Προς το περιεχόμενο

Πες μου τον Παραγωγό σου….


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ρε συ Ρέι, το πρώτο video δεν παίζει!!! Κρίμα και ήθελα να ακούσω το πρίν!!!

 

edit: με πρόλαβες!! Thanx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δες το edit στο προηγούμενο ποστ. Πάντως είναι κυρίως θέμα ηχοληψίας / παρουσίασης, όχι τόσο παραγωγής.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει η διαφορά είναι σαφέστατη!!!! Εγώ όλα αυτά Ρέι τα ονομάζω συνεκδοχικά «παραγωγή» (ίσως και λαθεμένα), διότι ένας καλός παραγωγός είναι και λίγο ηχολήπτης και λίγο συνθέτης και λίγο από όλα, ή παραγωγή με την «ευρεία έννοια». Θεωρώ το παράδειγμα σου ακριβώς στο ζητούμενό μου. Πάντως και μόνο η διαφορά στον ήχο φτάνει (εκτός αν είναι μόνον θέμα upload στο youtube, που δεν είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εγώ με την έννοια παραγωγή εννοώ πώς φτάνει ένας συνθέτης με ένα μπιτάκι και μια μελωδική γραμμή σε έναν παραγωγό, ο οποίος το παίρνει και το κάνει το νέο χιτ της Madonna. Αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα, εχω την εντυπωση πως η φωνη στο πρωτο βιντεο ειναι διαφορετικη απο την φωνη στο δευτερο!

 

με επιφυλαξη βεβαια, αν δεν με γελαει η μνημη μου και τα αυτια μου!

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ακομα, εχω την εντυπωση πως η φωνη στο πρωτο βιντεο ειναι διαφορετικη απο την φωνη στο δευτερο!

 

με επιφυλαξη βεβαια, αν δεν με γελαει η μνημη μου και τα αυτια μου!

 

Αν εννοείς το video της Phoebe, δεν σε γελάει τίποτα, ούτε η μνήμη σου ούτε τα αυτιά σου. Αυτό ήταν και το θέμα του επεισοδίου. Μπαίνει η Phoebe στο Studio  να το ηχογραφήσει (μέσα στην τρελή χαρά), αλλά είναι χάλια (φωνητικά- μάλιστα κάνει και παρατηρήσεις στους παραγωγούς/ μηχανικούς κ.λ.π. ;D). Μετά από πολλά takes, της λένε ΟΚ, και όταν φεύγει την ντουμπλάρει μια session. Όταν το ακούει «ολοκληρωμένο» πια η Phoebe, και μάλιστα από το σπίτι της στην TV, λέει: Τελικά έχω πολύ ωραία φωνή.  ;D ;D Το παράδειγμα το έβαλα πιο πολύ από άποψη σύνθεσης (τρία ακόρντα επιμένω) και πως έγινε και όχι για τη φωνή της  Lisa Kudrow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το θυμομουν λοιπον.

 

απλα, αμα αλλαξουμε τους μουσικους, την ενορχηστρωση,τον τραγουδιστη, τις συνθηκες του ρικορντινγκ, φερουμε και τρεις μαυρες φωναρες να κρατανε τα μποσικα, τοτε εχουμε ενα εντελως διαφορετικο προιον.

τολμω να πω και ενα διαφορετικο τραγουδι.

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάτσε να το πάρω λίγο αλλιώς, διότι μάλλον εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής. Υποτιθέσθω λοιπόν ότι η Phoebe στο Bar, το έλεγε με πολύ καλή φωνή. Θα είχαμε ένα κομματάκι με τρία ακόρντα και μια καλή φωνή. Το πώς έγινε όμως (δεν ξέρω εγώ ειλικρινά το θαύμασα) , είναι θέμα (κατά την γνώμη μου) παραγωγής. Ακόμα και να το εμβαθύνουμε , ότι χρησιμοποιήθηκαν τρεις φωνάρες στα Backing Vocals ,  και αυτό θέμα του παραγωγού δεν είναι;  ;) Για την ενορχήστρωση μίλησα και στην αρχή του post, και την τοποθέτησα και αυτή μέσα στο ποσοστό του 80%. Δεν άλλαξε το track στα βασικά δομικά του στοιχεία, ίδια ακολουθία ακόρντων ,ίδια φωνητική γραμμή και ίδιοι στίχοι.

 

edit:

Και όταν μιλάω για παραγωγούς στο μυαλό μου έχω τύπους σαν τον Desmond Child, που επεμβαίνουν ακόμα και στη σύνθεση, πόσο μάλλον στην ηχοληψία και την ενορχήστρωση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τι ένα τραγούδι με ακουστική κ μια καλή φωνή είναι κομματάκι, κ μια υπερπαραγωγή με ότι μαλακία 3 ακόρντα υπάρχουν με άψογες φωνές κλπ κλπ είναι καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άρα τι ένα τραγούδι με ακουστική κ μια καλή φωνή είναι κομματάκι, κ μια υπερπαραγωγή με ότι μαλακία 3 ακόρντα υπάρχουν με άψογες φωνές κλπ κλπ είναι καλό;

 

Θα σου απαντήσω με ερώτηση. Εσένα πιο σου άρεσε πιο πολύ, αυτό στο Bar (φαντάσου το με πολύ καλά φωνητικά) ή το δεύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου