Προς το περιεχόμενο

Line 6 floor pod plus VS πεταλακια. Smart ή Stupid?


billmavra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν για να γίνω συγκεκριμένος το σύνολο των πεταλακίων που έχω στο μυαλό μου είναι ενα cry baby wah , ενα ibanez ts9 , ενα boss ds1 , και ενα boss ps5 ( για chorus και καμενους ήχους ...) κυρία χρήση τους θα είναι σε live με ενα συγκρότημα και στο Σπιτι....ενισχυτη έχω απλά πράγματα ενα fender frontman 65αρη με reverb ... Transistor όχι λαμπα .... Αυτά ....όσο για τα καλώδια και τα συναφή αγορασεις μια boss bcb ή η την αντίστοιχη θήκη της gator ή της Harley Benton και τα έχεις ολα μαζεμένα ...!!!

 

Αν δεν σου χρειάζεται κάτι παραπάνω απ'αυτά που λες, τότε τα πεταλάκια είναι μια χαρά. Μάλιστα αν ψάξεις μεταχειρισμένα, θα σου έρθουν και πολύ οικονομικά. Όλα μπορούν να πάρουν ρεύμα από ένα απλό 9βολτο τροφοδοτικό + πλεξούδα τροφοδοσίας.

 

Ωστόσο θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω ότι τα πεταλάκια που αναφέρεις δεν είναι και τα πλέον.... μπουτίκ και κορυφαία που υπάρχουν. Το δε PS5 είναι κάργα... ψηφιακό.  ;)

 

Οπότε, πάλι ορθά σκεπτόμενος κάποιος άλλος, με τις ίδιες ανάγκες, θα μπορούσε να καταφύγει σε μια μικρού μεγέθους και οικονομική πεταλιέρα (π.χ. Line6 M9, Tonelab ST, Boss ME70) και να έχει -πίστεψέ με σ'αυτό- καλύτερη ηχητική απόδοση + πολλά επιπλέον εφφέ ΑΝ και εφόσον τα χρειαστεί.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ατάκα "λαμπάτος --> πεταλάκια" ανήκει στη σφαίρα της μυθολογίας.  ;) Και μάλιστα όχι "μάλλον", σίγουρα!

 

δεν διαφωνω(και εγω μια tl le εχω ;D ),αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι εαν εχει λαμπατο ενισχυτη τον αδικει με την συγκεκριμενη πεταλιερα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνω(και εγω μια tl le εχω ;D ),αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι εαν εχει λαμπατο ενισχυτη τον αδικει με την συγκεκριμενη πεταλιερα! ;)

 

Άρα... διαφωνείς!  ;D

 

Κανείς λαμπάτος ενισχυτής δεν... αδικείται από τα σύγχρονα ψηφιακά πολυεφφέ, αρκεί να ξέρεις να τα ρυθμίσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. Συνήθως οι περισσότεροι... υπερβάλλουν σε ρυθμίσεις λόγω της πληθώρας των επιλογών. Αλλά δεν είναι ανάγκη να το κάνεις αυτό. Δηλ. αν δούλευες πριν με ένα OD και ένα Delay, μια ανάλογη ρύθμιση στην πεταλιέρα δεν πρόκειται να χαλάσει τίποτα...  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα... διαφωνείς!  ;D

νιωθω ψυχικα διαταραγμενος ;D

ετοιμος ειμαι να πω οτι ενα καλο od πεταλακι θα ακουγεται καλυτερα στον λαματο απο τα od της floor pod αλλα δεν νομιζω να βοηθησει και πολυ τον φιλο  ;)

το μοναδικο πραγμα που εχει πραγματικα σημασια ειναι οτι εφτασα τα 100 μνμ!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ετοιμος ειμαι να πω οτι ενα καλο od πεταλακι θα ακουγεται καλυτερα στον λαματο απο τα od της floor pod αλλα δεν νομιζω να βοηθησει και πολυ τον φιλο  ;)

 

Εμένα πάλι γιατί μου «ακούγονται» καλλίτερα τα pedal σε λάμπα και τα multi effects σε solid state; Λέτε να το χάνω σιγά –σιγά;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετοιμος ειμαι να πω οτι ενα καλο od πεταλακι θα ακουγεται καλυτερα στον λαματο απο τα od της floor pod αλλα δεν νομιζω να βοηθησει και πολυ τον φιλο  ;)

 

Μπορεί ναι, μπορεί όχι... δεν είναι όλοι οι συνδιασμοί οι ίδιοι. Ή το ίδιο πετυχημένοι. Και εξάλλου, εξαρτάται και από το τι ζητάς.

 

Μπορώ να δώσω ένα παράδειγμα από την M13 που είχα. Η συγκεκριμένη έχει καμμιά 15αριά OD/Dist/Fuzz εξομοιώσεις.  "Μπροστά" σε λαμπάτο ενισχυτή είχα καταφέρει να ακούγεται η εξομοίωση RAT ακριβώς ίδια με το vintage RAT που είχα. Με τη διαφορά ότι δεν έβγαζε ΚΑΘΟΛΟΥ θόρυβο. Το ίδιο και με τις εξομοιώσεις για διάφορα TS. Αν τώρα κάποιος θέλει το ηχόχρωμα κάποιου πολύ συγκεκριμένου πεταλιού, τότε η μοναδική του επιλογή φοβάμαι πως είναι... το ίδιο το πετάλι.

 

Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι:

 

1) Δεν μας απαγορεύει κάποιος να συνδιάσουμε πετάλια και "πεταλιέρες". Πολλοί το κάνουν με επιτυχία.

 

2) Για τα περισσότερα modulation, delay, reverb, filter effects, δεν έχει νόημα καν η συζήτηση διότι είναι και αυτά ψηφιακά. Ωστόσο ακόμα και distortion ψηφιακά (σε μορφή πεταλιού) έχουν θέση στο οπλοστάσιο κάποιου κιθαρίστα. Για παράδειγμα:

 

http://www.sourceaudio.net/products/soundblox_pro/multiwave_distortion.php

http://www.sourceaudio.net/videos/post/soundblox-pro-multiwave-distortion-demo/

 

Αυτό το πετάλι χρησιμοποιεί μια έξυπνη ιδέα διαχωρισμού των συχνοτήτων σε 10 μπάντες και ενίσχυσής τους ξεχωριστά. Το αποτέλεσμα είναι ότι, ας πούμε, συγχορδίες 7ης, 9ης κλπ που ακούγονται επιεικώς σκ@τ@ με τυπικά high gain distortion να ακούγονται πεντακάθαρα.

 

Ένας παίκτης λοιπόν που έχει τέτοιες ανάγκες, θα καταφύγει ίσως σε κάτι τέτοιο, αδιαφορώντας για το αν είναι αναλογικό, ψηφιακό ή διαβαθμισμένης εξωγήινης τεχνολογίας των ΕΛ.  ;D

 

 

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι γιατί μου «ακούγονται» καλλίτερα τα pedal σε λάμπα και τα multi effects σε solid state; Λέτε να το χάνω σιγά –σιγά;  ???

 

Brother Lakis, όχι δεν το χάνεις. Αφού το ακούς, έτσι είναι. Για σένα. Αλλά αυτό δεν είναι που έχει νόημα? Αυτή σου η... ιδιαιτερότητα στην ακοή  ;D σε κάνει να παίζεις καλύτερα/διαφορετικά? Σου δίνει ιδέες? H Μουσική σου ωφελείται?

 

Αυτό είναι το νόημα. You dig?  ;) ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αυτό είναι το νόημα. You dig?  ;) ;)

 

I think I do BRO! Ρε σύ γιατί μου το έδειξες τώρα το Soundblox Pro !!! Να μου ανοίξεις την όρεξη........και ακόμα χρωστάω τα pedal της Boss ;D

U should be ashamed of yourself ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I think I do BRO! Ρε σύ γιατί μου το έδειξες τώρα το Soundblox Pro !!! Να μου ανοίξεις την όρεξη........και ακόμα χρωστάω τα pedal της Boss ;D

U should be ashamed of yourself ;D ;D ;D

 

Είμαι γνωστός εγκάθετος... το νου σου...  :P :P

 

Αλλά σοβαρά τώρα, δεν είναι ένα πεταλάκι που θα έχανε (ίσως) κάποιος που δεν θα το γνώριζε, με το συλλογισμό ότι "με ενδιαφέρουν μόνο τα αναλογικά/μπουτίκ/whatevah"?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε σύ, αυτό ακριβώς!

Πάνω που ξύπνησα σήμερα με διάθεση και την είδα αναλογικός τύπος, μου το κοτσάρεις στη μάπα (δεν το ήξερα), και μου τραβάς το ψάρωμα της εβδομάδας. Τελικά είμαι (και φαντάζομαι όλοι μας) με τις ημέρες μας. Μια τη βλέπουμε vintage και retro , συνδεόμαστε στον λάπατο και νομίζουμε ότι βρήκαμε το νόημα του ήχου. Και το επόμενο πρωί……..διαπιστώνουμε ότι όλα καλά μέν, αλλά λείπει αυτό το κάτι ….το "contemporary"… το "not of this earth" το "space edge" …kai βουρ στις πεταλιέρες στους modeling και στα guitar rig……ΑΧΑΡΙΣΤΟ ΖΩΩΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου