Προς το περιεχόμενο

Midi keyboard ή synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την αγορά ενός midi keyboard ή ενός synth γιατί είμαι κιθαρίστας και δεν σκαμπάζω και πολύ από αυτά.

Τα πλήκτρα τα χρειάζομαι κατά κύριο λόγο για να μπορώ να κάνω την δουλειά μου στην αρμονία. Βέβαια το θέλω για να κάνω και ηχογραφήσεις όταν με το καλό μάθω να πεζό λίγο.

Ο καθηγητής μου μου έχει προτείνει να πάρω με 61 πλήκτρα.

Θα ήθελα όποιος έχει όρεξη να μου εξηγήσει την διαφορές ανάμεσα σε  midi keyboard και synth και να μου προτείνετε κάποια αν μπορείτε..(διαθέσιμο ποσό μέχρι 550 euro)

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σχέση με μουσική μέσω υπολογιστή, ένα Midi keyboard αρκεί. Διαφορετικά πας για κάτι πιο ολοκληρωμένο π.χ. αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mm6.htm

 

Ο δάσκαλός σου έχει δίκιο. Μην πάρεις τίποτα κάτω από 61 πλήκτρα. Για ψάξε και αυτό

 

 

http://www.thomann.de/gr/korg_sp170_bk.htm

 

Δώσε βάση στην αρμονία, και στο να μάθεις να παίζεις όσο μπορείς. Αν θες άκουσέ με, και άσε τη σύνθεση ήχου για λίγο πιο μετά. Είναι γοητευτική και απαραίτητη, αλλά first thing is first.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα δώσω τώρα βάση στην αρμονία και να μάθω να παίζω όσο μπορώ τουλάχιστον αλλά αφού θα δώσω τώρα κάποια λεφτά να μην χρειαστεί να αγοράσω και κάτι άλλο στο μέλλον...να πάρω δηλαδή κάτι τώρα που να με βοηθήσει και μετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες ξέχασέ το γιατί όχι μόνο ένα συνθ της προκοπής κάνει γύρω στα 2 χιλιάρικα, αλλά και ένα ίσον κανένα.

 

Αν είναι να ασχοληθείς με τα PC, που εδώ που τα λέμε σχεδόν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα ασχοληθείς, μην προβληματίζεσαι. Plug-ins υπάρχουν με το τσουβάλι π.χ. αυτό το πακέτο

 

http://www.thomann.de/gr/native_instruments_komplete_7.htm

 

ισοδυναμεί με τουλάχιστον 6-7 χιλιάρικα εξοπλισμού.

 

Μιλάμε όμως για πολύ ψάξιμο. ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΡΓΑΤΟΩΡΕΣ  ;D Γι' αυτό δώσε έμφαση στη μελέτη σου, και σιγά σιγά ψάξου και με τα PC.

 

Διαφορετικά δώσε κάνα τριχίλιαρο να πάρεις κάνα- δυο Synth. Αλλά μην περιμένεις με 500 ευρώ να καθαρίσεις μέσω hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα μεταχειρισμένο από αγγελίες 10ετίας 300-500 θα βρείς, να είναι σε καλή κατάσταση.

 

Έτσι θα κάνεις τη δουλειά σου και θα μάθεις και κάποια πράγματα γύρω από τον κόσμο των synth, θα μάθεις να δουλεύεις sequencer, effe routing μη μπλέκεις με midia& pcια :P

 

Ένα Korg Triton LE, Roland XP50, Yamaha motif μια χαρά είναι για αρχή κάνεις και τις ηχογραφήσεις συ στο pc, το παίρνεις και στις διακοπές, φέγγει και το βράδυ το χεις για πορτατίφ!

 

Εαν μπλεχτείς αργότερα με soft synths & daw τα συνδέεις μέσω midi.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου