Προς το περιεχόμενο

300.000 Χιλιομετρα -5 ηπειροι με μηχανή.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το επεισόδιο του Top Gear όπου έκαναν πολλά χλμ. με μοτό στο Vietnam.

 

Συνιστάται και σε όσους αντιπαθούν την εκπομπή.

 

Υπάρχει όλο στο Youtube.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ε ναι, κατά τη δική σου άποψη θα έλεγα;  ;D

Άρα το πρώτο πρόσωπο (πιστεύω, νομίζω, κατά την άποψή μου, θεωρώ, IMHO κλπ κλπ) στην έκφραση άποψης καταργείται και στη θέση του μπαίνει το τρίτο ενικό by default;

 

Εξάλλου δήλωσα εμμέσως την αντίθεσή μου.  ;) ;D

 

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το επεισόδιο του Top Gear όπου έκαναν πολλά χλμ. με μοτό στο Vietnam.

Συνιστάται και σε όσους αντιπαθούν την εκπομπή.

Όντως !

Ειδικά το φινάλε ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το πρώτο πρόσωπο (πιστεύω, νομίζω, κατά την άποψή μου, θεωρώ, IMHO κλπ κλπ) στην έκφραση άποψης καταργείται και στη θέση του μπαίνει το τρίτο ενικό by default;

 

Εξάλλου δήλωσα εμμέσως την αντίθεσή μου.  ;) ;D

Τότε προφανώς καταλαβαίνεις πως με αυτό τον τρόπο δήλωσα εμμέσως την αντίθεσή μου με τις απόψεις που εκφράσθηκαν από τους υπόλοιπους :P

 

Αλήθεια τώρα το κάνατε τεράστιο θέμα κ χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το επεισόδιο του Top Gear όπου έκαναν πολλά χλμ. με μοτό στο Vietnam.

Και εγώ το είδα τυχαία (ενώ δεν βλέπω Top Gear) και το διασκέδασα...να πώ την αλήθεια δεν είδα και κανένα μεγάλο ζόρι...μιά χαρά δρόμους είδα...στην Ελλάδα, έχω οδηγήσει και σε χειρότερους...πχ στο σπίτι μου πρίν την Ολυμπιακή διαδρομή ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια τώρα το κάνατε τεράστιο θέμα κ χωρίς λόγο.

Don't we always ?  ;D

 

Και νομίζω ότι αυτή ακριβώς είναι η ομορφιά του θέματος.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλήθεια τώρα το κάνατε τεράστιο θέμα κ χωρίς λόγο.

Τωωωωωωωωωωρα  .... θα είχαμε φτάσει στο Ανκορατζ  ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για εναν περιεργο λογο αυτος ο πανικος γινεται κυριως σε θεματα του Βαγγελη. Το εχετε παρατηρησει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ως πιο εμπεριστατωμένη (μετά τις δικές μου, βέβαια) τοποθέτηση, την παρακάτω, με την οποία βέβαια διαφωνώ:

 

Μπράβο στους ανθρώπους που κάνουν το κάτι παραπάνω (είναι παραπάνω το να ταξιδευεις και να βλέπεις ποιός είναι ο κόσμος με τα δικά σου μάτια). Μπράβο στους συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς που κάνουν το κάτι παραπάνω στο χρόνο τους, αντί να ψηφίζουν παίκτες reality προς αποχώρηση, όπως κάνουν τα καθησυχασμένα πρόβατα που θεωρούν οτι φέραν σε πέρας τη μηδενικού κοινωνικού αντικτύπου δουλίτσα τους και αυτό που κάνουν για τον εαυτό τους είναι να γνωρίζουν οτι "έχουν ένα Σάββατο" και έχουν γραφτεί και σε γυμναστήριο.

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί : ΔΕΝ είναι το "βόλεμα" που σε κάνει να "ξεβολεύεσαι" για να κατακτήσεις ένα στόχο, αυτά πάνε ανάποδα, διαφορετικά όλοι οι δάσκαλοι θα διέπρεπαν στα extreme sports. Για αυτό και μόνο αξίζει σεβασμός στο εν λόγω ζευγάρι. Στην αντίθετη περίπτωση, καθε προσωπική κατάκτηση θα έχρηζε χλευασμού, αφού είναι βέβαιο οτι χρειάστηκε χρόνο και πόρους. ("ελα μωρέ με το μλκ που ανέβηκε στο Έβερεστ...με τόσες εταιρίες από πίσω του, την gavla του έκανε") . Ιν φακτ και το να διαβάζεις βιβλία, να παρακολουθείς θέατρο και να γνωρίζεις περί μουσικής απαιτεί ΠΟΛΥ χρόνο και χρήμα (όπως θα ξέρετε). <= να κι άλλοι χαραμοφάηδες-υπέυθυνοι για τα του δημοσίου χρέους...

 

Θα πλήρωνα παραπάνω το δάσκαλο που δρα και σε άλλα σεβαστά πεδία (αγγλιστί "makes something of himself"), γιατί αυτό είναι που τον διαχωρίζει από τους υπόλοιπους με το ίδιο πτυχίο και θα αισθανόμουν τυχερός αν το παιδί μου περιτριγυριζόταν από τέτοια πρόσωπα για να το διαμορφώσουν.

 

Διαφωνώ, διότι παρουσιάζει μία κάπως... διεστραμμένη αντίληψη για τη σύσταση της ελληνικής κοινωνίας, καλώντας μας να κρίνουμε το συγκεκριμένο ζευγάρι, συγκρίνοντάς το όχι με τους καλύτερους, αλλά τους χειρότερους (δηλ. αυτούς που "ψηφίζουν παίκτες reality προς αποχώρηση" π.χ.).

 

Η διαφωνία μου έγκειται στο εξής σημείο: δεν υπάρχει καμία ανθρώπινη δραστηριότητα, της οποίας η αξία να έχει αρνητικό ή θετικό πρόσημο αφ' εαυτής. Π.χ. έβλεπα σε ένα ντοκυμανταίρ πρόσφατα για μία κυρία (εγγλέζα) η οποία είχε εξαιρετικά βρώμικο σπίτι. Η δικαιολογία της ήταν, ότι περνάει το χρόνο της "διαβάζοντας πολύ", και - πράγματι - είχε μία βιβλιοθήκη με περίπου 6.000 βιβλία. Η όψη της, ήταν όψη γυναίκας που όντως εξέπεμπε "καλλιέργεια" και κύρος, λεπτή και ντελικάτη φυσιογνωμία, καλούτσικα ντυμένη κλπ. Που να φανταστεί κάποιος που τη γνώριζε ότι στο σπίτι της θα συχαινόταν ακόμη και να φτύσει, πόσο μάλλον να καθήσει για φαγητό...

 

Μπορεί κάποιος να γυρνάει το κόσμο, έχοντας ακριβώς τις ίδιες αξίες και προτεραιότητες με κάποιον που ψηφίζει παίκτες reality προς αποχώρηση (προσοχή: δε λέω ότι αυτό ισχύει για το συγκεκριμένο ζευγάρι), οπότε το αποτέλεσμα της 12ετούς πορείας του να μην προσθέτει τίποτε στη προσωπική του αξία, καθιστώντας τον κατάλληλότερο από κάποιον άλλον για να διαμορφώνει παιδιά.

 

Αν κάτι, σας θυμίζω ότι οι περισσότεροι από όσους αναγνωρίζονται ως μεγάλοι δάσκαλοι (στη φιλοσοφία, τη συγγραφική, τη γλώσσα, τη μουσική κλπ) μετακινήθηκαν ΕΛΑΧΙΣΤΑ στη ζωή τους, κυρίως για να εξυπηρετήσουν βιοποριστικές αναγκαιότητες, και αμέσως μετά επέστρεφαν στην έδρα τους. Οι περισσότεροι, δε βγήκαν ποτέ από τη χώρα τους καν, και υπάρχουν διακριτές περιπτώσεις που δεν βγήκαν καν από την πόλη τους :) :) :).

 

Υπάρχει καλός λόγος γι' αυτό: όταν ξέρεις να κοιτάζεις, δεν επιδιώκεις την κάλυψη χιλομέτρων σαν "ερεθιστήριο" για την προσωπική σου έμπνευση. Ίσα-ίσα, κάποιοι από τους πιο γελοίους ανθρώπους που έχω συναντήσει, ήταν επισήμως "τουρίστες", έλληνες και ξένοι.

 

Βέβαια, αναζητώντας κάποιο σημείο επαφής με τη τοποθέτηση του blue, θα συμφωνήσω ότι πρέπει κάποιος να make something of himself, αλλά (ανομολόγητη) προϋπόθεση, είναι η εκπλήρωση των κοινωνικών του καθηκόντων, όχι διότι θα τον εγκαλέσει κανείς αν δεν τα εκπληρώσει (υπάρχει άλλωστε τόση αναισθησία), αλλά διότι δεν μπορείς να υπερυψωθείς από τη μετριότητα, όντως φυγάς.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να γυρνάει το κόσμο, έχοντας ακριβώς τις ίδιες αξίες και προτεραιότητες με κάποιον που ψηφίζει παίκτες reality προς αποχώρηση

 

Διαφωνώ διότι με το ταξίδι δε θα βλέπει τηλεόραση και θα χάνει τα reality. Παρεμπιπτόντως η κατηγορία "αυτός που ψηφίζει παίκτες reality" είναι πολύ γενική. Μάλλον εννοούμε "αυτός που βλέπει φανατικά όλα τα reality". Σε αυτή την περίπτωση, μιλάμε για έναν άνθρωπο του οποίου τα ενδιαφέροντα, κατά πάσα πιθανότητα, έρχονται σε αντίθεση με το ρεαλιστικό ρομαντισμό που απαιτεί ένα χρονοβόρο ταξίδι στο άγνωστο με μηχανή.

 

Αν κάτι, σας θυμίζω ότι οι περισσότεροι από όσους αναγνωρίζονται ως μεγάλοι δάσκαλοι (στη φιλοσοφία, τη συγγραφική, τη γλώσσα, τη μουσική κλπ) μετακινήθηκαν ΕΛΑΧΙΣΤΑ στη ζωή τους, κυρίως για να εξυπηρετήσουν βιοποριστικές αναγκαιότητες, και αμέσως μετά επέστρεφαν στην έδρα τους. Οι περισσότεροι, δε βγήκαν ποτέ από τη χώρα τους καν, και υπάρχουν διακριτές περιπτώσεις που δεν βγήκαν καν από την πόλη τους

 

Σύμφωνα με την ψυχανάλυση, την ενασχόληση (επαγγελματική ή μη) με ένα αντικείμενο την υπαγορεύουν σε μεγάλο βαθμό τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας. Π.χ. ένας κλειστοφοβικός δε θα γίνει ποτέ επισκευαστής ανελκυστήρων αλλά είναι πολύ πιθανό να γίνει διαιτητής ποδοσφαίρου ή πλανόδιος πωλητής (χονδροειδές παράδειγμα χάριν ευκολίας). Ομοίως ένας άνθρωπος αγοραφοβικός, δειλός, με φοβίες κλπ είναι πολύ πιθανό να κάθεται σπίτι του και να σκέφτεται για όλη του τη ζωή.

 

Βέβαια κι ένας άνθρωπος κινητικός, με αδυναμία συγκέντρωσης, υπερκοινωνικός και ασυνείδητα καταδιωκόμενος από τον μπαμπά του ή τη μαμά του που πάντοτε του ζητούσαν περισσότερα, δε θα κάτσει να διαβάσει ούτε το Nitro και μάλλον θα καβαλάει μια μηχανή από το πρωί ως το βράδυ. Ιδιαιτέρως απίθανο δε, να έχει την υπομονή να δει reality.

 

Εν ολίγοις δεν πιστεύω ότι υπάρχει ο "σωστός τρόπος". Είμαστε αυτό που είμαστε για τους όποιους λόγους και δεν μπορούμε παρά να καλύπτουμε τα κενά μας με τις αντίστοιχες ασχολίες.

 

Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και όσον αφορά την επιλογή ερωτικών συντρόφων.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου