Προς το περιεχόμενο

Χορδες Harley Benton valuestrings με 1 ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα επιμείνω... Δεν ξέρω τι σκεπτικό έχετε αλλά 1ον και οι 2 χορδες που ανέφερε ο Βαγγέλης είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ και 2ον δεν χάνετε ο ήχος της καινούριας χορδής παρά μόνο μετά από 20 ώρες παιξίματος (στο περίπου)... Οπότε με ένα ΚΑΛΟ σετάρισμα κι ένα ΚΑΛΟ σετ χορδών θα έχεις μια χαρά αποτελέσματα!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχεις να προτείνεις κάποιες χορδές που θεωρείς καλές για rock παίξιμο; Θα τις φορέσουμε σε ένα precision bass αν έχει κάποια σημασία.

 

Παιδιά, δεν θα είμαστε και με το ρολόι πάνω από τις χορδές, όταν παρατηρούμε αλλαγή σε σχέση με το αρχικό take θα αλλάζουμε, τώρα αν είναι 4, ή 10 ώρες θα δείξει και στην πράξη. Το αρχικό πλάνο μας είναι πως θα αλλάζουμε σε κάθε κομμάτι, και επαναλαμβάνω είναι απολύτως φυσιολογική πρακτική, για τη χρήση που θέλουμε.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν μπορείς να βρεις Marshall...

Αλλιώς μετά GHS και μετά Ernie Ball...

Κλασσικές επιλογές...

Πίστεψέ με θα δείτε αλλαγές σχεδόν ποτέ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τις φορέσουμε σε ένα precision bass αν έχει κάποια σημασία.

Να μου λεγες ότι θαταν για κάποιο high-end όργανο που θα χρησιμοποιηθεί για slap ή με πολλές αρμονικές, να λεγα.....

Μιλάμε για P-bass σε ροκ ...

Επιμένω στη διαφωνία μου αλλά είναι δική σας η ηχογράφηση, ο χρόνος και τα χρήματα οπότε και πάσο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου λεγες ότι θαταν για κάποιο high-end όργανο που θα χρησιμοποιηθεί για slap να λεγα.....

Μιλάμε για P-bass σε ροκ ...

Έχει ένα δίκιο ο Κώστας... Η συνηθισμένη τακτική για Pbass και rock είναι χορδές τουλάχιστον 3μήνου και ο μπασίστας να παίζει μετά από σουβλάκια χωρίς να σκουπίσει χέρια... Και η G συνήθως δεν χρειάζεται...  :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... και ο μπασίστας να παίζει .....

Ας ξεκινήσουμε από κει Μανώλη.... ;) :-X 8)

 

Και άσε τις λίγδες γιατί αλλιώς θα σε περιλάβει ο SF με τον Jamerson...... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να βρεις Marshall...

Αλλιώς μετά GHS και μετά Ernie Ball...

Κλασσικές επιλογές...

Πίστεψέ με θα δείτε αλλαγές σχεδόν ποτέ...

 

Το αρχικό πλάνο ήταν οι GHS που έδειξα στην αρχή, αλλά έχει shortage μέχρι 20/04, οπότε κοιτάμε εναλλακτικές. Ίσως να πάρουμε μεμονομένα set και όχι το 2 pack που δείχνω. Όπως και να'χει θα φροντίσουμε να μείνουμε μακριά από τις HB, thanx.

 

Όσο για τη συχνότητα αλλαγής, δεν θα θέλαμε τον ήχο των χορδών αφού έχουν καθήσει καιρό στο όργανο, και έχει φύγει η "χορδίλα", αλλά το ακριβώς αντίθετο. Όταν αυτό το χαρακτηριστικό λοιπόν εξασθενεί, οι χορδές θα αλλάζονται, ώστε να έχουμε ομοιόμορφες πηγές στα 10 κομμάτια του CD.

Τώρα μετά από πόσες ώρες θα γίνεται αυτό, θα φανεί στην πράξη. Έχουμε κάνει ένα αρχικό πλάνο, αλλά δεν θα αλλάξουμε set μόνο και μόνο επειδή πέρασαν αυστηρά 4 ώρες για παράδειγμα.

 

Και κάτι μου έλεγε να αποφύγω να αναφέρω τη συγκεκριμένη "λεπτομέρεια  ;D

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα δίκιο ο Κώστας... Η συνηθισμένη τακτική για Pbass και rock είναι χορδές τουλάχιστον 3μήνου και ο μπασίστας να παίζει μετά από σουβλάκια χωρίς να σκουπίσει χέρια... Και η G συνήθως δεν χρειάζεται...  :-X

 

Έτσι... κι εγώ στα p-bass προτιμώ τη used χορδή από τη νέα.

 

Για τις benton, επειδή έχω πάρει για ηλεκτρική, για 4χορδο και 5χορδο τα σετάκια της, να πω ότι είναι coated(!), δηλαδή έχουν μια μορφή επικάλυψης. Στα καντίνια της ηλεκτρικής έχουν λαδάκι ενώ στις πιο παχιές χορδές(μπάσου κλπ), βερνίκι.

 Αυτό γίνεται διότι πρέπει να διατηρούν το χρώμα τους και να μη σκουριάζουν κατά το ταξίδι Κίνα-Γερμανία και όσο καιρό κι αν μείνουν σε στοκ ή πάνω σε όργανο στην αποθήκη του thomann. Αν άλλαζε χορδές σε κάθε κιθάρα/μπάσο που είναι μερικών μηνών, θα ήταν ασύμφορο...

Σαν αποτέλεσμα, οι benton έχουν μερικά απ τα στοιχεία των ακριβών coated χορδών: άλλη υφή-αίσθηση στο άγγιγμα, λίγο πιο μουντό ήχο και θέλουν περισσότερο χρόνο για να σκουριάσουν. Αυτά μπορεί να είναι αρνητικά ή θετικά για τον καθένα (π.χ. σε p-bass δε θέλω bright ηχο) αλλά σε κάθε περίπτωση θέλουν πολύ περισσότερο στρώσιμο από GHS ή άλλες US χορδές για να κρατήσουν το κούρδισμά τους.

Έχω δει πολλούς Έλληνες να τις χρησιμοποιούν σε studio αλλά και live (κι εγώ μέσα) καθαρά λόγω κόστους: τις βάζεις στο όργανο, τις στρώνεις καλά, παίζεις μερικά κομμάτια, τις αλλάζεις κι έχει κοστίσει μόνο 1-5ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ ;;

 

ΜΕΤΑΛΛΑ παιζουν ρε παππου!

 

Στα μεταλλα το μπασο δεν κανει ΜΠΟΥΜ-ΜΠΟΥΜ-ΜΠΟΥΜ αλλα ΓΚΑΝ-ΓΚΑΝ-ΓΚΑΝ οποτε οσο πιο φρεσκες χορδες εχει τοσο καλυτερο ΓΚΑΝ-ΓΚΑΝ-ΓΚΑΝ κανει.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως στο Jazz μου, όταν βάζω καινούργιες χορδές στις πρώτες ώρες βγαίνει ο thrasher από μέσα μου  ;D Μιλάμε για ΤΟΝ Metal ήχο  8)

 

 

Ε, μετά από 3-4 ωρίτσες φεύγει η... κουδουνίλα  ;D και επιστρέφουμε στον good old rock sound  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά μπορεί να είναι αρνητικά ή θετικά για τον καθένα (π.χ. σε p-bass δε θέλω bright ηχο) αλλά σε κάθε περίπτωση θέλουν πολύ περισσότερο στρώσιμο από GHS ή άλλες US χορδές για να κρατήσουν το κούρδισμά τους.

 

Thanx! Κατά πάσα πιθανότητα θα μείνουμε μακριά από τις χορδές για την ώρα. Ίσως τις πάρω δοκιμαστικά (ίσως για κάποιο clip για το μέλλον) και για ό,τι νεότερο θα postάρω εδώ.

 

ΜΕΤΑΛΛΑ παιζουν ρε παππου!

 

Στα μεταλλα το μπασο δεν κανει ΜΠΟΥΜ-ΜΠΟΥΜ-ΜΠΟΥΜ αλλα ΓΚΑΝ-ΓΚΑΝ-ΓΚΑΝ οποτε οσο πιο φρεσκες χορδες εχει τοσο καλυτερο ΓΚΑΝ-ΓΚΑΝ-ΓΚΑΝ κανει.... ;D

 

Α, γεια σου!  :)

 

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου