Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές, Εμπειρία για Berklee Audition.


MikeBravos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.

Έχοντας υπάρξει ως μέλος στη παρέα σας άλλα όχι ενεργό, είπα κι εγώ να αρχίσω να δημοσιοποιώ θέματα και να απαντώ σε θέματα.

 

Ένα θέμα το οποίο θα ήθελα τη γνώμη σας και την αποψή σας, και το οποίο με καίει το τελευταίο δίμηνο είναι η audition του Berklee.

Με ενδιαφέρει το πρόγραμμα του Guitar Performance και του Music Production & Engineering. Έχοντας ήδη κάνει αίτηση 2 φορές, με έχουνε δεχτεί και τις 2.

Στην πρώτη δεν πήγα για προσωπικούς λόγους. Η δεύτερη η οποία θα πάρει μέρος στις 23 του μήνα (Φεβρουάριου) στο Λονδίνο, ετοιμάζομαι σιγά σιγά και πιστεύω θα τα καταφέρω.

 

Η audition αποτελείται απο τα εξής κομμάτια:

   * a prepared piece of your choice

   * a reading selection (if you can)

   * simple-form blues

   * an optional improvisation over a standard jazz tune or harmonic vamp

   * melodic, harmonic, and rhythmic ear training exercises

 

Το κομμάτι που διάλεξα είναι το "Always with me, always with you" του Joe Satriani.

Σαν επιλόγη μου είναι σχετικά άνετο κομμάτι και ακόμα το τελειοποιώ.

Ποιά είναι η γνώμη σας σαν κομμάτι;

Για το reading selection, ξέρω να διαβάζω βέβαια όχι στο καλύτερο βαθμό.

Standard blues, το'χω βέβαια ούτε εδω είμαι ο καλυτερός αλλά κάτι κάνω. Ξέρω που να παίξω τι, ανάλογα σε ποιά βαθμίδα της τονικότητας βρίσκομαι.

Το μόνο που δεν έχω καλά ως καθόλου είναι το ακουστικό, αλλά κάνω ασκήσεις. Είναι το αδυναμό μου σημείο.

 

Last but not least, είναι το interview που παίζει πολύ μεγάλο ρόλο για την αποδοχή στο Berklee. Στα λόγια είμαι καλός και πιστεύω θα τα πάω πάρα πολύ καλά.

 

'Εχω βρεί πληροφορίες στο internet απο άτομα που έχουνε περάσει απο την audition, αλλά θα ήθελα τη γνώμη απο κάποιον δικό μου, κοινώς Έλληνα, και αν υπάρχει κάποιος με εμπειρία στην audition του Berklee, να μου δώσει κάποια tips και πληροφορίες επι του θέματος.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Ελπίζω να πάρω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Mike. Επειδή έχω περάσει από Berklee audition στην Ελλάδα, αν και πολλά χρόνια πριν (2001), θα σου πω τη δική μου εμπειρία κι εσύ βγάζεις τα συμπεράσματά σου:

 

Το audition γινόταν σε μια μικρή αίθουσα του ωδείου του Νάκα. Μέσα ήταν ένας καθηγητής του Νάκα και ένας καθηγητής του Berklee. Το πρόγραμμα ήταν το ίδιο ακριβώς που αναφέρεις κι εσύ.

 

Το πρίμα βίστα ήταν πολύ εύκολο (στο λέει ένας άνθρωπος που ΔΕΝ τα πάει καλά με αυτά τα πράγματα) και το ear training το ίδιο. Συγκεκριμένα στο ear training σου έπαιζε ο καθηγητής κάποιες απλές blues φράσεις στο πιάνο (εννοείται χωρίς να βλέπεις τι παίζει)  κι εσύ έπρεπε να τις αναπαραγάγεις στην κιθάρα.

 

Τα υπόλοιπα μέρη, που είναι το δικό σου κομμάτι και ο αυτοσχεδιασμός είναι και το σημείο όπου δίνουν τη μεγαλύτερη βάση. Δεν τους ενδιαφέρει τόσο η τεχνική αρτιότητα όσο η μουσικότητά σου. Αν έχεις κάτι δικό σου να "πεις" εν ολίγοις. Συνεπώς, θα σε συμβούλευα να ρίξεις το βάρος σε αυτά τα στοιχεία.

 

Κατά τ' άλλα το κλίμα ήταν χαλαρό και μάλλον φιλικό αλλά όχι σε στυλ "παίζουμε σφαλιάρες". Όσο πρέπει για να μπορέσει κάποιος να ξεπεράσει το άγχος του και να παίξει όσο καλύτερα μπορεί.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Το κομμάτι μου σαν επιλογή πως σου φαίνεται??

 

Εσύ ποιό είχες παίξει??

 

Όσο για τον αυτοσχεδιασμό, θα προσπαθήσω ότι καλύτερο.

 

Σε δεχτήκανε τελικώς?

 

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Το κομμάτι μου σαν επιλογή πως σου φαίνεται??

 

Εσύ ποιό είχες παίξει??

 

Όσο για τον αυτοσχεδιασμό, θα προσπαθήσω ότι καλύτερο.

 

Σε δεχτήκανε τελικώς?

 

 

Για το κομμάτι που διάλεξες δεν μπορώ να σου πω κάτι καθότι δεν είμαι fan του Satriani αλλά και δεν σε έχω ακούσει. Αν εσύ θεωρείς ότι θα σε βοηθήσει να δείξεις τις μουσικές σου δυνατότητες τότε καλό είναι. Πάντως, σου λέω το εξής. Μην περιμένεις να εντυπωσιάσεις αυτούς τους ανθρώπους  με τεχνικές και γρήγορα σόλα (αυτό στο λέω ανεξάρτητα από το κομμάτι που διάλεξες). Έχε υπόψιν σου ότι κάθε χρόνο, βλέπουν εκατοντάδες μουσικούς απ' όλον τον κόσμο συν τους σπουδαστές τους στο ίδιο το Berklee. Εν ολίγοις, είναι άνθρωποι που έχουν δει/ακούσει τα πάντα και όπως έγραψα και πιο πάνω τους ενδιαφέρει η ουσία της μουσικής και κατά πόσο έχεις κάτι πρωτότυπο να καταθέσεις και όχι αν μπορείς να κάνεις τάπινγκ με χέρια και πόδια συγχρόνως με το μετρονόμο στο 300. ;)

 

Τότε που έδωσα εγώ, είχα παίξει το blue monk του Thelonius Monk, κακή επιλογή τώρα που το ξαναθυμάμαι. Τελικά πήρα μια μικρή υποτροφία η οποία όμως κάλυπτε πολύ μικρό μέρος των διδάκτρων της σχολής και δεν πήγα. Δεν ξαναέδωσα εξετάσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..είχα παίξει το blue monk του Thelonius Monk...

 

Γειά χαρά,

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Πως παίζεις τα κομμάτια? Ειδικά αν είναι jazz standards φάση ας πούμε. Σε συνοδεύει κάποιος? Παίζεις το θέμα μόνο ή αυτοσχεδιάζεις και στο κομμάτι ? Αν δεν έχει συνοδία αυτοσχεδίαζεις κανονικά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχοντας τελειωσει το berklee, θα σου πω οτι η audition παιζει ρολο μονο αν πας για να παρεις υποτροφια. αν το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να σε παρουνε μην ανησυχεις, το berklee παιρνει ακομα και σχεδον αρχαριους (δεν υπαρχει περιπτωση να κοπεις επειδη δεν παιζεις αρκετα καλα, μιλαμε για κολλεγιο χιλιαδων φοιτητων).

 

τα κομματια μπορεις να τα παιξεις μονος σου, με συνοδεια καθηγητων η μουσικων που θα φερεις εσυ, η και με play along (αυτο το τελευταιο τσεκαρε το γιατι μπορει να εχει αλλαξει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας τελειωσει το berklee, θα σου πω οτι η audition παιζει ρολο μονο αν πας για να παρεις υποτροφια. αν το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να σε παρουνε μην ανησυχεις, το berklee παιρνει ακομα και σχεδον αρχαριους (δεν υπαρχει περιπτωση να κοπεις επειδη δεν παιζεις αρκετα καλα, μιλαμε για κολλεγιο χιλιαδων φοιτητων).

 

τα κομματια μπορεις να τα παιξεις μονος σου, με συνοδεια καθηγητων η μουσικων που θα φερεις εσυ, η και με play along (αυτο το τελευταιο τσεκαρε το γιατι μπορει να εχει αλλαξει)

 

 

Πήρα μία ανάσα. Άπλα έχω ακούσει οτι έχουνε κοπεί άτομα και το acceptance rate είναι γύρω στο 10-30%. Αυτό με ανησυχεί λίγο, βέβαια θα προετοιμαστώ κατάλληλα και θα είμαι έτοιμος. Εδώ στο guideline σου λέει τι να κοιτάξεις και τι να έχεις ετοιμάσει. Αν επιτρέπεται και σου είναι εύκολο να μου πείς πως ήταν η δικιά σου audition.

 

Πότε τελείωσες?? Guitar Performance Major? ή είχες Dual??

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις πληροφοριές. Much Appreciated.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου