Προς το περιεχόμενο

300.000 Χιλιομετρα -5 ηπειροι με μηχανή.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραίο "Sheltering Sky" του Paul Bowles

 

Ρε  μήπως ήταν χαζοί αυτοί οι beat  που περπατάγανε.....  ;D ;)

 

 

Κι επιτέλους ΚΛΕΙΣΤΕ αυτή τη ρημάδα την τηλεόραση...

Και το pc    ;D ;D ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...και να θυμίσω πως υπάρχουν πολλά παραδείγματα που η πρόοδος του ανθρώπινου πνεύματος προήλθε από ανθρώπους που δεν είχαν βιοποριστικές ανησυχίες.

 

Και το pc    ;D ;D ;D

 

Σαφώς το pc παίζει πολλές φορές το ρόλο της τηλεόρασης, αλλά σε αντίθεση με την τηλεόραση είναι διαδραστικό μέσο, πολύ πιο πλουραλιστικό, και σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις με τι θα αποβλακωθείς (αν το παρακάνεις).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επιτέλους ΚΛΕΙΣΤΕ αυτή τη ρημάδα την τηλεόραση... Μη το δείτε σαν τρέντι τσιτάτο αλλά πιστεύω πως υποβαθμίζει σοβαρότατα την οπτική σας.

 

Υπαινίσσεσαι ότι έχει κάποιο πρόβλημα η οπτική μου, και μάλιστα ένεκα του ότι βλέπω τηλεόραση; Είπα να σου απαντήσω, αλλά άθελά του σου είχε ήδη απαντήσει ο igbesios:

 

Και το pc    ;D ;D ;D

 

Μάλιστα, αν φέρναμε και τη γιαγιά μου θα έλεγε:

 

Και το ραδιόφωνο    ;D ;D ;D

 

Οπότε, νομίζω ότι καταδεικνύεται το ακριβές περιεχόμενο των επιχειρημάτων που διατυπώθηκαν. Για να ανακεφαλαιώσουμε: καίτοι έχουμε 2011, καίτοι έχουμε ραδιόφωνα, πισί, τηλεόραση, εφημερίδες, βιβλία, κλπ είμαστε εμπειριακά(!) λειψοί επειδή δε καβαλήσαμε μία μηχανή να τρέχουμε στις Ινδίες και να τρώμε μάνγκος.

 

Αλλά το πιο αστείο είναι αυτό:

 

H τεράστια αξία των ταξιδιών, των εμπειριών γνωριμίας με διαφορετικούς τρόπους ζωής - ηθών και εθίμων, και η διεύρυνση των πνευματικών οριζόντων που συνεπάγονται δεν μπορεί να υποβιβαστεί.

 

Γιατί δε μπορεί; Σκαλισμένη στις πλάκες του Μωυσή είναι;

 

Πρόκειται απλώς για μία εδραιωμένη πεποίθηση που σφυρηλατήθηκε την εποχή (και ένεκα της) αποικιοκρατίας, και μάλιστα από αποικιοκράτες που είχαν τη δυνατότητα να πηγαίνουν στην άλλη άκρη του κόσμου χωρίς το κίνδυνο να καταντήσουν βραστοί με κρεμύδια. Είναι το θέμα δεκάδων βιβλίων, κινηματογραφικών ταινιών κλπ, ο "ηρως που ταλαιπωρείται επειδή ταξιδεύει, και ταξιδεύει γιατί θέλει να ανακαλύψει τον εαυτό του και το κόσμο γύρω του, πριν επιστρέψει στη πατρίδα του να παντρευτεί τη Σαμάνθα και να ψοφολογήσει από μπύρα".

 

Οι ελάχιστες εξαιρέσεις:

 

Και δεν μιλάω φυσικά για τους "τουρίστες" αλλά για τους "ταξιδευτές", μια λεπτή διάκριση που δεν είναι τόσο προφανής όσο φαίνεται, και είναι αντικείμενο μελέτης (πχ. το ωραίο "Sheltering Sky" του Paul Bowles είναι ένα από τα εκατοντάδες βιβλία που έχουν εμπνευστεί από αυτή).

 

... δεν αρκούν για να αλλάξουν τη γενική εικόνα, η οποία δείχνει ότι το 99.9% της φιλολογίας γύρω από το ζήτημα των ταξιδιών αφορά όχι μόνο "τουρίστες" αλλά κυρίως κάφρους τουρίστες (ειδικά στις μέρες μας) αν όχι εγκληματίες-τουρίστες οι οποίοι επισκέπτονται άλλες χώρες κυρίως για να ασκήσουν δραστηριότητες που θεωρούνται μεμπτές ή/και παράνομες στη δική τους (έλληνες στο άμστερνταμ, εγγλέζοι στη κεϋλάνη... να συνεχίσω;).

 

Τώρα για να γίνει κάτι τέτοιο, αν κάποιος δεν έχει λύσει δια παντός το βιοποριστικό του πρόβλημα όντας πλούσιος (το οποίο δεν ισοδυναμεί πάντοτε με το "αργόσχολος"), μπορεί να το ακολουθήσει κυνηγώντας ορισμένους στόχους και θυσιάζοντας άλλους, κάτι το οποίο προσωπικά γνωρίζω πολύ καλά. Το γεγονός όμως πως κάποιοι δεν μπορούν να το πετύχουν λόγω υποχρεώσεων δεν σημαίνει πως πρέπει σώνει και καλά να υποβαθμίζουν την προσπάθεια άλλων.

 

Αν έγινε κάποια προσπάθεια υποβάθμισης στο thread έγινε από τους μηχανοκαβαλητές, όχι από τους υπόλοιπους. Από εκείνη τη πλευρά εκπέμπεται το μήνυμα ότι "όσοι δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο, ζούνε λιγότερο exciting ζωές, άρα RESPECT σε εκείνους που μπορούν".

 

Στο παρά-πέντε είμαι πάντως να στείλω e-mail στο συγκεκριμένο ζευγάρι, ζητώντας την τοποθέτησή τους για τα όσα συζητούμε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλληνες στο άμστερνταμ,

Τώρα μπερδεύτηκα...δηλαδή? ::) Για τους (Μ)παοκτσήδες λές? ;D ;D

 

... δεν αρκούν για να αλλάξουν τη γενική εικόνα, η οποία δείχνει ότι το 99.9% της φιλολογίας γύρω από το ζήτημα των ταξιδιών αφορά όχι μόνο "τουρίστες" αλλά κυρίως κάφρους τουρίστες (ειδικά στις μέρες μας) αν όχι εγκληματίες-τουρίστες οι οποίοι επισκέπτονται άλλες χώρες κυρίως για να ασκήσουν δραστηριότητες που θεωρούνται μεμπτές ή/και παράνομες στη δική τους (έλληνες στο άμστερνταμ, εγγλέζοι στη κεϋλάνη... να συνεχίσω;).

Μου αρέσεις όταν υπερβάλλεις ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μπερδεύτηκα...δηλαδή? ::)

Μου αρέσεις όταν υπερβάλλεις ;D ;D

 

Και εμένα μου αρέσω, αλλά δεν υπερβάλλω.

Επειδή (το τελευταίο έτος) αναμίχθηκα στην επιμέλεια ενός project που επιτρέπει το στατιστικό έλεγχο των ταξιδιωτικών προτιμήσεων των ελλήνων (προς το εξωτερικό), αλλά και κατοίκων του εξωτερικού (προς Ελλάδα), είναι ξεκάθαρο ποιοι προορισμοί (και ποιας φήμης) προτιμώνται.

 

Hint: ο κόσμος δεν έρχεται στην Ελλάδα για να δει τους Δελφούς, ούτε οι έλληνες πάνε στο Αμστερνταμ για να επισκεφθούν τα μουσεία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε οι έλληνες πάνε στο Αμστερνταμ για να επισκεφθούν τα μουσεία.

καλά, μην τρελλαίνεσαι...κάνε ένα στατιστικό και για τη Βουλγαρία...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε trolley..{Απο το ταξιδευω με τρολευ βγαινει αυτο? ;D}

Ολα οσα εχεις πει προσπαθωντας να μας ψησεις για το δικιο σου θα μπορουσες να τα ειχες πει με μια προταση

ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΜΕ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ και τερμα..

τι αναλυεις και ξανααναλυεις ρε φιλε...

και κοντρα αναλυση και δωστου ψυχαναλυση του ταξιδευτη.

Γουστα ειναι αυτα ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ καλε μου φιλε.. Η γνωμη σου ειναι σεβαστη.Δεν προσπαθησε κανεις να σου επιβαλει τη δικη του.

Τη προοπτικη του προσπαθησε να σου εξηγησει.

Πιστευεις ειλικρινα οτι οσα μας ειπες εμενα με επεισαν?εχοντας στο ενεργητικο μου ηδη 20 χωρες και εχοντας ξοδευσει πανω απο 30 χιλιαρικα σε ταξιδια.?

Ι dont think so..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι από εδώ κ πέρα όλοι οι διάλογοι πρέπει να συμπυκνωθούν σε τσιτάτα να μη χάνουμε την ώρα μας.

Να γράφει πχ ο ένας

RESPECT

κ από κάτω ο άλλος

ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΟΜΑΙ

 

Βαγγέλη, μάλλον κάποιοι θέλουμε να διαβάζουμε κ άλλες απόψεις ή να συζητάμε κ καμιά ακόμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

137 παραθεσεις για να βγαλεις νοημα σε κατι τοσο αυτονοητο καλη μου?

Ελπιζω να το εβγαλες τουλαχιστον.

Το thread εχει ξεφυγει off topic απο την τριτη σελιδα.

 

α...ξεχασα..ειμαι φανατικος οπαδος του

Less is more. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, υπάρχουν αυτοί που θέλουν να πάνε στο Αμστερνταμ π.χ. για τους γνωστούς λόγους και πιθανώς να είναι και πολλοί. Υπάρχουν όμως και αυτοί που θέλουν να δούνε τα μουσεία κ.α. Νομίζω ότι η δεύτερη κατηγορία μας ενδιαφέρει στην συγκεκριμένη συζήτηση και όχι η πρώτη.

 

Το thread εχει ξεφυγει off topic απο την τριτη σελιδα.

 

Όχι, δεν έχει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου