Προς το περιεχόμενο

Έρευνα Αγοράς για αρμόνιο...Βοήθεια


fanaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας , ψάχνω ένα αρμόνιο αξιοπρεπές , κυρίως για μελέτη και το budget μου είναι στα 300 με 350 ευρώ...Θέλω όσοι γνωρίζετε να μου προτείνετε κάτι καθότι είμαι λίγο άσχετος ...

Επίσης θα ήθελα να με κατατοπίσετε στο τι πρέπει να προσέχω κατά την έρευνα αγοράς, που να δώσω βάση.

Προς το παρόν έχω βρει αυτά :

http://www.thomann.de/gr/yamaha_psre423.htm

http://www.thomann.de/gr/yamaha_psra300.htm

 

Πείτε μια γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στο budget που θες να κινηθείς, οι αξιοπρεπείς επιλογές είναι ελάχιστες ή αν θες πολύ μετρημένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι επίπεδο είσαι και σε ποιά ηλικία; σε ενδιαφέρει βαρυκεντρισμένο κλαβιέ για παίξιμο σε πιάνο; θέλεις κάτι με ρυθμούς/arranger όπως τα link που δείχνεις ή μπορεί να είναι και midi clavie;

 

για τελείως entry level μπορείς να βρεις και yamaha psr σε πιο φτηνές τιμές δεν είναι ανάγκη να πας στα 350 eur μπορείς να ξεκινήσεις και στα 100.

 

Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι ιδιαίτερο εαν πάρεις κάτι καινούργιο που είναι στο κουτί με την εγγύηση του και δεν κοιτάς μεταχειρισμένα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίπεδο μου είναι μεσαίο και είμαι 20 ετών.

Θέλω να είναι ημιβαρυκεντρισμένο αν γίνεται και να έχει usb θύρα.

 

Στην ουσία η χρήση του θα είναι μελέτη άρα χρειάζομαι ρυθμούς κλπ. και εγγραφή σε υπολογιστή οπότε χρειάζομαι usb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... πολύ χαμηλό budget για όλα αυτά.

 

Ρυθμοί δεν συναπάγεται arranger μπορείς κάλλιστα να πας σε workstation/synth με drum track συνοδεία και να έχεις και καλύτερη ποιότητα ήχων και μέλλον σε κάποια μπάντα.

 

Για ρίξε μια ματιά σε Korg m50, Roland Fantom Xa και Yamaha MM6 μεταχειρισμένα για αρχή (ενδεικτικά το mm6 είναι στα 529,00 eur καινούργιο μεταχειρισμένο μπορεί να το βρεις και 350,00)

 

Ηχογράφηση μπορείς να κάνεις μέσω αναλογικών mix out στη κάρτα ήχου σου, το usb είναι για midi software και vsti εφαρμογές μη κολλάς εκεί.

 

Όσο για τα ημιβαρυκεντρισμένα... ούτε λόγος σε αυτή την τιμή... εκτός αν σκέφτεσαι να πας σε midi controller με 5-10 ήχους μόνο επάνω καθαρά για μελέτη στο σπίτι και πειραματισμό.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βρε παιδιά συζητώντας με έναν φίλο, μου είπε το εξής:

Δεν υπάρχει λόγος να σκάσεις 2.000 ή 3.000 € για αρμόνιο. Παίρνεις ένα midi keyboard με 50€, το συνδέεις με το laptop σου και όλοι οι ήχοι , οι ρυθμοί τα synthesizers κλπ τα έχει από το laptop μέσω software που κυκλοφορεί τσαμπέ. Έτσι με 50€ έχεις αποκτήσει αρμόνιο δυνατοτήτων ισάξια με ένα που κοστίζει 3.000. Έχεις τα πάντα.

 

Δεν υπάρχει λόγος κάποιος να πάρει το korg OASYS που κοστίζει 6.500€. Με 50€ έκανες την δουλειά σου !

 

Πως το σχολιάζετε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τον τίτλο του θέματος και την 5η απάντηση..... ??? ::)...δεν νομίζω ότι θα βοηθηθείς.

 

Τι σχέση έχει ένα δυνατό workstation με ένα 1,5 οκτάβας midi keyboard και με ένα αρμόνιο τύπου psr....

 

Από οτι κατάλαβα εχεις μεχρι 300 ευρω,θες ενα πληκτροφόρο όργανο ,μάλλον,αρμόνιο,με ημιβαρυκεντρισμένο κλαβιε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου