Προς το περιεχόμενο

yann tiersen - les retrouvailles


βα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ειχε ερθει ο τιρσεν για πρωτη φορα στην ελλαδα(πανε 4-5 χρονια θαρρω) ειχε μολις κυκλοφορησει τον δισκο ''les retrouvailles''.

λοιπον,στην συσκευασια υπηρχε εκτος απο το σιντι και το ντιβιντι ''la traversee-un film de aurelie du boys'',απο το οποιο και τα δυο αγαπημενα μου βιντεακια που ακολουθουν!

 

καλη διασκεδαση!

 

 

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχε ερθει ο τιρσεν για πρωτη φορα στην ελλαδα(πανε 4-5 χρονια θαρρω) ειχε μολις κυκλοφορησει τον δισκο ''les retrouvailles''.

 

...έλα όμως που δεν είχε πράγματι έρθει! Εγώ και η μικρή μου αδελφή είχαμε αγοράσει εισιτήρια για να τον δούμε στο θέατρο Βράχων, και όταν πήγαμε εκεί μας είπαν πως η συναυλία είχε ματαιωθεί επειδή δεν ήρθε καν στην Ελλάδα λόγω... σπασμένου ποδιού. Τον είδα όμως το Νοέμβρη του 2009 στις Βρυξέλλες, σε μια από τις ωραιότερες συναυλίες που έχω δει ποτέ.

 

Κι όσοι νομίζουν ότι πηγαίνοντας να τον δουν θα ακούσουν μουσική σε στυλ του σάουντρακ της Αμελί, δεν θα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερο λάθος.  Έπαιζε τα πάντα (και από όργανα, και από στυλ) με φουλ μπάντα που συμπεριλάμβανε και ένα ondes martenot (ψαχτήρι του φόρουμ για όσους δεν το ξέρουν). Μάλιστα, η κοπέλα που το έπαιζε - τη βλέπετε με το όργανο πιο πάνω - άνοιξε τη συναυλία παίζοντας πανέμορφα κομμάτια σε αυτό παρέα με έναν τύπο σε βιολοντσέλο για κανένα 45λεπτο. Τα δε τραγούδια του Tiersen με τη μπάντα του άλλαζαν με χαρακτηριστική άνεση ύφος, από ευαίσθητες μπαλάντες με ένα melodeon μέχρι καθαρά ροκ κομμάτια που ενίοτε έφταναν τα 10 λεπτά με άγριες (αλλά πάντα μελωδικές) indie-punk κορυφώσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έλα όμως που δεν είχε πράγματι έρθει! Εγώ και η μικρή μου αδελφή είχαμε αγοράσει εισιτήρια για να τον δούμε στο θέατρο Βράχων, και όταν πήγαμε εκεί μας είπαν πως η συναυλία είχε ματαιωθεί επειδή δεν ήρθε καν στην Ελλάδα λόγω... σπασμένου ποδιού.

 

χμ...

μαλλον τα εχομε μπλεξει!

την φορα που λεω εγω ειχε πραγματι ερθει,γιατι τον ειχα δει λαιβ! :)

μιλαω για λαιβ στο θεατρο λυκαβηττου, καπου στο 2007 αν μετραω σωστα!

 

και οντως η μπαντα ηταν τρομερη!

ο τιρσεν ειχε παιξει κιθαρες(μια γκρετς και μια τζαγκουαρ) βιολι,του πιανο, ακορντεον, και πληκτρα!

ακομα ειχε εναν τρομερο μπασιστα, εναν πολυ πειραματικο κιθαριστα που αν θυμαμαι καλα επαιζε με μια κατεδαφισμενη πιβι, την κοπελα στο ondes martenot και εναν ντραμερ!

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τότε θα μιλάω για την αμέσως προηγούμενη από το 2007 (που δεν θυμάμαι ακριβώς πότε ήταν). Όταν τον είδα εγώ είχε και έναν ακόμη κιθαρίστα, και μάλλον κι έναν βιολιστή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τότε θα μιλάω για την αμέσως προηγούμενη από το 2007 (που δεν θυμάμαι ακριβώς πότε ήταν). Όταν τον είδα εγώ είχε και έναν ακόμη κιθαρίστα, και μάλλον κι έναν βιολιστή.

 

εννοεις το 2009 ε?

θα ψαξω να βρω τις φωτογραφιες απο το ελληνικο λαιβ μηπως ειχε και αλλους μουσικους που δεν θυμαμαι!!

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικά τα βίντεο και το dvd όλο, όπου αν θυμάμαι καλά δείχνει και λιγότερο σκηνοθετημένες πρόβες και ηχογραφήσεις. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το τι κάθεται και ηχογραφεί, πχ ξαπλωμένη κιθάρα, πάνω στις χορδές της οποίας στέκεται πιατίνι, πάνω στο οποίο ταλαντώνονται πράματα ;D ;D.

 

Πολύ σωστός και ο τύπος με την Peavey λοιπόν.

σχεδόν Χολαργιώτης

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...

στο ελληνικο λαιβ ειχε κανει το ιδιο πραγμα με το βιντεο του μπλου, μονο που ειχε χρησιμοποιησει το ''δικο μας'' 141(τοτε) για την ωρα!

 

 

μ'αρεσει το μερος που αποφασισε να στερεωσει ο πιβις τον ενισχυτη του!

 

 

 

*πω τι πηγαμε να παθουμε!

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου