Προς το περιεχόμενο

Απόψεις περί κριτικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με συγχωρεις, αλλα αυτο ειναι τελειως λαθος.

Διοτι δεν δημιουργει καποιος, ειδικα στο σινεμα, για να τον δουν 50 δικοι του φιλοι, αλλα ενα σωρο κοσμος.

Διαφωνώ εντελώς, πάρα πολλοί δημιουργούν ΜΟΝΟ για έναν άλλο άνθρωπο.

Η πλάκα είναι πως το επόμενο ακριβώς κείμενο που γράφω έχει να κάνει με τον ελιτισμό.

Άλλη φορά όμως έχει πολύ δρόμο ακόμα. Για να σε προϊδεάσω θα σου πω πως προσωπικά προτιμώ να συζητώ με ανθρώπους που το επίπεδο επικοινωνίας μας είναι το λιγότερο ανάλογο με το δικό μου. Αυτό περιορίζει πάρα πολύ τους κύκλους μου, αλλά δε θα σου κρύψω πως καρφί δε μου καίγεται.

 

Μέγα λάθος. Ο δημιουργός δεν οφείλει σε κανέναν τίποτα. Αποτυπώνει το προσωπικό του όραμα, με τη δική του ματιά, χρησιμοποιώντας απλώς ένα μέσο (πινέλο/πένα/δοξάρι/σκαρπέλο/κάμερα...). Η κατανόηση του έργου του είναι άσχετη με το έργο αυτό καθ' εαυτό.

+ επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιας και το θέμα έχει φύγει σελίδες τώρα ... Αυτό δεν παύει να είναι κάτι το σημαντικό προς συζήτηση.

 

Αν και όλοι ανεξαιρέτως κρίνονται και ξέρω ότι δεν αναφέρεσαι σε εμένα προσωπικά, δεν βρήκα την αναγκαιότητα του ποσταρίσματός σου. Δεκαπέντε σελίδες συζήτησης. Ναι. Αντίθετων όπως πάντα απόψεων. Ναι.

Σε καλό ύφος και επίπεδο. Μάλλον.

Μάλλον οι υπέρμαχοι, με πιο απόλυτες απόψεις. (Γνώμη μου, μετά και από μια δεύτερη ανάγνωση.)

 

 

Έχω, αν επιτρέπετε βεβαίως, αντιρρήσεις για κάθε πρόταση σχεδόν της εισαγωγής σου.

Αν θες, τις αναλύω.

Σε γενικές γραμμές, είναι ένα αυθαίρετο υποκειμενικό κείμενο η εισαγωγή,(κανένα πρόβλημα), που μάλιστα προτείνει ακριβώς το ίδιο, με αυτό που αντιμάχεται(κανένα πρόβλημα επίσης).

(Δηλαδή ......ας μην νομίζει    και ......δεν σημαίνει     και   ..........μπορεί να μην κατάλαβε     και ..........άλλη μια αυθαιρεσία από κάτω   και   .....να επιβάλλεις (ποιος επέβαλε??) κτλ.

Χαρακτηρίζετε (στην υπερβολή του) έως και φασιστικό. Διεκδικεί το αλάθητο.

Και πάλι κανένα πρόβλημα δεν θα είχα, εάν δεν ήταν σε μορφή επίπληξης και συμμορφώσεως και εάν ήταν η απλή προσφορά σου στο θέμα ως τοποθέτηση στα προηγούμενα ποστς.

Και μάλιστα χωρίς να μας έχεις κάνει κοινωνούς και της δικής σου οπτικής γωνίας για το έργο.

Δηλαδή εκ του ασφαλούς και στο απυρόβλητο.

 

 

Η διατριβή δεν είναι κακή, κατά την γνώμη μου.

Αλλά πως θέλεις να με κρίνεις, εμένα, ένα καλλιτέχνη της ζωής, χωρίς να γνωρίζεις τα  λογικά βήματα που κατέληξα ο καλλιτέχνης, για να κατανοήσεις τι θέλω να πω;

Από, όχι μόνο τα δικά σου υποκειμενικά κριτήρια, αλλά έχοντας υπόψην σου και το τι άλλα γράφω σε άλλα θέματα, τι έχω κρίνει και πως το έχω κρίνει??

Είναι αρκετά αυτά ??

Αστειεύομαι, φυσικά. :)

 

Δεν θέλω να σε ''χαλάσω'' άλλο.

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καλό ύφος και επίπεδο. Μάλλον.

Μάλλον όχι. Επίσης, προσπάθησε να εφαρμόσεις την (άνευ βάσης εν προκειμένω) αυστηρότητα που έδειξες στο παραπάνω κείμενο και στα δικά σου γραφόμενα, μήπως και ξεκουραστούν λίγο τα μάτια μας από το να διαβάζουμε ανεκδιήγητα walls of text.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν δίνω δεκάρα για το αν ο Κυνόδοντας ήταν ή όχι καλή ταινία, για το τι είπαν οι κριτικοί ή αν ήταν αντιγραφή (λες και τόσες ωραίες και αγαπημένες μας μουσικές δεν είναι ψιλό(χοντρό)-αντιγραφή) κ.α., κ.τ.λ. το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι το "επιχείρημα" "δεν καταλαβαίνεις" αποτελεί την ταφόπλακα μιας συζήτησης μεταξύ ομοτίμων μιάς και δεν έχει λογικό αντίλογο αφού δεν βασίζεται σε εξακριβωμένα συμπεράσματα. Χρησιμοποιείται δε όταν ο φέρων αυτού οδηγείται σε λογικό τέλμα είτε λόγω της αδυναμίας κατανόησης του ίδιου για την επιχειρηματολογία του συνομιλητή του ή λόγω σαθρής λογικής βάσης της δικιάς του συμπερασματολογίας. Πραγματική θέση έχει μόνο σε συζητήσεις με καλά ορισμένες μεταβλητές και φορμαλισμούς όπου επιπροσθέτως είναι γνωστά τα γνωστικά εφόδια των συμμετεχόντων.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να εκφράζω τη Διαχείριση του φόρουμ,  θα κάνω δώρο ένα κασόνι ουίσκυ σε τουλάχιστον είκοσι (20) άτομα.

Ευχαριστώ.

Wow. Εμείς ευχαριστούμε!!  :o :o :o :o :o :o :o

 

Όταν θα αρχίσεις να σκέφτεσαι από μόνος σου (ποτέ δεν είναι αργά), να τεκμηριώνεις τις απόψεις σου, να αντικρούεις με επιχειρήματα και όχι με παρακρούσεις, με τεκμηριωμένες απόψεις και όχι με υστερικά κείμενα θιγμένης θυγατέρας και εξυπνακίστικες προτροπές του στυλ όσα δεν φτάνει η αλεπού, αλλάζει κουβέντα για να τα ξεχάσει, τότε θα αρχίσω να σε παίρνω στα σοβαρά.

Παρεμπιπτόντως, μετά από 15 σελίδες, δεν έχεις πει την άποψή σου για την ταινία αυτή καθεαυτή, παρά μόνο χαζομαρούλες για την αναγκαιότητα του να έχει δει κάποιος Μπέργκμαν για να μπορέσει να απολαύσει Γούντυ Άλλεν. ;D

Για πες κι άλλα ωραία.

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να εκφράζω τη Διαχείριση του φόρουμ, θέλω να συγχαρώ δημόσια το μέλος philosophos για το μονίμως υψηλό επίπεδο των ποστ του, τις εντός-θέματος τοποθετήσεις του και τις γενικότερες αρετές τους.

 

+1

Εκφράζοντας μόνο τον εαυτό μου.

 

Πραγματική θέση έχει μόνο σε συζητήσεις με καλά ορισμένες μεταβλητές και φορμαλισμούς όπου επιπροσθέτως είναι γνωστά τα γνωστικά εφόδια των συμμετεχόντων.

 

Πως θα κάνω διάλογο με κάποιον που δε μπορεί να συντάξει μια πρόταση σωστά;

 

ΥΓ: Δεν έχω δει τον κυνόδοντα (και δεν προβλέπεται να το κάνω σύντομα ή γενικά), αλλά η συζήτηση έχει φύγει από την ταινία πολλές σελίδες τώρα. :)

Αν αυτό προβληματίζει μπορώ να τη διαχωρίσω να συζητήσουμε περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όχι. Επίσης, προσπάθησε να εφαρμόσεις την (άνευ βάσης εν προκειμένω) αυστηρότητα που έδειξες στο παραπάνω κείμενο και στα δικά σου γραφόμενα, μήπως και ξεκουραστούν λίγο τα μάτια μας από το να διαβάζουμε ανεκδιήγητα walls of text.

 

MΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.MΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.MΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.

Αφού με τιμάς και τα διαβάζεις όμως, μάθε να κάνεις σχόλια επί της ουσίας των κειμένων και όταν θελήσω να αλλάξω ύφος, θα σε συμβουλευτώ.  ;)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) το "επιχείρημα" "δεν καταλαβαίνεις" αποτελεί την ταφόπλακα μιας συζήτησης μεταξύ ομοτίμων μιάς και δεν έχει λογικό αντίλογο αφού δεν βασίζεται σε εξακριβωμένα συμπεράσματα.

Αν και καταλαβαίνω τι εννοείς με το "ομοτίμων", καλό θα ήταν να το διευκρινίσεις προς αποφυγήν παρεξηγήσεων...

Γιατί σε κανένα φόρουμ ανά τον κόσμο, δεν είναι οι συνομιλητές "ομότιμοι" (τώρα να δεις που θα παρεξηγηθώ κι εγώ!) ;)

 

(...)Χρησιμοποιείται δε όταν ο φέρων αυτού οδηγείται σε λογικό τέλμα είτε λόγω της αδυναμίας κατανόησης του ίδιου για την επιχειρηματολογία του συνομιλητή του ή λόγω σαθρής λογικής βάσης της δικιάς του συμπερασματολογίας.

Χμμ....

 

Για την ταινία έχω να πω πως μου άρεσε η απεικόνιση της αρρωστημένης βίας, ψυχικής και σωματικής, και η έκφρασή της στις συμπεριφορές των ατόμων. Το ίδιο καλή απεικόνιση των ίδιων καταστάσεων είχε και η ταινία του Ripstein που ανάφερε ο Superfunk στην αρχή του thread, το Saló... απλά μου έδωσε την αίσθηση ότι ο σκηνοθέτης πήρε κάτι ήδη έτοιμο και του άλλαξε το περιτύλιγμα, βάζοντάς το σε μια πιο σύγχρονη εποχή και χρησιμοποιώντας μια μοντέρνα αισθητική.

 

But that's just me.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συζήτηση έχει φύγει από την ταινία πολλές σελίδες τώρα. :)

Αν αυτό προβληματίζει μπορώ να τη διαχωρίσω να συζητήσουμε περαιτέρω.

 

Καλό θα ήταν.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου