Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικά με τις κινεζικες κιθαρες


xspeed77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κακό μαόνι δεν ακούγεται σαν το καλό μαόνι.

 

Αφου λοιπον εσυ ακους το...μαονι θες να μας πεις πως αμα σου κλεισουν τα ματια και ακουσεις 2 ηχους κιθαρας, της μιας με "κακο" μαονι και της αλλη με "καλο" (ολα τα υπολοιπα ιδια φυσικα στην κιθαρα, με ιδιο τον υπολοιπο εξοπλισμο και ρυθμισεις κλπ κλπ) θα ξεχωρισεις ποια εχει το "κακο" και ποια το "καλο" μαονι ε; :-X

 

Ας σοβαρευτουμε λιγο... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αφου λοιπον εσυ ακους το...μαονι θες να μας πεις πως αμα σου κλεισουν τα ματια και ακουσεις 2 ηχους κιθαρας, της μιας με "κακο" μαονι και της αλλη με "καλο" (ολα τα υπολοιπα ιδια φυσικα στην κιθαρα, με ιδιο τον υπολοιπο εξοπλισμο και ρυθμισεις κλπ κλπ) θα ξεχωρισεις ποια εχει το "κακο" και ποια το "καλο" μαονι ε; :-X

 

Ας σοβαρευτουμε λιγο... ::)

 

+1,

ούτως ή άλλως, για ηλεκτρικές solidbody μιλάμε...

Σε blind test που είχαμε κάνει με κιθαρίστες ηλεκτρικής και κλασσικής , μια squier bullet (με ηλεκτρικά modified, τα υπόλοιπα στοκ) ψηφίστηκε καλύτερη σε unpluged ήχο από μία fender std. Οι κιθάρες είχαν καλυμμένο logo και ίδιες νέες 9" ghs χορδές.  Είναι τελείως υποκειμενικό και τυχαίο το ζήτημα και μάλλον το αυτί μας παίζει σημαντικότερο ρόλο από την ξυλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπον εσυ ακους το...μαονι θες να μας πεις πως αμα σου κλεισουν τα ματια και ακουσεις 2 ηχους κιθαρας, της μιας με "κακο" μαονι και της αλλη με "καλο" (ολα τα υπολοιπα ιδια φυσικα στην κιθαρα, με ιδιο τον υπολοιπο εξοπλισμο και ρυθμισεις κλπ κλπ) θα ξεχωρισεις ποια εχει το "κακο" και ποια το "καλο" μαονι ε; :-X

 

Ας σοβαρευτουμε λιγο... ::)

 

τη μεγαλύτερη σημασία έχει η ποιότητα κατασκευής. με κλειστά μάτια θα ξεχωρίσω μια Martin απο οποιαδήποτε άλλη κιθάρα. Αλλά μια και μιλάμε για ηλεκτρικές να σου πώ πώς ίσως εσύ η εγώ να μη μπορούμε να δούμε τη διαφορά. Αυτό δεν σημαίνει πώς δεν υπαρχουν άνθρωποι που μπορούν. 

 

Υ.Γ όλες οι διαφορές θα εξαφανιστούν με τέρμα τα ΓΚΑΖΙΑ. ;D Για αυτό ΜΕΤΑL  ;D ;D

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη μεγαλύτερη σημασία έχει η ποιότητα κατασκευής. με κλειστά μάτια θα ξεχωρίσω μια Martin απο οποιαδήποτε άλλη κιθάρα. Αλλά μια και μιλάμε για ηλεκτρικές να σου πώ πώς ίσως εσύ η εγώ να μη μπορούμε να δούμε τη διαφορά. Αυτό δεν σημαίνει πώς δεν υπαρχουν άνθρωποι που μπορούν.  

 

Υ.Γ όλες οι διαφορές θα εξαφανιστούν με τέρμα τα ΓΚΑΖΙΑ. ;D Για αυτό ΜΕΤΑL  ;D ;D

 

Μα ποιος μιλησε για οραση; Για ποιοτητα κατασκευης μεσα, κι εγω μαζι σου. Αλλα εγω για ακοη μιλησα και σχολιασα επειδη ο φιλος πιο πισω ακουει το μαονι ποσο καλο ειναι ::) Δηλαδη --> ;D

 

Παλετα καλη για metal; ;D

 

 

Και sustain και απ'ολα...ας μου μιλησει μετα καποιος για ξυλα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@metalmike

Φίλε δεν είμαι γκουρού. Δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι μπορώ να ξεχωρίσω το σώμα μαόνι των 100€ από το σώμα μαόνι των 500 €, αν μπουν και τα δύο σε άψογα στημένες κιθάρες. Αλλά νομίζω μπερδεύουμε το φτηνό με το κακό. Το μαόνι των 100€ που είναι φτηνότερο, δεν πάει να πει ότι είναι και κακό. Η Fender π.χ. στα 100€ (τυχαίες τιμές εννοείται) σίγουρα θα βρίσκει πολύ καλά ξύλα για την τιμή τους, γιατί αγοράζει ποσότητες και μπορεί να πιέσει τους προμηθευτές της. Και έτσι όντως μια Squier μπορεί να έχει πολύ καλή παρτίδα ξύλο και να χτυπάει με αλλαγές ηλεκτρικών ακριβότερες fender σε τυφλά τεστ, όπως λέει και ο Sottos. Εγώ με τον όρο κακό μαόνι εννοούσα άλλο πράγμα. Επειδή μιλάμε για noname εργοστάσιο, μπορεί η ποιότητα του ξύλου να είναι όχι φτηνή αλλά πραγματικά πολύ κακή. Ξύλο παντελώς ακατάλληλο για οργανοποιία, που θα δώσει τραγικό αποτέλεσμα. Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις και αυτές τις καταλαβαίνουμε σχεδόν όλοι με κλειστά μάτια νομίζω, όταν πιάνουμε τέτοιες κιθάρες στα χέρια μας. Ο Πήτερ Πλατής (rockpile) σε μία αντίστοιχη κουβέντα πριν από σχεδόν 25 χρόνια που ήμουν πιτσιρίκος, μου είχε εξηγήσει γιατί δεν πρέπει να πάρω ξύλο από ξυλέμπορα γενικής χρήσης, εξηγώντας μου αναλυτικά τις προδιαγραφές που πρέπει να έχει το ξύλο για να θεωρείται κατάλληλο για όργανα. Με τον ορο κακό ξύλο εννοώ αυτό που είναι κάτω από τα στάνταρ οργανοποιίας και σίγουρα οι φτηνές επώνυμες κιθάρες όπως οι Squier τα πληρούν και με το παραπάνω.

 

Όσο για το πραγματικά άψογο βιντεάκι παραπάνω, πιστεύω ότι έτυχε, δεν πέτυχε. Επίσης μην ξεχνάμε ότι παίζει ρόλο:

-το μανίκι (το οποίο δεν είναι παλέτα)

-ο παίκτης (μου έχουν περιγράψει μπλουζίστες ή τζαζίστες στα γκέτο των ΗΠΑ που παίζουν με ηχάρα γιατί έχουν Χέρια, με κιθάρες και μπάσα των 100 $).

-Το είδος όπως σωστά το θέτει ο gerrard

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το πραγματικά άψογο βιντεάκι παραπάνω, πιστεύω ότι έτυχε, δεν πέτυχε. Επίσης μην ξεχνάμε ότι παίζει ρόλο:

-το μανίκι (το οποίο δεν είναι παλέτα)

-ο παίκτης (μου έχουν περιγράψει μπλουζίστες ή τζαζίστες στα γκέτο των ΗΠΑ που παίζουν με ηχάρα γιατί έχουν Χέρια, με κιθάρες και μπάσα των 100 $).

-Το είδος όπως σωστά το θέτει ο gerrard

 

Ένα κομμάτι σανίδι σε line6 spider (metal-insane channel) από youtube και κάπου εδώ πρέπει να χειροκροτήσουμε το βίντεο για την ηχάρα που μας προσέφερε.

Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε εδώ μέσα  ;D

 

Φέρτε μου ένα ντεπόν....ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κομμάτι σανίδι σε ένα line6 θα ακουστεί σαν line6.

Μια πανάκριβη κιθάρα σε ένα line6 θα ακουστεί πάλι σαν line6.

 

Εννοούνται αυτά τα πράγματα.

 

Επίσης μην ξεχνάμε ότι παίζει ρόλο:

-ο παίκτης (μου έχουν περιγράψει μπλουζίστες ή τζαζίστες στα γκέτο των ΗΠΑ που παίζουν με ηχάρα γιατί έχουν Χέρια, με κιθάρες και μπάσα των 100 $).

 

Πρέπει να πάμε δηλαδή στα γκέτο για να βρούμε παίχτες με "χέρια"?

Τι είναι, είδος προς εξαφάνιση?

Υπάρχουν και ανάμεσα μας... ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και ανάμεσα μας... ;)

Κατά το "they live among us" ή τους έχουμε κάνει sandwich ?

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από longshadow

Πρέπει να πάμε δηλαδή στα γκέτο για να βρούμε παίχτες με "χέρια"?

Τι είναι, είδος προς εξαφάνιση?

Υπάρχουν και ανάμεσα μας... Winκ

 

Εγώ έχω δύο χέρια, αλλά δεν παίζουν και τόσο... Μάλλον είναι από κακό μαόνι ;)

 

Αυτοί στα γκέτο είναι καλό παράδειγμα, γιατί παίζουν δύσκολα είδη -τζαζ, μπλουζ, φανκ κλπ- που δεν σηκώνουν τόσο μασκάρεμα στον ήχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί στα γκέτο είναι καλό παράδειγμα, γιατί παίζουν δύσκολα είδη -τζαζ, μπλουζ, φανκ....

country, κλασσική ....  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου