Προς το περιεχόμενο

Επέμβαση σε προενίσχυση μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα από το Ebay το Fender Urge Bass I το πρώτο signature μοντέλο της Fender για το Stu Ham. Το όργανο είναι εξαιρετικό από όλες τις απόψεις, αλλά ανακάλυψα σύντομα το εξής πρόβλημα: Ο πίσω jazz μαγνήτης έχει πολύ χαμηλότερη έξοδο από τον μπροστά και απο τον presicion (ο οποιος παρεπιπτοντως σκοτώνει σε σχεση με τους δυο Jazz). Αφού αντικατέστησα το μαγνήτη με καινούργιο και το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει, άνοιξα το κύκλωμα και διαπίστωσα ότι κάποιος έχει επέμβει στην πλακέτα του προενισχυτή. Συγκεκριμένα υπάρχει πάνω μια κόλληση ενός μικρού καλωδίου που ενώνει δυο σημεία της πλακέτας. Το πρόβλημα λοιπον οφείλεται σε αυτό 90% (δεν ειμαι και ηλεκτρονικός για να ειμαι σίγουρος). Η λύση λοιπον είναι είτε η επέμβαση ενός ειδικού για όργανα ηλεκτρονικού είτε η αντικατάσταση του προενισχυτή με κάποιον άλλο. Το κακό είναι ότι το όργανο φοράει την προενίσχυση της Kubicki που το '93 (χρονιά κατασκευής του οργάνου) είχε για λίγο αγοραστεί απο τη Fender, και δε θα ήθελα να την αντικαταστήσω, αν μη τι άλλο γιατι μου αρεσει και πολύ. Εγώ ζω στο Ηράκλειο όπου δεν υπάρχει κατάλληλος άνθρωπος για να με βοηθήσει να το φτιάξω και θα πρεπει αναγκαστικά να το ανεβάσω Αθήνα. Γνωρίζει κανείς κάποιον στον οποίο θα μπορούσα να απευθυνθώ για να επισκευάσει το συγκεκριμένο πρόβλημα?

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...

urge.jpg.99bcb32d152c87ab6f8d33d0d9c65e40.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεία για το όργανο. Το έχω κ εγώ πολύ σε συμπάθεια.

Στην Αθήνα μπορείς να δεις εδώ σε αυτό το θέμα, έπεσαν αρκετές προτάσεις

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1770.0

και επειδή στις πρώτες μια δυο σελίδες δεν είδα να αναφέρεται θα προτείνω κ τον Κουρμπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο εργαλείο, μεγειά. Δεν χάνεις τίποτα να ανεβάσεις φωτό της πλακέτας έδω,

υπάρχουν αρκετοί γνώστες και ίσως κάποιος καταλάβεί τι έχει αλλαχτεί. Αν είναι

όντως μόνο το καλωδιάκι το ξηλώνεις και μόνος σου, δεν χρειάζεται τέχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

καλορίζικο... εξαιρετικό οργανάκι. Ακολούθα την συμβουλή της Εύης- Κουρμπής για πάσα ηλεκτρονική νόσο  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο εργαλείο, μεγειά. Δεν χάνεις τίποτα να ανεβάσεις φωτό της πλακέτας έδω,

υπάρχουν αρκετοί γνώστες και ίσως κάποιος καταλάβεί τι έχει αλλαχτεί. Αν είναι

όντως μόνο το καλωδιάκι το ξηλώνεις και μόνος σου, δεν χρειάζεται τέχνικός.

+10  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γεια το οργανακι.για ποσο το χτυπησες αν επιτρεπεται?

 

εαν δεν μπορεσουν να προτεινουν οι συμφορουμιτες κατι μπορεις να το στειλεις εδω:

http://www.enigmagt.gr/html/guitar_service.html

μπορεις να επικοινωνησεις με e-mail και θα σου πει τι πρεπει να γινει και ποσο θα σου κοστισει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν μπορεσουν να προτεινουν οι συμφορουμιτες κατι μπορεις να το στειλεις εδω:

http://www.enigmagt.gr/html/guitar_service.html

μπορεις να επικοινωνησεις με e-mail και θα σου πει τι πρεπει να γινει και ποσο θα σου κοστισει

Τόσους μήνες αναμονή για ένα preamp .............. δεν ξέρω αν αξίζει.

 

Είχα την εντύπωση ότι το πρώτο Stu Hamm ήταν 32άρι (ναι, το είχα κι αυτό).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα πριν 3 μήνες από Αμερική. Ηταν στο αγγλικό Ebay όμως, και ενώ νόμιζα ότι πετυχα τρελλή ευκαιρία, τελικά με τελωνεία και μεταφορικά ήρθε 1350€. Με αποζημίωσε 100% βέβαια μόλις το έπαιξα. Κόβει απίστευτα μέσα στη μπάντα, είναι πανέλαφρο, 32 scale (οι χορδές ειναι ελαφριές σα πουπουλο), ενώ συνδυάζει τους ήχους απο jazz και presicion bass (ενας τρομακτικός precision μαγνήτης!!!!). Το πρόβλημα μου είναι ότι με το θέμα στην προενισχυση, έχει το 70% των δυνατοτήτων του. Τρέχουν τα σάλια μου να μάθω πως θα παιζει αν φτιάξει αυτο...!!

 

Α παρεπιπτόντως είναι διάσημο και στην ελληνική δισκογραφία  :)  :)

 

Στην πρώτη φώτο φαίνεται το ασπρο καλωδιάκι που παρακάμπτει σημείο της πλακέτας, που είναι μάλλον η βλάβη η οποία μου ελλατώνει την απόδοση του πίσω μαγνήτη. Στις υπόλοιπες ειναι φωτο του οργάνου, ενώ στην τελευταία είναι στα χέρια του Χρήστου!!

507735606_.thumb.jpg.c42f6d2b9d284881fbfbd1c7467b5226.jpg

98201090810PM-DSC09796_edited-1.jpg.28f8a99b79a8a18144ea7a28bf1dbefe.jpg

98201090744PM-DSC09793_edited-1.jpg.09e43af765119508e16c52b72fd6bbdf.jpg

98201090518PM-DSC09822_edited-1.jpg.10413a1812ae3c461a50b2578da0eeb6.jpg

98201090526PM-DSC09823_edited-1.jpg.fa473f5571dc887eb6464a64cf04b1ff.jpg

tamafront2112738.jpg.42415809a09ab29f44382e373f496d28.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για την συμβουλή περί μάστορος...!

Εκείνο που σκέφτηκα μόλις, είναι ότι η βλάβη συνεχίζει να υπάρχει ακόμη κι όταν το μπάσο είναι σε passive mode. Οπότε μαλλον τελικά δεν είναι πρόβλημα του προενισχυτή και μάλλον δε φταίει και το καλωδιάκι που είδα.Έκανα και το άλλο πείραμα. Άλλαξα την έξοδο των μαγνητών, δηλαδή σύνδεσα τον bridge μαγνήτη εκεί όπου στο κύκλωμα συνδέεται ο neck και τούμπαλιν. Οπότε μόλις το έκανα αυτό, έπαιζε ισχυρότατα ο bridge (Jaco Pastorius at last!!!!) και αδυνάτισε ο neck.  Άντε υπομονή μέχρι να πάμε στο μάστορα το εργαλείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου