Προς το περιεχόμενο

Αλέξια: Άλλη φορά να προσέχω πριν μιλήσω


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

σας ομιλεί ένας γεννηθείς του 89 ο οποίος πρόπερσυ άκουσε για πρώτη φορά το όνομα Αλέξια, από αυτό το τραγούδι

στην αρχή κορόιδευα ως ανίδεος θεωρώντας την επιπέδου Άντζυ Σαμίου, που έβγαλε ένα χιτάκι το 80-90 και εξαφανίστηκε, τουλάχιστον απ τη δικιά μας γενιά την ξέρουν ελάχιστοι.

 

Μετά από λίγο έμαθα ότι το 'Είσαι παιδί μου πειρασμός' είναι ντουέτο της με τον Μπονάτσο, οπότε ανέβηκε λίγο στα μάτια μου. Και ξαφνικά σκάει μπροστά μου αυτό

και λέω "για δες μπράβο της, έκανε και διαφορετικές προσπάθειες" οπότε κάνω τον κόπο να ανοίξω ελληνική wiki. Και τότε φρικάρω!

 

94: Μιούζικαλ σε μουσική Χατζηνάσιου

95: Συναυλία για τα 70 χρόνια του Θεοδωράκη

97: Τζάζ δίσκος «Alexia in a jazz mood», όπου αποδεικνύει ότι έχει φωνάρα

98: Κυκλοφορεί ο δίσκος «Αλέξια – Μίκης Θεοδωράκης», ένα διπλό άλμπουμ με 26 αγαπημένα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη. Η Αλέξια προβάλλεται επίσης στο CNN.

 

και για να μην συνεχίσω, αποκορύφωση είναι αυτό

ΑΛΕΞΙΑ-20 Put the blame on mame.avi

 

 

Και θέτω το εξής ερώτημα: Γιατί ρε παιδιά τα media δεν προέβαλαν ποτέ φωνάρες σαν κι αυτή? Γιατί μια τραγουδίστρια, που τλκ έκανε αυτό που ΓΟΥΣΤΑΡΕ και δεν κατέληξε σε πίστα σαν τις υπόλοιπες, δεν κατάφερε να κάνει καριέρα στην Ελλάδα?

 

Θα ήθελα να μάθω τα πάντα για αυτήν και για αυτό ξεκινάω το topic, και να διαφωτίσω όσους δεν είχαν ιδέα σαν και μένα. Απ'ότι έμαθα βγάζει τριπλό δίσκο με την ονομασία Re-Be

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί ρε παιδιά τα media δεν προέβαλαν ποτέ φωνάρες σαν κι αυτή? Γιατί μια τραγουδίστρια, που τλκ έκανε αυτό που ΓΟΥΣΤΑΡΕ και δεν κατέληξε σε πίστα σαν τις υπόλοιπες, δεν κατάφερε να κάνει καριέρα στην Ελλάδα?

 

Ξεκίνησε τραγουδώντας σαχλαμαρίτσες κι έκανε επιτυχία στα 80's και αρχές 90's. Μετά το γύρισε στη jazz. Τι καριέρα περίμενες να κάνει στην Ελλάδα; Αν δεν υπάρχει το κοινό τι να σου κάνουν τα media;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση ότι η ιδια τα παρατησε και δε θελησε αυτην την προβολή οπως λες. Νομιζω μαλιστα ότι διαμενει στην Αμερική πλεον.

 

Πχ http://www.gossip-tv.gr/story/57834/e-alexia-sto-hollywood

 

Ενα δειγμα ακομα

 

 

Στο δισκο Re-Be, οπως και στο θεατρικό παραπανω, ενορχηστρωση και εκτελεση των περισσοτερων οργανων (αν δεν κανω λάθος) εχει κανει ο πολυ καλός φίλος και συνοδοιπόρος στους "The Great Gig" (pink floyd tribute) Βασίλης Στεργίου, ενας από τους καλυτερους μουσικούς της χωρας ετουτης...

 

Και ηλεκτικη κιθαρα, ο Μανωλης Πηλειδης, επισης μελος του γκρουπ μας.

 

Αυτο για να ζηλέψετε με τι μουσικους εχω την τιμή να παιζω επί 5 χρόνια. Ομολογω οτι κι εγω μια παρομοια γνωμη είχα για την Αλέξια, μεχρι που αρχισα να βλέπω βιντεακια οπως τα παραπανω, αλλα και να μαθαινω απο 1ο χερι το τεραστιο ταλεντο της ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ηλεκτικη κιθαρα, ο Μανωλης Πηλειδης, επισης μελος του γκρουπ μας.

 

Ο Μανώλης είναι ΘΕΟΣ!

Και ο Βασίλης φυσικά αλλά σε άλλο τομέα!

(Μόνο μ'εκείνο το μπασίστα που έχετε μπλέξει δεν ξέρω τι θα κάνετε... :P :D :D )

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μανώλης είναι ΘΕΟΣ!

Και ο Βασίλης φυσικά αλλά σε άλλο τομέα!

(Μόνο μ'εκείνο το μπασίστα που έχετε μπλέξει δεν ξέρω τι θα κάνετε... :P :D :D )

 

There is always my left hand ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

σας ομιλεί ένας γεννηθείς του 89 ο οποίος πρόπερσυ άκουσε για πρώτη φορά το όνομα Αλέξια, από αυτό το τραγούδι

στην αρχή κορόιδευα ως ανίδεος θεωρώντας την επιπέδου Άντζυ Σαμίου, που έβγαλε ένα χιτάκι το 80-90 και εξαφανίστηκε, τουλάχιστον απ τη δικιά μας γενιά την ξέρουν ελάχιστοι.

 

Μετά από λίγο έμαθα ότι το 'Είσαι παιδί μου πειρασμός' είναι ντουέτο της με τον Μπονάτσο, οπότε ανέβηκε λίγο στα μάτια μου. Και ξαφνικά σκάει μπροστά μου αυτό

και λέω "για δες μπράβο της, έκανε και διαφορετικές προσπάθειες" οπότε κάνω τον κόπο να ανοίξω ελληνική wiki. Και τότε φρικάρω!

 

94: Μιούζικαλ σε μουσική Χατζηνάσιου

95: Συναυλία για τα 70 χρόνια του Θεοδωράκη

97: Τζάζ δίσκος «Alexia in a jazz mood», όπου αποδεικνύει ότι έχει φωνάρα

98: Κυκλοφορεί ο δίσκος «Αλέξια – Μίκης Θεοδωράκης», ένα διπλό άλμπουμ με 26 αγαπημένα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη. Η Αλέξια προβάλλεται επίσης στο CNN.

 

και για να μην συνεχίσω, αποκορύφωση είναι αυτό

ΑΛΕΞΙΑ-20 Put the blame on mame.avi

 

 

Και θέτω το εξής ερώτημα: Γιατί ρε παιδιά τα media δεν προέβαλαν ποτέ φωνάρες σαν κι αυτή? Γιατί μια τραγουδίστρια, που τλκ έκανε αυτό που ΓΟΥΣΤΑΡΕ και δεν κατέληξε σε πίστα σαν τις υπόλοιπες, δεν κατάφερε να κάνει καριέρα στην Ελλάδα?

 

Θα ήθελα να μάθω τα πάντα για αυτήν και για αυτό ξεκινάω το topic, και να διαφωτίσω όσους δεν είχαν ιδέα σαν και μένα. Απ'ότι έμαθα βγάζει τριπλό δίσκο με την ονομασία Re-Be

H Αλεξια για τους λιγο μεγαλυτερους απο σενα ειναι πολυ γνωστη και πολυ σεβαστη σαν καλλιτεχνης. .Και Μια χαρα καριερα εκανε...και χιτακια εκανε και πίστα εκανε και συνεργασιες με γνωστους καλλιτεχνες της εποχης της εκανε..Απλα δεν εμεινε σε αυτο...και θελω να πιστευω οτι βαρεθηκε να παιζει αυτο το παιχνιδι των εταιρειων και την ματαιοδοξιας .. και αποφασισε να το γυρισει ...επι της ουσιας,.. Εδω θα βρειτε το πληρες βιογραφικο της το οποιο ειναι αν μη τι αλλο...ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ... http://www.tralala.gr/specials/musichistory/item/11795-alexia-biography
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα καριερα εκανε...και χιτακια εκανε και πίστα εκανε και συνεργασιες με γνωστους καλλιτεχνες της εποχης της εκανε..

Σόρρυ αλλά για τα σπεκς της Αλέξιας (σπουδές και - έστω και μικρές αλλά βαρύτατες - συνεργασίες) τα 80ς δεν ήταν καριέρα... Καταστροφή ήταν...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε καλλιτέχνης στην αρχή ψάχνει το στύλ του και γενικά πειραματίζεται ξεκινώντας από κάτι pop(ular) συνήθως, κάτι που κάνανε και οι μεγάλοι Beatles(δεν συγκρίνω μην αρχίσετε :P ). Σε βάθος χρόνου όμως φαίνεται η αξία του καλλιτέχνη. Ακόμα και η Βίσση τραγουδούσε Χατζιδάκη στην αρχή της καριέρας της και τώρα κατέληξε στις τσ@*#ες της γης.

 

Εγώ δίνω μεγάλο respect σε αυτή την καλλιτέχνιδα που έκανε αυτό που γουστάρει και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν εξέλαβε τόσο την αναγνώριση του κόσμου. Θέλω να πω, οι της ηλικίας μου δεν την ξέρουν σαν όνομα και εγώ την βρήκα τυχαία. Με άλλες του είδους από άποψη φήμης δεν συγκρίνεται καν.

 

Γιατί δηλαδή να γεμίζει η Πρωτοψάλτη μετά την Χαβάη τα μέγαρα και όχι η Αλέξια? Εκτός αν είναι προσωπική της επιλογή, αλλά δεν νομίζω ένας καλλιτέχνης να μην επιζητά καθόλου την αναγνώριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου