Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικά με τις κινεζικες κιθαρες


xspeed77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι κριση και πρασσειν αλογα.

μπασο απο αμερικη.

 

ρε συ θα κατεβει ο λαος στους δρομους.... :'(

 

οντως μολις στρωσει ο καιρος μπυρες...και φυγαμε

 

;D

 

 

αντε καλοριζικο.

 

δεν ρωτησα αν ειναι αντρικο ?

 

;D

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

"The time to buy is when there's blood in the streets." Baron Rothschild  ;)

 

Αμερικάνικο είπα. Όχι από Αμερική  ;)

Όλα τα μπάσα είναι αντρίκια. Οι μπασίστες είναι το πρόβλημα.  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μας ενδιαφέρει αν είναι κινέζος ή ή όχι φίλε μου. Έχει να κάνει με την τεχνογνωσία. Εάν θέλω να αγοράσω τσάι θα πάρω κινέζικο χωρίς δεύτερη σκέψη. Για κιθάρα όμως θα πρέπει να είμαι πολύ προσεκτικός.

 

Η τεχνογνωσία φίλε μου κατέχεται απο συγκεκριμμένες ομάδες πληθυσμού και όχι απο κράτη. Η θεία μου που μένει στην Αστόρια δεν έχει τεχνογνωσία κατασκευής κιθάρας κι ας είναι Αμερικανή υπήκοος. Συνεπώς το κινέζος απο μόνο του δεν λέει κάτι παραπανω απ το αμερικανός. Το θέμα είναι ποιός απ όλους τους κινέζους και ποιός απ όλους τους αμερικανούς.

Στέκεσαι στο θέμα κινέζος, αν επαναδιατυπώσω την ερώτηση ως εξής:

"Βρήκα ένα site στις ΗΠΑ που πουλάει prs replica με 350 ευρώ"

έχεις να απαντήσεις κάτι διαφορετικό; Θα έλεγες αγόρασε την, οι αμερικανοί έχουν την τεχνογνωσία να φτιάξουν καλές κιθάρες;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνογνωσία φίλε μου κατέχεται απο συγκεκριμμένες ομάδες πληθυσμού και όχι απο κράτη. Η θεία μου που μένει στην Αστόρια δεν έχει τεχνογνωσία κατασκευής κιθάρας κι ας είναι Αμερικανή υπήκοος. Συνεπώς το κινέζος απο μόνο του δεν λέει κάτι παραπανω απ το αμερικανός. Το θέμα είναι ποιός απ όλους τους κινέζους και ποιός απ όλους τους αμερικανούς.

Στέκεσαι στο θέμα κινέζος, αν επαναδιατυπώσω την ερώτηση ως εξής:

"Βρήκα ένα site στις ΗΠΑ που πουλάει prs replica με 350 ευρώ"

έχεις να απαντήσεις κάτι διαφορετικό; Θα έλεγες αγόρασε την, οι αμερικανοί έχουν την τεχνογνωσία να φτιάξουν καλές κιθάρες;  

 

Εάν μου έλεγες για Μεξικό ή Ιαπωνία θα σου έλεγα '' Ναί, φτιάχνουν καλές κιθάρες, έχουν τεχνογνωσία, έμαθαν μετά απο τόσα χρόνια.''

 

Οι κινέζοι ακόμα δεν έχουν... θα μάθουν όμως  ;D ;D ;D

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι για σένα...αλλά ατυχώς σε αυτή τη ζωή το ότι πληρώνεις παίρνεις, δεν δέχεται αμφισβήτηση. Σου εξήγησα τι συμβαίνει στον κανόνα και όχι στη (πιθανή) εξαίρεση...

Όποτε θές, στην επόμενη Νοιζ συγκέντρωση, που έρχονται πραγματικοί γνώστες και παιχταράδες (γιατί εγώ δεν είμαι), βάζουμε το μπράτσο σου δίπλα σε ένα Μoses ;)

για να μας φύγει η περιέργεια

Εγώ έχω Mac...και δέχομαι να συγκρίνουμε τις φορολογικές μας δηλώσεις ;)

 

Φίλε, αγορά υπάρχει γιατί υπάρχουν και οι στρεβλώσεις πάνω σε αυτήν. Η αγορά λοιπόν υπάρχει λόγω των ατελειών της. Είναι από τα λίγα πράγματα στην φύση που επιβιώνουν επειδή ακριβώς είναι λάθος. Αν στην ζωή όλα ήταν σταθερά, και τα ακριβά ήταν πάντα και πιο καλά αλλά και τα καλά πιο ακριβά, οι τιμές θα ήταν σταθερές, και δεν θα υπήρχαν χρηματηστήρια, αγορές αξιών, συναλλάγματος, ο κόσμος μας θα ήταν πολύ διαφορετικός.

 

Τώρα μιας και ανέφερες το Mac, ουσιαστικά αγόρασες ρετουσαρισμένο FreeBSD μαρκεταρισμένο στο κοινό των γυναικόπαιδων.

 

ΥΓ

Κοίτα λίγο στις λίστες με τους hackers του FreeBSD και κοίτα αν υπάρχει κάποια νέα φυλή, που πάει κάνει dominate στα διάφορα boards.....

 

ΥΓ2

 

Δηλαδή θεωρείς οτι οι washburn, και οι διάφορες κιθάρες των 200 ευρώ, οτι έχουν καλύτερο μπράτσο από αυτό? http://cgi.ebay.co.uk/Fingerborad-Scalloped-Maple-One-Picece-Guitar-Neck_W0QQitemZ140504013405QQcategoryZ41423QQcmdZViewItemQQ_trksidZp5197.m7QQ_trkparmsZalgo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D4%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D7174438147041612343

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κινέζοι ακόμα δεν έχουν... θα μάθουν όμως  ;D ;D ;D

Aυτό δεν ισχύει...ο καθένας μπορεί να φτιάξει καλές ηλεκτρικές κιθάρες...εδώ φτιάχνουν οι Γερμανοί. ;D

Oι Κινέζοι δεν ανακαλύπτουν σήμερα τα έγχορδα

instrument_poster.jpg

Απλά, και οι Κινέζοι, όταν φτιάχνουν τις καλές, δεν τις πουλούν 70 ευρώ...

 

Τώρα μιας και ανέφερες το Mac, ουσιαστικά αγόρασες ρετουσαρισμένο FreeBSD μαρκεταρισμένο στο κοινό των γυναικόπαιδων.

Καλά...από άντρες έχουμε πήξει... ;)

 

ΥΓ2

Δηλαδή θεωρείς οτι οι washburn, και οι διάφορες κιθάρες των 200 ευρώ, οτι έχουν καλύτερο μπράτσο από αυτό?

Θα με συγχωρήσεις, αλλά οι μαντικές μου ικανότητες, να κρίνω μπράτσο κιθάρας από φωτογραφία, δεν είναι τόσο ανεπτυγμένες ;)

Μάλλον οι κιθάρες των 200 ευρώ, έχουν το ίδιο...τότε για ακριβό το κόβω ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό δεν ισχύει...ο καθένας μπορεί να φτιάξει καλές ηλεκτρικές κιθάρες...εδώ φτιάχνουν οι Γερμανοί. ;D

Oι Κινέζοι δεν ανακαλύπτουν σήμερα τα έγχορδα

instrument_poster.jpg

Απλά, και οι Κινέζοι, όταν φτιάχνουν τις καλές, δεν τις πουλούν 70 ευρώ...

 

 

δεν έχω κάτι με τους κινέζους ρε παιδιά, αλλά ότι έχω πιάσει στα χέρια μου μέχρι στιγμής αν ήταν καλό, ήταν καλό για τα λεφτά του. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω με όργανα αξίας. Και όσο για τα καλά όργανα των κινέζων, ok σε πίστεύω πως υπάρχουν και δεν τα πουλούν φτηνά. Γιατι άμα είναι να πληρώσω να μην πάρω το αμερικάνικο?

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι άμα είναι να πληρώσω να μην πάρω το αμερικάνικο?

Γιατί θεωρητικά, δεν αγοράζουμε ένα όργανο με βάση τη χώρα, τη μάρκα, το mojo, τη φωτογραφία στο Internet, τα βίντεος στο Youtube...αλλά για τον ήχο του, το πώς μας κάθεται στο χέρι, με το υπόλοιπο setup μας κλπ, κλπ

 

ΥΓ στο link του φίλου Panix, δεν μου δίνει μεταφορικά στο κινέζικο μπράτσο (μπορεί να κάνω κάτι στραβά)...έτσι δεν ξέρω την τελική τιμή του

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου