Προς το περιεχόμενο

R.E.M. - Collapse into Now


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω αν είναι μέσα στο τοπ 3 τους - είναι δύσκολο να διαλέξεις - αλλά αυτά που έχω ακούσει μ' άρεσαν.

Θα αποφανθώ μόλις μου 'ρθει το βινύλιο που προπαρήγγειλα.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν συγκινηθηκε κανεις... Grin,ο δισκος ειναι ενας απο τους καλυτερους που εχουν βγαλει ποτε (χαλαρα μεσα στους 3 καλυτερους)

 

Από ότι είδα στη σελίδα τους 8 Μαρτίου είναι η επίσημη ημέρα κυκλοφορίας του δίσκου.

 

Ωραιότατα κομμάτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Σε ταινία το ηχογράφησαν?

 

Απ’ ότι φαίνεται επανήλθε η μόδα του analog recording :D.

http://www.nme.com/news/foo-fighters/54702

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Foos το ήξερα και χάρηκα πολύ. Ούτε καν για editing δεν χρησιμοποίησαν υπολογιστή. Όλα στο "χέρι" με ψαλίδι στην ταινία. Like it used to be. Και με Butch Vig Από πίσω ! Περιμένω πως και πως!

 

Superfunk, είδα τα tape machines και δεν μου προκαλεί έκπληξη. Όλα τα μεγάλα στούντιο διατηρούν και τα παλιά format ηχογράφησης.

 

Το ερώτημα είναι, αν οι REM τα χρησιμοποίησαν και κυρίως αν διατήρησαν analog domain εώς και μετά το mastering, αλλιώς δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα η χρήση βινυλίου (ίσως έχει νόημα αν χρησιμοποιήθηκε υψηλής ανάλυσης ψηφιακό μάστερ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιως ολα στα Pro tools πρεπει να μπουν για να μιξαριστουν ;) (η μιξη εγινε στο Nashville )

 

αλλιώς δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα η χρήση βινυλίου

 

ετσι κι αλλοιως δεν εχει,απλα ειναι το,σεβαστο απο ολους, φετιχ καποιων.

 

Απο περιεργεια ρωτησα εναν φιλο μου εδω στο χωριο (Βερολινο) που συνεργαζεται με τα Hansa και μου ειπε οτι μαλλον ολα γραφτηκαν στο Logic ,τα tape recorders τα εχουν για μοστρα (εδω και χρονια) ;D ,και εγω εχω γραψει στα Hansa & τα tape recorders μου φανηκαν λιγο.....σκουριασμενα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργεια ρωτησα εναν φιλο μου εδω στο χωριο (Βερολινο) που συνεργαζεται με τα Hansa και μου ειπε οτι μαλλον ολα γραφτηκαν στο Logic

 

ατιμα mac  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία κομμάτια,απλά δεν ξέρω,αν μπορώ να τους ξανακούσω(έχουν περάσει χρόνια από τότε που ήταν στις πρώτες μου μουσικές επιλογές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου