Προς το περιεχόμενο

Lotus Feet


ierissiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη μία απο τις ομορφότερες μελωδίες που γράφτηκαν ποτέ.

Όταν η jazz συναντά την Ινδική μουσική.!Απολάυστε το!

Zakir Hussain & John McLaughlin - Lotus Feet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικιο φιλε.

Προκειται για συναντηση κορυφης με ενα John Μc Laughlin να διδασκει μαθηματα ταπεινοτητας μπροστα σε τερατα της Ινδικης μουσικης .

Θα βρειτε αυτη τη συναντηση και σε dvd με ονομα Remember Shakti The way of beauty. Ευχαριστω που μου το θυμισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρειτε αυτη τη συναντηση και σε dvd με ονομα Remember Shakti The way of beauty. Ευχαριστω που μου το θυμισες.

...και κάποιοι είχαν πάει και στο Ηρώδειο ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα φάει τέτοιο κόλλημα με αυτό το δίσκο, που μετά έψαχνα να βρώ bansuri (το ινδικό φλάουτο) για να μάθω.Μου είχε δανείσει ένα ο Παύλος Παυλίδης αλλά του το επέστρεψα μετά απο κανα 2 μήνες .Δύσκολο όργανο.Χωρίς δάσκαλο είναι μανίκι.Το μόνο καλό είναι ότι έμαθα να φυσάω και να παίζω τις νότες.Τι τα θέλουμε εμείς αυτά τα πράματα?.Καλά είμαστε με τις κιθάρες. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τα θέλουμε εμείς αυτά τα πράματα?.Καλά είμαστε με τις κιθάρες. ;D

Γι αυτό υπάρχουν οι midi κιθάρες...άλλωστε ο John είναι από τους παλιούς στο σπόρ ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό υπάρχουν οι midi κιθάρες...άλλωστε ο John είναι από τους παλιούς στο σπόρ ;)

 

Nαι οκ,αλλά τι σχέση έχει η midi κιθάρα με το bansuri που είπα.Εννοείς να παίξω ινδικό φλάουτο μέσω midi απο τη κιθάρα? Αν εννοείς αυτό θα ακούγετε fake .Όπως η ηλεκτρική κιθάρα στο guitar pro5 ;D.Kάποια πράγματα δε γίνετε να αναπαραχθούν όπως πρέπει ψηφιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς να παίξω ινδικό φλάουτο μέσω midi απο τη κιθάρα?

Και όχι μόνο...εδώ μία δοκιμή μου με Ιαπωνικά όργανα :D

http://soundclick.com/share.cfm?id=7395686

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ακούγετε το συγκεκριμένο αλλά αφου ασχολείσαι με midi ήδη θα ξέρεις ότι όργανα πχ έγχορδα φαίνονται πιο αληθοφανή σε midi ενώ τύπου πνευστα στα οποία παίζεις με αναπνοές και δυναμικές περίεργες δε φαίνονται τόσο αληθινά. Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιό καλό είναι το sample (Μοtu Ethno, Ethno World, RA...), τόσο πιό αληθοφανές και πλήρες σε ανάσες, δυναμικές κλπ είναι...από την άλλη βέβαια για να είμαστε ειλικρινείς, ώς κιθαρίστες, όλα αυτά μπορείς πολύ ωραία να τα χρησιμοποιήσεις σε studio εφαρμογές και όχι τόσο σε live. Τα σύνθετα samples (τουλάχιστον σε μένα) έχουν latency...ακόμα και στα mac :'(

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου