Προς το περιεχόμενο

φυλαξη κιθαρας σε θηκη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Για χοροταξικους καθαρα λογους μεσα στο δωματιο τις εχω ορθιες μεσα στις θηκες, να γερνουν ελαφρα στον τοιχο( οπως τις κοιτας με τις χορδες φατσα γερνουν προς τα δεξια,οχι προς τα πισω). Καλα δεν ειναι? Χαζουπερβολες βεβαια, αλλα λεμε τωρα....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δυσκολο να εξισορροπήσεις τα δεκάδες κιλά τάσης των χορδών. Απλώς αν την βάζεις πχ λοξά στον καναπέ με την πλάτη, προσθέτες σε αυτά τη δύναμη και ένα μέρος του βάρους του οργάνου

 

Για να καταλάβω λοιπόν, και σορρυ που σας πρήζω,σε φυσιολογικές συνθήκες  η ΄ταση στις χορδές ειναι μεγαλύτερη απο την τάση του μπράτσου? αρα δηλαδή όταν δεν παίζει θα πρέπει να είναι σε τέτοια θέση οπου θα βοηθάει να γίνεται εξισορόπιση των τάσεων? σωστα? αρα για αυτό λένε οτι πρέπει να την βάζεις μπρούμητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω οτι εχουν τοσο μεγαλη σημασία αυτα που γραφετε...

Δηλαδη τα 200 γραμμαρια του μπράτσου (υποθεση ειναι δε ξερω ποσο ζυγιζει) πιστευετε οτι παίζουν τοσο μεγαλο ρόλο; Και εξισοροπουν τα πολλα κιλά των χορδών. Νομιζω δεν εχει σχεδον καμια σημασία.

 

Για τα μπουζούκια παντως το αναποδα μπορει να δημιουργήσει και πρόβλημα στο καπακι που είναι πολύ ευαισθητο. (Δυσκολο αλλα γινεται). Μπορει να κάτσει

Οι κιθαρες δε ξερω αν εχουν τετοιο πρόβλημα.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ολα αυτα ειναι υπερβολες και δεν εχουν και τοσοοοο μεγαλη σημασια . ομως ετσι για την ιστορια καλο ειναι να την βαζεις αναποδα ωστε να μην στραβωνει το μπρατσο απο την ταση των χορδων ... αλλα εν πασει περιπτωση μην σκας και τοσο...

 

Ρε παιδιά, αν η κιθάρα είναι μπρουμητα με τις χορδές να κοιτάνε το πάτωμα, τοτε και η τάση των χορδών, αλλά και το βάρος του μπράτσου δεν θα έχουν την ίδια φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αν η κιθάρα είναι μπρουμητα με τις χορδές να κοιτάνε το πάτωμα, τοτε και η τάση των χορδών, αλλά και το βάρος του μπράτσου δεν θα έχουν την ίδια φορά?

 

Μου φαίνεται έχουν αντίθετη φορά οι τασεις ΄των  χορδών κ του ξύλου, αν είχαν ίδια φορά έχω την εντύπωση όλες οι κιθάρες θα ήταν μονίμως σκεβρωμένες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο πλευρας φυσικης:

Οταν κατι εχει μηδενικη επιταχυνση δηαλδη δεν μεταβαλεται η ταχυτητα του εχει συνισταμενη δυναμη 0 (δευτερος νομος του νευτωνα ΣF=m*a) αυτο σημαινει οτι εφοσων η ταχυτητα του συστηματος των χορδων και του μπρατσου ειναι 0 και παραμενει 0 τοτε η επιταχυνση ειναι μηδεν αρα η συνισταμενη δυναμη 0 αρα η ταση των χορδων και του μπρατσου ειναι ισες και αντιθετες οσο το συστημα μπρατσο-χορδες δεν κινειται.

Χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος λενε να βαζετε τις κιθαρες με τις χορδες αναποδα ωστε να ασκειται στατικη τριβη στις χορδες απο το αντικειμενο στο οποιο ερχονται σε επαφη.Η στατικη τριβη ειναι αντιθετη της τασης των χορδων αρα ομοια της τασης του μπρατσου επειδη ομως η συνισταμενη δυναμη παραμενη 0 και η ταση των χορδων σταθερη βγαζουμε το συμπερασμα οτι οσα νιουτον αναπτυχθηκαν απο την στατικη τριβη των χορδων τοσα νιουτον μειωνεται η ταση του μπρατσου με αποτελεσμα οσο ειναι σε αυτη την σταση να μην ζοριζεται τοσο οσο ολες τις αλλες φορες....  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο πλευρας φυσικης:

Οταν κατι εχει μηδενικη επιταχυνση δηαλδη δεν μεταβαλεται η ταχυτητα του εχει συνισταμενη δυναμη 0 (δευτερος νομος του νευτωνα ΣF=m*a) αυτο σημαινει οτι εφοσων η ταχυτητα του συστηματος των χορδων και του μπρατσου ειναι 0 και παραμενει 0 τοτε η επιταχυνση ειναι μηδεν αρα η συνισταμενη δυναμη 0 αρα η ταση των χορδων και του μπρατσου ειναι ισες και αντιθετες οσο το συστημα μπρατσο-χορδες δεν κινειται.

Χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος λενε να βαζετε τις κιθαρες με τις χορδες αναποδα ωστε να ασκειται στατικη τριβη στις χορδες απο το αντικειμενο στο οποιο ερχονται σε επαφη.Η στατικη τριβη ειναι αντιθετη της τασης των χορδων αρα ομοια της τασης του μπρατσου επειδη ομως η συνισταμενη δυναμη παραμενη 0 και η ταση των χορδων σταθερη βγαζουμε το συμπερασμα οτι οσα νιουτον αναπτυχθηκαν απο την στατικη τριβη των χορδων τοσα νιουτον μειωνεται η ταση του μπρατσου με αποτελεσμα οσο ειναι σε αυτη την σταση να μην ζοριζεται τοσο οσο ολες τις αλλες φορες....  ;D ;D ;D

 

 

Όντως τώρα αποκτά νόημα όλο αυτο, αρα βάζουμε την κιθάρα με τις χορδές κατω για να ξεκουράζουμε το μπράτσο απο το συνεχές τράβηγμα απο τις χορδές... Thanx Avalon!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τώρα αποκτά νόημα όλο αυτο, αρα βάζουμε την κιθάρα με τις χορδές κατω για να ξεκουράζουμε το μπράτσο απο το συνεχές τράβηγμα απο τις χορδές... Thanx Avalon!

 

 

καλα συγνωμη , για να το καταλαβεις αυτο επρεπε να σου κανει αναλυση ο Νανοπουλος ?  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D Ήθελα και μια γνώμη ειδικού για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα  ;)

Βέβαια τώρα έχω άλλο πρόβλημα όταν την βάζω μπρούμητα δεν ξαπλώνει καλά λόγω του roland gk3 μαγνήτη, οπότε πίσω στην θήκη και γωνία  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D Ήθελα και μια γνώμη ειδικού για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα  ;)

Βέβαια τώρα έχω άλλο πρόβλημα όταν την βάζω μπρούμητα δεν ξαπλώνει καλά λόγω του roland gk3 μαγνήτη, οπότε πίσω στην θήκη και γωνία  :P

 

ρε συ πως την ακουμπας στο πατωμα ? με θηκη η χωρις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου