Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες... για το τι συμβαίνει στην Ιαπωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσαν να το κάνουν

 

δυστυχως δεν γινεται, ειναι μια πολυ μικρη σε μεγεθος (και φυσικες πηγες) χωρα με τεραστιο πληθυσμό & τεραστιες αναγκες σε ηλεκτρικο ρευμα (βαριες βιομηχανιες,πολεις τερατα,τρομερες συγκοινωνιες κτλ,κτλ),δεν υπαρχει τεχνολογια που να μπορει να παραξει τοσο ρευμα απο φυσικες και "πρασινες" πηγες (για να καταλαβει καποιος ποσο....ρευμα καινε οι Ιαπωνες σημειωνω οτι τα ...55...πυρηνικα εργοστασια τους...παραγουν μονο το 30% της ενεργειας στην Ιαπωνια,η υπολοιπη εισαγεται) .

 

εχουν καποιες πολεις που σε πειραματικο σταδιο χρησιμοποιουν τον ηλιο για παραγωγη ηλεκτρικης ενεργειας και παρα πολλα αιολικα παρκα...αλλα δεν φτανουν....ειναι απλα αδυνατον η 2η μεγαλυτερη βιομηχανικη χωρα του κοσμου να τη βγαλει με....ηλιο και...πρασινα αλογα... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φασιστες και ρατσιστες ειναι σαν λαος.Δεν ειναι αλαζονες?στα κινεζακια τι κανανε στους Σινοιαπωνικους πολέμους?

 

Δεν περιμενα παντως απο ένα σχολιο μου να εξελιχθει σε τόσο μεγάλη συζήτηση πασης φυσεως. ::) ::)

 

Προφανώς μας δουλεύεις. Όταν στα καλά του καθουμένου πετάς μια εντελώς άσχετη φραστική μολότωφ που εγγυάται τουλάχιστον δέκα σελίδες από flames, δεν μπορείς να παριστάνεις μετά την αθώα περιστερά.

 

 

δεν εχει απολυτως καμμια σχεση με τον ρατσισμο,εχει μεγαλυτερη σχεση με την περιεργεια που προξενει ο "ξενος" ,ισα-ισα εχεις και.... προνομια οταν εισαι gaijin (δεν σου φερονται τοσο αυστηρα...οπως στους αλλους Ιαπωνες μια και...εισαι εκ φυσεως ενας απολιτιστος...γοριλλας.... ;D ;D)

 

Αυτή είναι οξεία αντίφαση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι οξεία αντίφαση.

 

ναι ρε πλακα κανω...αναφερομαι σε πραγματικο περιστατικο στο μετρο του Τοκυο,χτυπησε το κινητο μου και το σηκωσα και μιλησα.....αν ημουν..Ιαπωνας ειχα κανει ηδη 2 ΘΑΝΑΣΙΜΑ αμαρτηματα

 

1.δεν ειχα το κινητο μου στη δονηση (δεν ακουσα ουτε μια φορα ηχο κινητου μια και θεωρειται μεγιστη αγενεια το να βαραει δυνατα το κινητο σου σε δημοσιους χωρους)

2.τολμησα να μιλησω μεσα στο μετρο (κανεις δεν μιλαει στο κινητο σε δημοσιους χωρους ολοι στελνουν μυνηματα για να μην ενοχλουν αλλα και γιατι το να μαθαινει τα...σωψυχα σου ο..αγνωστος διπλανος σου δεν ειναι και πολυ.....σικ.... ;D)

 

δεδομενου οτι καθομουν και διπλα σε θεση για...εγκυους.....(εκει απαγορευεται να το εχεις καν ενεργο...)

 

κανονικα θα με ειχαν πλακωσει στο ξυλο (ολο το βαγονι)...

 

επειδη ομως ημουν...ξενος μου ειπαν απλα να το κλεισω αμεσως... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μας δουλεύεις. Όταν στα καλά του καθουμένου πετάς μια εντελώς άσχετη φραστική μολότωφ που εγγυάται τουλάχιστον δέκα σελίδες από flames, δεν μπορείς να παριστάνεις μετά την αθώα περιστερά.

 

Του το είπα ήδη...πιο ευγενικά. ;D

 

Αυτή η εκφραση... "φραστική μολότωφ" με έκαψε.... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε πλακα κανω...αναφερομαι σε πραγματικο περιστατικο στο μετρο του Τοκυο,χτυπησε το κινητο μου και το σηκωσα και μιλησα.....αν ημουν..Ιαπωνας ειχα κανει ηδη 2 ΘΑΝΑΣΙΜΑ αμαρτηματα

 

1.δεν ειχα το κινητο μου στη δονηση (δεν ακουσα ουτε μια φορα ηχο κινητου μια και θεωρειται μεγιστη αγενεια το να βαραει δυνατα το κινητο σου σε δημοσιους χωρους)

2.τολμησα να μιλησω μεσα στο μετρο (κανεις δεν μιλαει στο κινητο σε δημοσιους χωρους ολοι στελνουν μυνηματα για να μην ενοχλουν αλλα και γιατι το να μαθαινει τα...σωψυχα σου ο..αγνωστος διπλανος σου δεν ειναι και πολυ.....σικ.... ;D)

 

δεδομενου οτι καθομουν και διπλα σε θεση για...εγκυους.....(εκει απαγορευεται να το εχεις καν ενεργο...)

 

κανονικα θα με ειχαν πλακωσει στο ξυλο (ολο το βαγονι)...

 

επειδη ομως ημουν...ξενος μου ειπαν απλα να το κλεισω αμεσως... ;D

που να δειτε και αυτην http://www.cinemanews.gr/v5/movies.php?n=1839 την ταινια!τι τραβαει η καημενη η ευρωπαια σε ιαπωνικη εταιρια!

καπου ειχα διαβασει οτι ειναι μεγαλη αγενεια στην ιαπωνια να φυσηξεις τη μυτη σου δημοσιως.κατι σαν το κλασιμο εδω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενέργεια που παίρνουμε από τον ήλιο είναι απίστευτη, χώρια οι άνεμοι και η κυματική. Αντί αυτού τώρα σκάνε τα εργοστασιάκια στη μούρη των ανθρώπων.    

 

ΕΠΙΚΟ facepalm. Μόλις συνέλθω από το σοκ, θα προσποιηθώ ότι δεν διάβασα ποτέ τα bold και θα προσπαθήσω να θυμίσω πως το επίπεδο της αξιοποίησης της ενέργειας αυτής σήμερα είναι δυστυχώς απελπιστικά μικρό.

 

 

Κατά τα άλλα, έχω μεγάλη πίστη στους Ιάπωνες και έχω σοκαριστεί (έχει κάποια σχέση το γεγονός ότι σε μερικά σημεία που έχουν πληγεί υπήρχε σοβαρή πιθανότητα να βρίσκομαι & να εργάζομαι τώρα). Είναι σίγουρα πολύ οργανωμένοι, αλλά ας μην ξεχνάμε επίσης ότι όταν ζεις σε μια χώρα που κάθε λίγο και λιγάκι (και απρόβλεπτα) χορεύει χούλα χουπ, είσαι υποχρεωμένος να έχεις τρελά στάνταρντς για τα κτίριά σου.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ειχα διαβασει οτι ειναι μεγαλη αγενεια στην ιαπωνια να φυσηξεις τη μυτη σου δημοσιως

 

οντως ειναι εγκλημα (I learned the hard way.....) , οπως ειναι και το να περπατας και να τρως.....απο την αλλη δεν ειναι καθολου.... αγενεια το να...ουρεις δημοσιως στη γωνια του δρομου... :o...για αυτο σου λεω...πιασ'το αυγο και κουρευτο... ;D

 

καθε λαος εχει τους κανονες του...

 

η αληθεια ειναι οτι ενα μεγαλο ποσοστο της "ξενοφοβιας" οφειλεται στην απαραδεκτη συμπεριφορα των Αμερικανων (και για τους Ιαπωνες...ολοι οι ξενοι ειναι...Αμερικανοι μεχρι αποδειξεως του εναντιου... ;D..μια και μας βλεπουν ολους..ιδιους ...οπως τους βλεπουμε και εμεις... ;D) τοσο αμεσως μετα την κατοχη της χωρας οσο και προσφατως με την ΤΡΑΓΙΚΗ συμπεριφορα των Αμερικανων τουριστων.... ::)  (εχω δει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πραγματα....) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ειναι εγκλημα (I learned the hard way.....) , οπως ειναι και το να περπατας και να τρως.....απο την αλλη δεν ειναι καθολου.... αγενεια το να...ουρεις δημοσιως στη γωνια του δρομου... :o...για αυτο σου λεω...πιασ'το αυγο και κουρευτο... ;D

παντως εγω δεν συμφωνω με αυτους τους ηθικους ''κανονες'' καθε χωρας.και το κανω πιο λιανα: ημουν τουριστας στη μονεμβασια και καθομουν σε ενα πεζουλι να ξεκουραστω.διπλα μου ηταν μια κυρια βορειοευρωπαια σε αποσταση 1 μετρου.ξαφνικα αμολαει μια πολυ δυνατη και εχω παθει σοκ!!!εφυγα πριν με πιασουν τα γελια... και η μποχα!

ε τι να εκανα δηλ?να της την μπω?δε νομιζω.ας λειτουργει ο καθενας οπως εχει μαθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε πλακα κανω...αναφερομαι σε πραγματικο περιστατικο στο μετρο του Τοκυο,χτυπησε το κινητο μου και το σηκωσα και μιλησα.....αν ημουν..Ιαπωνας ειχα κανει ηδη 2 ΘΑΝΑΣΙΜΑ αμαρτηματα

 

1.δεν ειχα το κινητο μου στη δονηση (δεν ακουσα ουτε μια φορα ηχο κινητου μια και θεωρειται μεγιστη αγενεια το να βαραει δυνατα το κινητο σου σε δημοσιους χωρους)

2.τολμησα να μιλησω μεσα στο μετρο (κανεις δεν μιλαει στο κινητο σε δημοσιους χωρους ολοι στελνουν μυνηματα για να μην ενοχλουν αλλα και γιατι το να μαθαινει τα...σωψυχα σου ο..αγνωστος διπλανος σου δεν ειναι και πολυ.....σικ.... ;D)

 

δεδομενου οτι καθομουν και διπλα σε θεση για...εγκυους.....(εκει απαγορευεται να το εχεις καν ενεργο...)

 

κανονικα θα με ειχαν πλακωσει στο ξυλο (ολο το βαγονι)...

 

επειδη ομως ημουν...ξενος μου ειπαν απλα να το κλεισω αμεσως... ;D

 

Αυτα ειναι....Γαμ$%τω, παλι σε λαθος χωρα γεννηθηκαμε... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου