Προς το περιεχόμενο

Χρόνος και τύμπανα


Indigo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόση ώρα ασχολήστε ημερησίως με τα τύμπανα;

Πόση από αυτή είναι καθαρή μελέτη;

 

Πόση ώρα μελέτης τη μέρα χρειάζεται κανείς αντικειμενικά για να προοδεύσει στο όργανο;

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ασχολουμαι κατα μεσο ορο 11 ωρες με τα τυμπανα / εβδομαδα

 

Αυτο ειναι 2 προβες (3 + 2 ωρες) και 6 ωρες μελετη

 

Το ποση μελετη χρειαζεται ο καθενας για να "προοδευσει" ειναι πολυ διαφορετικο και ειναι συστατικο αυτου που λεμε "ταλεντο". Εξαρταται επισης κ απο αλλα πραγματα απως σε τι ηλικια ειναι (σιγουρα ενας μεσος 10χρονος μαθαινει πιο γρηγορα απο ενα μεσο 30χρονο). Απο το αν εχει σωστη καθοδηγηση ή η "μελετη" συνισταται σε ξεκαβλωμα πανω στο σετ. Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει σε εμενα ειναι οι συνθηκες μελετης. Δλδ αλλιως αποδιδει η μελετη που κανω μετα απο 10 ωρες στη δουλεια κ αλλιως ενα Σαββατο πρωι που ειμαι ξεκουραστος κλπ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο hwept είναι πάνω κάτω... Ανάλογα με το διαθέσιμο χρόνο πάντα, καλό θα ήταν να μην πέφτεις κάτω απο 2ωρο ημερησίως.

Και το ξεκ**λωμα και το άκυρο play along καλά είναι και βοηθάνε σα ''διάλλειμα'' απ το ξεστράβωμα με το βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με το διαθέσιμο χρόνο πάντα, καλό θα ήταν να μην πέφτεις κάτω απο 2ωρο ημερησίως.

 

 

Συμφωνω εαν δεν εχεις οικογένεια , παιδιά , υποχρεώσεις, φροντιστήρια , εισαι κατω απο 30 κλπ κλπ...Προσωπικα πέρα απο την εβδομαδιαία πρόβα (3-4 ωρες) αντε κανα 2 ωρο ολη την εβδομαδα σπαστα.Θα ηθελα φυσικα να επαιζα καθε μερα εστω ενα εικοσαλεπτο... >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελετάω περίπου 6 ώρες την εβδομάδα (χωρίς πρόβες).

Ο χρόνος μελέτης και βελτίωσης της απόδοσης έγγυται σε υποκειμενικές εκτιμήσεις. Μπορώ να καταλάβω κάτι σε 1 λεπτό μελέτης την ίδια στιγμή που κάποιος θα το καταλάβει σε 2 ώρες απανωτής μελέτης.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να καταλάβω κάτι σε 1 λεπτό μελέτης την ίδια στιγμή που κάποιος θα το καταλάβει σε 2 ώρες απανωτής μελέτης.

chuck norris και ετσι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, να πω την αλήθεια δεν περίμενα σαφής απαντήσεις ως προς τον απαραίτητο χρόνο μελέτης. Αλλά έτσι για την κουβέντα. Για να πω κι εγώ, συμπληρώνω 7-9 ώρες παιξήματος...

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, να πω την αλήθεια δεν περίμενα σαφής απαντήσεις ως προς τον απαραίτητο χρόνο μελέτης. Αλλά έτσι για την κουβέντα. Για να πω κι εγώ, συμπληρώνω 7-9 ώρες παιξήματος...

 

Θα προτεινα να αφιερωνες 10 λεπτα ημερησιως για τη μελετη της ορθογραφιας νεε μου  ;)

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Indigo.

Ενδιαφερον το ερωτημα σου..Η αποψη μου ειναι οτι ο χρονος μελετης ειναι σχετικος απο ανθρωπο σε ανθρωπο. Κατι που εγω μπορει να θελω 1 ωρα...εσυ μπορει να θες 10 λεπτα..Μεγαλο ρολο παιζει και ο παραγοντας ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.Ποσο ξεκουραστος  εισαι δηλαδυ πριν ξεκινησεις να μελετας. Θεωρω οτι η καλυτερη ωρα να μελετησεις {για μενα} ειναι το πρωι. Το απογευμα και τιποτα να μην κανεις ολη μερα..ο εγκεφαλος ειναι ηδη κουρασμενος ποσο μαλλον να δουλευεις. Οσων αφορα το τροπο  μελετης τωρα.  Αυτο που θεωρω αναγκαιο σε ολους ειναι η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ επαφη-εξασκηση..Ακομα και αν αυτο ειναι για μιση ωρα, δηλαδυ να περασεις μια φορα τις ασκησεις σου και να φυγεις. Μιση ωρα πως ομως?

Μιση ωρα με κλειστα κινητα , κλειστα μσν, κλειστο ιντερνετ.

Μιση ωρα πληρης συγκεντρωσης. Θεωρω οτι αυτο ειναι πιο σημαντικο απο ενα 12ωρο διαβασμα το Σαββατοκυριακο.

Η φιλοσοφια μου λοιπον ειναι, και αυτο και σου προτεινω...Καθε μερα και λιγακι ..και η Κυριακη για ξεκουραση. Τωρα αυτο το λιγακι..αναλογα με το level και το ποσο γρηγορα θελεις  να εξελιχτεις...παιζει..

Οι ωρες μελετης πραγματικα δεν μου λενε τιποτα.Πρεπει να μαθεις να μετρας το χρονο μελετης  σου ...με  ωρες συγκεντρωσης οχι με ωρες που εισαι καθισμενος στο σκαμνι. Αυτες πρεπει να αναρωτηθεις ,και να μετρησεις.Τις υπολοιπες απλα κοπανας τους μυς σου.

Μην ξεχναμε οτι ολα πηγαζουν απο τον εγκεφαλο και με αυτον ουσιαστικα παιζεις και εκπαιδευεις..

Επισης μην ξεχνας..ανα μια ωρα μελετης {το πολυ} να κανεις διαλειμμα για να τον ξεκουραζεις. Κανε μια βολτα η δες λιγο τηλεοραση για 15 λεπτα και μετα ξανακατσε.

Προσωπικα μετα απο 20 χρονια μελετης μελεταω 3-4 ωρες την ημερα Δευτερα με Σαββατο. Ελπιζω να σε βοηθησα. Αν εχει αποριες ρωτα .

Βαγγελης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου