Προς το περιεχόμενο

Eρώτηση για φυσικό sustain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επίσης είναι μύθος ότι μια bolt on πάσχει από sustain a priori.Μια σωστά φτιαγμένη bolt on έχει μια χαρά sustain.

 

Οι master του sustain vai-satriani με bolt on παιζουνε....

 

παντως εχω ακουσει καστομ του 91 που αν δεν εβγαζες το δαχτυλο σου απο το ταστο η κιθαρα δεν σταματουσε...  χωρις εφε , απλα να κουνουσες οταν εσβηνε λιγο το δαχτυλο σου του αριστερου και συνεχιζε...εχω καπου το βιντεο... θα ψαξω να το βρω να το ανεβασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eκτός από το γεγονός πως το sustain είναι η πιο υπερεκτιμημένη ιδιότητα μιας κιθάρας, και πως μπορεί να επιτευχθεί ή να ενισχυθεί με άπειρους τρόπους που οι κιθαρίστες χρησιμοποιούν καθημερινά (καλά gain levels - προσοχή, δεν εννοώ απαραίτητα τον "βρώμικο" ήχο - το να έχεις μια απευθείας και κοντινή επαφή με τον ενισχυτή, να παίζεις δυνατά και με cascading gain stages, να εκμεταλλεύεσαι το feedback, να χρησιμοποιείς κάποιο κομπρέσσορα, να διατηρείς τον παλμό μιας χορδής με τα δάχτυλά σου κλπ), πρέπει να επισημανθεί πως το να μετριέται η ποιότητα μιας LP από τα... πόσα δευτερόλεπτα sustain έχει δεν είναι μόνο κωμικό αλλά και αποπροσανατολιστικό. Υπάρχουν όντως μερικοί φυσικοί παράγοντες που το ενισχύουν σαν ιδιότητα, αλλά μπροστά σε όλες τις άλλες τεχνικές γίνονται περισσότερο σταγόνα στον ωκεανό παρά καθοριστικός παράγοντας αγοράς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι master του sustain vai-satriani με bolt on παιζουνε....

 

παντως εχω ακουσει καστομ του 91 που αν δεν εβγαζες το δαχτυλο σου απο το ταστο η κιθαρα δεν σταματουσε...  χωρις εφε , απλα να κουνουσες οταν εσβηνε λιγο το δαχτυλο σου του αριστερου και συνεχιζε...εχω καπου το βιντεο... θα ψαξω να το βρω να το ανεβασω...

 

Ο βαις εχει fernandes sustainer στην flo, δες το whispering a prayer και θα καταλαβεις...

 

Οσο για  το σχολιο σου για την custom, εμενα περασε ο γαλατας απεναντι και μου ειπε πως ειχε μια νορλιν λεστερ του 1972 που για να την κανεις να σωπασει επρεπε να τις βγαλεις τις χορδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Φίλε Bloody sunday έχεις δίκιο ότι υπάρχουν τρόποι ενίσχυσης του sustain, αλλά δεν αναφέρομαι σε τέτοιες βελτιώσεις. Απλά θα ήθελα να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις, έτσι ώστε το φυσικό sustain να είναι το βέλτιστο για τη συγκεκριμένη κιθάρα. Η για να το πω καλύτερα, η δόνηση της χορδής να κρατάει περισσότερο από όσο τώρα, και ας μην ακούγεται ήχος είτε η κιθάρα είναι unplugged είτε smooth overdrive είτε high gain. Δεν ενδιαφέρομαι να κρατήσω 22 δευτερόλεπτα τη νότα όπως ο Garry Moore.

 

  Απλά νομίζω ότι όσο περισσότερη η διάρκεια δόνησης της χορδής, τόσο πιο ''ποιοτικά'' θα σβήσει η νότα (και φυσικά θα σβήσει λίγο αργότερα). Και νομίζω ότι σίγουρα θα βοηθήσει π.χ. σε live, όπου θες να κάνεις ένα bend που να κρατήσει 2-3 δεπτερόλεπτα και σκέφτεσαι ''τώρα θα σβήσει ωραία η κ@ριολ@ ή θα μου σβήσει άσχημα και θα με αφήσει σύξυλο  ;D'' ΣΙΓΟΥΡΑ παίζει ρόλλο το feedback του ενισχυτή, αλλά άμα δεν έχεις μια μικρή δόνηση μήπως δενθα σε βοηθήσει το feedback? (Αν κανω λάθος διορθώστε με γιατί αυτά είναι προσωπικές... εκτιμήσεις  ;D)

 

  Όσον αφορά αυτά που λες για το ότι δεν είναι παράμετρος για να ξεχωρίσεις μια καλή LP, εγώ απλά μεταφέρω απόψεις που διάβασα και εδώ...που σίγουρα δεν ανέφεραν μόνο το sustain ως παράμετρο αλλά τον (unplugged) ήχο γενικότερα. Θα αποφύγω λοιπόν να απαντήσω σε αυτό γιατί μπορεί να λέμε το ίδιο πράγμα και να παίζουμε με τις λέξεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η για να το πω καλύτερα, η δόνηση της χορδής να κρατάει περισσότερο από όσο τώρα,

 

γιατι?βιολι ειναι? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Και νομίζω ότι σίγουρα θα βοηθήσει π.χ. σε live, όπου θες να κάνεις ένα bend που να κρατήσει 2-3 δεπτερόλεπτα και σκέφτεσαι ''τώρα θα σβήσει ωραία η κ@ριολ@ ή θα μου σβήσει άσχημα και θα με αφήσει σύξυλο  ;D''

 

 

Νομίζω ότι σε αυτό θα βοηθήσει περισσότερο η εξάσκηση και η "σωστή" τεχνική, παρά οποιαδήποτε κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Και νομίζω ότι σίγουρα θα βοηθήσει π.χ. σε live, όπου θες να κάνεις ένα bend που να κρατήσει 2-3 δεπτερόλεπτα και σκέφτεσαι ''τώρα θα σβήσει ωραία η κ@ριολ@ ή θα μου σβήσει άσχημα και θα με αφήσει σύξυλο  ....

 

Ειδικα στα vibratos και στα bends ... η ποιοτητα τους ειναι ο βασικος παραγωντας που θα καθορισει τη διαρκεια της νοτας σου.Μπορει να εχεις σκουποξυλο με χορδες αλλα μαγικα δαχτυλα και να μπορεις να κρατησεις 2 μερες την καθε νοτα , ενω απο την αλλη να εχεις την διαστημηκοτερη κιθαρα που υπαρχει με sustainer , ενσωματωμενη μπαταρια αυτοκινητου και build-in boost κυκλωμα , κανα 2-3 rack μηχανηματα sustainers αλλα να εισαι κουλος και η νοτα να σου σβισει σε χρονο ... κοψιματος(το κοψιμο της τουαλετας εννοω) ;)

 

 

Για πραγματικο/φυσικο sustain (διαρκεια της νοτας χωρις να πατας καποια χορδη) νομιζω τα set-neck οργανα ειναι καλυτερα απο τα bolt-on αλλα προσωπικα ειναι κατι που πλεον μ'αφηνει παγερα αδιαφορο και πιστευω οτι θα το ξεπερασεις κι εσυ σχετικα ευκολα(μαλλον εισαι νεος κιθαριστας).Γι αυτο γνωμη μου ειναι να τελειοποιησεις/βελτιωσεις τα bends σου πρωτα και μετα βλεπεις.

 

 

Edit:Με προλαβε ο manosx

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βαις εχει fernandes sustainer στην flo, δες το whispering a prayer και θα καταλαβεις...

 

 

το ξερω το εχω δει και καλα που φθσαει την χορδη...

 

Οσο για  το σχολιο σου για την custom, εμενα περασε ο γαλατας απεναντι και μου ειπε πως ειχε μια νορλιν λεστερ του 1972 που για να την κανεις να σωπασει επρεπε να τις βγαλεις τις χορδες...

 

 

χρησιμο και αποστομοτικο σχολιο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys για τις απαντήσεις,  βέβαια μάλλον δεν καταλάβατε τι ακριβώς εννοώ και φταίει μάλλον η αδυναμια μου να μεταφέρω σε ποστ τί ακριβώς θέλω  ;D

 

Πάντως δεν είμαι και ιδιαίτερα νέος κιθαρίστας

Η πρώτη μου κιθάρα είναι μια studio lp του '96

  ;D  ;D

Αλλά σίγουρα από guitar tech γνώσεις...σκίζω  ;D

 

Καλύτερα να την πάω κατευθείαν σε μάστορα να του πω να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να βελτιώσει το sustain της.

 

Ευχαριστώ πάντως για όσους ενδιαφέρθηκαν να βοθήσουν!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μην σε απασχολουν τετοια ΑΣΤΕΙΑ θεματα.

 

Αν η κιθαρα παιζει καλα,παιζει καλα,ουτε η ...βελτιωση του sustain εγγυαται καλυτερο ..παιξιμο....Trust me ,αλλωστε το sustain ειναι ΕΝΑ μονο χαρακτηριστικο της κιθαρας και η...βελτιωση του δεν σημαινει οτι θα κανει και την κιθαρα..."καλυτερη" μια και μπορει να..."χαλασει" αλλα χαρακτηριστικα της (front note,attack,eq κτλ)

 

Μια απο τις ...ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ κιθαρες που ειχα στη ζωη μου ειχε....1 λεπτο sustain ... ;D...αυτο δεν την εκανε απαραιτητα και καλη κιθαρα... ;D

 

Φροντισε μονο η κιθαρα σου να ειναι καλα σεταρισμενη και ασε τις...βελτιωσεις

 

Παντως αν θες...βελτιωση του sustain στα γρηγορα απλα σηκωσε λιγο τους μαγνητες και ανοιξε το vol του ενισχυτη λιγο παραπανω... :)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου