Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση αυτοκινήτου


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω λοιπόν με 250 ευρώ/μήνα ένα αυτοκίνητο των 1.400cc χωρίς καμμία υποχρέωση.

Πληρώνεις δηλαδή μόνο τα καύσιμα? Ενδιαφέρον ακούγεται, καλύτερο απο το να

αγοράσεις καινούριο, να είσαι χρεωμένος για 5-6 χρόνια, να το βλέπεις να φθείρεται,

να απαξιώνεται και να το βαρεθείς σε ένα χρόνο. Για ένα μικρομεσαίο των 20.000 πχ.

πόσο θα πλήρωνες το μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτή την εποχή και για ένα χρόνο, αποφάσισα να μην επενδύσω μετρητά...Έχω λοιπόν με 250 ευρώ/μήνα ένα αυτοκίνητο των 1.400cc (ότι δηλ. χρειάζεται ο μέσος Έλληνας), χωρίς καμμία υποχρέωση. Επίσης μπορώ να έχω διαφορετικό κάθε μήνα. Από τον Ιανουάριο λοιπόν που το ξεκίνησα, πήρα ένα focus sedan...ήταν μαούνα για τα γούστα μου, αυτό το μήνα έχω ένα fiesta που με βολεύει και σκέφτομαι να δοκιμάσω και ένα grande pundo και ότι άλλο έχει το μαγαζί...

 

Ρε 'συ, ούτε γείτονες να ήμασταν... έχω κάνει ακριβώς τις ίδιες κινήσεις, αλλά σου ρίχνω στο ότι ήδη δοκίμασα το Grande Punto (όχι πούντο... πουντιάσαμε...). Τελικά, κατέληξα στην άξια Κορόλα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φαση (για πολιτισμενες πολεις βεβαια οχι για τις ελληνικες οπου χωρις αμαξι εισαι ...νεκρος...) 

 

Παναγιά βοήθα  :o. Δεν έχω αμάξι. Κάτσε να κοιτάξω τον σφυγμό μου. Δηλαδή όλοι αυτοί στα λεωφορεία τόσα χρόνια ήταν ζόμπι  ??? Αααααα, τώρα εξηγείται η μυρωδιά;

 

Ρε παιδιά, όσον αφορά τα αυτοκίνητα και τα σπίτια, αφού μας αρέσει να κατέχουμε. Γουστάρουμε, πως να το κάνουμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις δηλαδή μόνο τα καύσιμα? Ενδιαφέρον ακούγεται, καλύτερο απο το να

αγοράσεις καινούριο, να είσαι χρεωμένος για 5-6 χρόνια, να το βλέπεις να φθείρεται,

να απαξιώνεται και να το βαρεθείς σε ένα χρόνο. Για ένα μικρομεσαίο των 20.000 πχ.

πόσο θα πλήρωνες το μήνα?

Το πιό ενδιαφέρον είναι ότι πέρνω αυτοκίνητο ανάλογα τις ανάγκες μου...αυτό το μήνα έχω το fiesta που καίει λίγα. Εάν αποφασίσω να έρθω Λάρισα, θα ζητήσω το sedan...άμα θέλω να πάω εκδρομή, θα δώσω 300 ευρώ το συγκεκριμένο μήνα και θα πάρω ένα τζίπ...

Νομίζω ότι τα μισθώματα αρχίζουν από 200 ευρώ/μήνα

 

Ρε 'συ, ούτε γείτονες να ήμασταν... έχω κάνει ακριβώς τις ίδιες κινήσεις, αλλά σου ρίχνω στο ότι ήδη δοκίμασα το Grande Punto (όχι πούντο... πουντιάσαμε...). Τελικά, κατέληξα στην άξια Κορόλα.

κορόλα είχα πρίν φίλος...6 χρόνια, τη βαρέθηκα... ;D

Χαίρομαι, γιατί βλέπω ότι ο συλλογισμός μου δεν είναι λάθος

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιό ενδιαφέρον είναι ότι πέρνω αυτοκίνητο ανάλογα τις ανάγκες μου...αυτό το μήνα έχω το fiesta που καίει λίγα. Εάν αποφασίσω να έρθω Λάρισα, θα ζητήσω το sedan...άμα θέλω να πάω εκδρομή, θα δώσω 300 ευρώ το συγκεκριμένο μήνα και θα πάρω ένα τζίπ...

Αν θέλεις να πας Σέρρες έχουν κανένα Caterham? ;D

Για ανθρώπους που βαριούνται εύκολα, τους ψιλοενδιαφέρουν τα αυτοκίνητα και

δεν έχουν κολλήματα ιδιοκτησίας είναι ωραιότατη λύση. Έχει site η εταιρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι, γιατί βλέπω ότι ο συλλογισμός μου δεν είναι λάθος

Με την προϋπόθεση ότι γίνεται εντατική ή/και επαγγελματική χρήση, όχι, δεν είναι λάθος.

Στον μεγαλύτερο βαθμό υποθέτω γιατί χρειάζεται και κάποια ανάλυση κόστους χρήματος, απόσβεση κλπ κλπ

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει site η εταιρία?

Νομίζω ότι όλοι πιά το κάνουν εάν το ζητήσεις. Σίγουρα σε άλλη εταιρία το έχω κάνει εγώ και σε άλλη ο Τρόλευς...Είπαμε οι ανάγκες μας και οι αγορά αλλάζουν ;)

Βέβαια, τα αυτοκίνητα δεν είναι καινούργια. Αυτό που έχω τώρα, έχει 100.000klm, είναι μία χαρά διατηρημένο και χωρίς τεχνικά προβλήματα και μου το παραδίδουν πάντα πλυμμένο. ;D Το μόνο "πρόβλημα" για μένα τον αντικαπνιστή είναι ότι μυρίζει καπνό

 

Με την προϋπόθεση ότι γίνεται εντατική ή/και επαγγελματική χρήση, όχι, δεν είναι λάθος.

Στον μεγαλύτερο βαθμό υποθέτω γιατί χρειάζεται και κάποια ανάλυση κόστους χρήματος, απόσβεση κλπ κλπ

Σε μένα δεν γίνεται καμμία εντατική ή επαγγελματική(?) χρήση. Η ανάλυση είναι απλή...σκάω ένα 10.000κο ή δίνω 2.500 το χρόνο? Σε 4 χρόνια που θα έχω απόσβεση πόση πραγματικά είναι η αξία του αυτοκινήτου που αγόρασα (προσθέτοντας και όλα τα έξτρα κόστη)...Νομίζω ότι το θέμα είναι κυρίως ψυχολογικό...ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...αλλά είπαμε, οι συνθήκες αλλάζουν

 

ΥΓ. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι έχω δίκιο, απλά έτσι με βολεύει τη συγκεκριμένη περίοδο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προκειμένη αν δεν υπάρχει πολύ συχνή χρήση δεν πολύ συμφέρει όπως το βλέπω. Αν πάλι υπάρχει, συμφέρει κ με το παραπάνω...

Επίσης το συμβόλαιο συνολικά πάει με διάρκεια ενός χρόνου (λιγότερο, περισσότερο; );

 

Η ενοικίαση στα αυτοκίνητα πάντως θα φορεθεί πολύ από εδώ κ πέρα, οπότε θα βρεθούν και πιο συμφέρουσες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα δεν γίνεται καμμία εντατική ή επαγγελματική(?) χρήση. Η ανάλυση είναι απλή...σκάω ένα 10.000κο ή δίνω 2.500 το χρόνο? Σε 4 χρόνια που θα έχω απόσβεση πόση πραγματικά είναι η αξία του αυτοκινήτου που αγόρασα (προσθέτοντας και όλα τα έξτρα κόστη)...Νομίζω ότι το θέμα είναι κυρίως ψυχολογικό...ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...αλλά είπαμε, οι συνθήκες αλλάζουν

 

ΥΓ. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι έχω δίκιο, απλά έτσι με βολεύει τη συγκεκριμένη περίοδο.

Όταν το χ=4 τότε πάσο.

Όταν το χ=11 (όπως στη δική μου περίπτωση) με χλμ στο κοντέρ λιγότερα από αυτά που οδηγάς και με την βασική συντήρηση ως έξοδο, το ζήτημα αποκτά άλλη επιχειρηματολογία. ;)

 

Είπαμε, διαφορετικοί άνθρωποι, διαφορετικοί παράμετροι, διαφορετικές αποφάσεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το συμβόλαιο συνολικά πάει με διάρκεια ενός χρόνου (λιγότερο, περισσότερο; );

Μήνα στη δική μου περίπτωση αλλά μπορείς και εβδομάδα, 15μερο...

 

Στην προκειμένη αν δεν υπάρχει πολύ συχνή χρήση δεν πολύ συμφέρει όπως το βλέπω. Αν πάλι υπάρχει, συμφέρει κ με το παραπάνω...

Δεν έχει σχέση με τη χρήση αλλά με την εκταμίευση κεφαλαίου. Με λίγα λόγια, πές ότι το έχω συνέχεια στο γκαράζ...τι με συμφέρει?, να αγοράσω ένα με 10.000 (άσε που με 10.000 δεν πέρνω 1.400cc) ή να το έχω με 2.500 το χρόνο?

Εκεί είναι το ερώτημα...

 

Όταν το χ=11 (όπως στη δική μου περίπτωση) με χλμ στο κοντέρ λιγότερα από αυτά που οδηγάς και με την βασική συντήρηση ως έξοδο, το ζήτημα αποκτά άλλη επιχειρηματολογία. ;)

Δεν διαφωνώ...απλά φοβάμαι (ας πούμε)το σήμα για το χ=11 και τα μέτρα που δεν θέλω να φαντάζομαι πως θα πάρουν για τα παλιά...Θέλω απλά, όλα αυτά, να μην με απασχολούν

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου