα εκεί που βρίσκονται οι τιμές τους, και όταν τα πιάσει κάποιος στα χέρια του καταλαβαίνει αμέσως την διαφορά. Είτε παίζεις σε σκηνή, είτε σε σπίτι, ένα καλύτερο όργανο θα είναι πάντα ένα καλύτερο όργανο.

 

Φίλε άρη, θα σε συμβούλευα να κρατηθείς από το να εκφράζεις την άποψή σου τόσο έντονα για ένα θέμα που δεν κατέχεις, αλλά φοβάμαι ότι μιλώ ήδη αργά. Είμαι σίγουρος ότι όταν βγείς και δοκιμάσεις μερικές ακριβές ακουστικές κιθάρες θα καταλάβεις αμέσως γιατί η τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή τους.

 

Προσωπικά έχω ακούσει μια blueridge κιθάρα αντίστοιχου budget. Συμπαθέστατη, αλλά δεν συγκρίνεται με martin/taylor. Γενικώς, αν και θεωρώ την κουβέντα περί τιμής/απόδοσης στα μουσικά όργανα λίγο άσκοπη, έχω να παρατηρήσω ότι σε ένα ακουστικό όργανο είναι δύσκολο να δώσεις πολλά χρήματα και να μην "τα αξίζει". Συνεπώς εαν το αντέχει το budget του, ας πάρει κατευθείαν μια καλή ακουστική, δίχως να περάσει από τα "ενδιάμεσα στάδια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε άρη, θα σε συμβούλευα να κρατηθείς από το να εκφράζεις την άποψή σου τόσο έντονα για ένα θέμα που δεν κατέχεις, αλλά φοβάμαι ότι μιλώ ήδη αργά. Είμαι σίγουρος ότι όταν βγείς και δοκιμάσεις μερικές ακριβές ακουστικές κιθάρες θα καταλάβεις αμέσως γιατί η τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή τους.

 

 

 

Νικολα  βασικα με παρεξηγησες... Εγω απλα ειπα να συμβουλεψω το παλικαρι πριν κανει την οποια κινηση να δοκιμασει και κατι αλλο γιατι αφενως τα 2000 ευρω ειναι παρα πολλα αφετερου μπορει αυτο που ψαχνει να το βρει σε κιθαρα φθηνοτερη... Επειτα αν δει οτι δεν το βρισκει ας παει σε πιο ακριβη... Εξαλλου μπορει να μην του αρεσει ουτε αυτη των 2000 αλλα να βρει αυτο που ψαχνει στα 3000 ευρω... Εγω πραγματι δεν το κατεχω απλα σκεφτηκα να προτεινω να προσεξει αφου και το παλικαρι δεν δειχνει να το κατεχει...

 

Μου εχουν κανει κι εμενα τετοιες προτασεις παιδια απο εδω μεσα οταν ημουν ετοιμος να σκασω 2500 για ντουαλ ρεκτιφαιερ και με εχουν εμποδισει να κανω αποκοτια λογω του γκας μου ,  και τωρα τους ευγνωμονω...

 

Εγω απλα εκρινα την προσεγγιση του λιγο επιπολαιη αφου δειχνει πως δεν εχει εικονα του τι παιζει παρολαυτα θελει να τα σκασει... Και λεω οτι ριξε μια ματια σε φθηνοτερα οργανα διοτι μπορει με αυτα τα λεφτα να βρεις αυτο που θελεις ανεξαρτητα με το οτι υπαρχουν και καλυτερα...

 

Εγω με την καλη μου την καρδια δηλαδη... ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου