Προς το περιεχόμενο

Η σπουδαιότητα του Μετρονόμου για το σύγχρονο drummer


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 95% της δυτικής μουσικής

 

!!! Αυτό ποιός το λέει; Πού το στηρίζεις; Μήπως το στηρίζεις μόνο σε προσωπική εμπειρία;

 

Τα τύμπανα δεν είναι *κατ'εξοχήν* ρυθμικό και συνοδευτικό όργανο. Μην είστε απόλυτοι.

 

Είναι ρυθμικό, είναι συνοδευτικό, είναι σολιστικό, είναι μελωδικότατο, προσφέρει δυσάρμονους και σύντομους κρότους σε ένα κομμάτι, συνεισφέρει στην αύξηση ή μείωση της έντασης (ένταση όπως λέμε tension), επαυξάνει σημαντικά μέρη της μουσικής, κάνει τον κόσμο να χορεύει, και το εύρος της ισχύος του (ισχύς όπως λέμε loudness) είναι πολύ πολύ μεγάλο.

 

Παράδειγμα #1: Τέρρι Μπόζιο

 

Παράδειγμα #2: Τόνι Γουίλλιαμς, ο οποίος είπε (..πριν 50 χρόνια..) πως ο τυμπανιστής έχει ισάξια θέση με τους υπόλοιπους μουσικούς σε μια μπάντα.

 

Παιδιά, συγχωρέστε με, αλλά μήπως όταν εσείς μιλάτε για μουσική έχετε στο μυαλό σας τη Eurovision και το X-Factor; Γιατί έτσι μου φαίνεται.

 

Ο μετρονόμος είναι σα τα μπρατσάκια. Όταν είσαι πέντε, τα φοράς για να μην πνιγείς. Μετά από λίγο τα βγάζεις. Άλλα παιδάκια, όμως, βουτάνε εξ αρχής χωρίς μπρατσάκια. Υπάρχει μάλιστα η πεποίθηση μεταξύ προπονητών πως, όταν κάποιος ξεκινά κολύμβηση, μπαίνει στο νερό κατευθείαν (προσωπικά αυτή την πεποίθηση συμμερίζομαι). Τώρα αν ο μαθητής βρεθεί σε κίνδυνο, ο προπονητής θα δώσει ένα χέρι βοήθειας.

 

Εσείς οι περισσότεροι εδώ (και πολύ φοβούμαι όχι μόνο εδώ), είναι σα να λέτε: "πάντα με μπρατσάκια, πάντα με μπρατσάκια κολυμπάμε για να μην πνιγούμε. Το 99.99999% των κολυμβητών της Ευρώπης (δε μας νοιάζει ο λοιπός κόσμος) κολυμπάει με μπρατσάκια. Και στο μπάνιο όταν είσαι, ΠΑΝΤΑ ΜΠΡΑΤΣΑΚΙΑ ΝΑ ΦΟΡΑΣ. Όταν πίνεις νερό, πάντα μπρατσάκια. Δάκρυσε το άλλο ήμισυ;! Μπρατσάκια. Βρέχει; Μπρατσάκια. Χάλασε η βρύση; Μπρατσάκια. Εμείς δεν ξέρουμε από χαρτομάντηλα, ομπρέλες και υδραυλικά, ΜΟΝΟ ΜΠΡΑ-ΤΣΑ-ΚΙΑ."

 

Δηλαδή ήμαρτον.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ερώτηση (σοβαρά, καθότι άσχετος με το αντικείμενο): πότε εφευρέθηκε ο μετρονόμος, απο ποιόν και με τι στόχους ή προσδοκίες;

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση (σοβαρά, καθότι άσχετος με το αντικείμενο): πότε εφευρέθηκε ο μετρονόμος, απο ποιόν και με τι στόχους ή προσδοκίες;

 

Μπορείς να βρεις σχετικές πληροφορίες εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Metronome#History

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, συγχωρέστε με, αλλά μήπως όταν εσείς μιλάτε για μουσική έχετε στο μυαλό σας τη Eurovision και το X-Factor; Γιατί έτσι μου φαίνεται.

Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες τώρα;

 

Χωρίς παρεξήγηση, εσένα τι μανούρα σ έπιασε με τον μετρονόμο και είσαι τόσο κατά; Χρήσιμο εργαλείο είναι, απαραίτητο κατά τη γνώμη μου.

 

btw το κλιπάκι για καλό το έβαλες;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Είναι ρυθμικό, είναι συνοδευτικό, είναι σολιστικό, είναι μελωδικότατο

Συμφωνώ,
προσφέρει δυσάρμονους και σύντομους κρότους σε ένα κομμάτι,
κρότους??,χωρίς αρμονία?? με μπερδεύεις
συνεισφέρει στην αύξηση ή μείωση της έντασης (ένταση όπως λέμε tension), επαυξάνει σημαντικά μέρη της μουσικής, κάνει τον κόσμο να χορεύει, και το εύρος της ισχύος του (ισχύς όπως λέμε loudness) είναι πολύ πολύ μεγάλο.
Συμφωνώ

 

Παράδειγμα #1: Τέρρι Μπόζιο.
Δεν είναι και το καλύτερο δείγμα

Παράδειγμα #2: Τόνι Γουίλλιαμς, ο οποίος είπε (..πριν 50 χρόνια..) πως ο τυμπανιστής έχει ισάξια θέση με τους υπόλοιπους μουσικούς σε μια μπάντα.

Ποιός εδώ μέσα έχει ισχυριστεί το αντίθετο?

Ο μετρονόμος είναι σα τα μπρατσάκια. .

Διαφωνώ,ο μετρον. θα είναι πάντα απαραίτητος σε επίπεδο μελέτης,εξάσκησης

 

 

 

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκυόργκι Λιγκέτι - Poeme Symphonique (1962)

 

 

Εγώ ο παρείσακτος και αρχάριος, να περιμένω να ξεσπάσει μπόρα για να αρχίσω την εξάσκηση, που δεν έχω εκατό μετρονόμους?

Λύστε το γρήγορα γιατί το τικ-τακ φεύγει. :D

 

Συνεχίστε παρακαλώ. :)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@evilnye

 

Μα αφού το 99.99954321% των ελλήνων βλέπει Eurovision και Χ-Factor, έτσι δεν είναι;

 

(Πλάκα σου κάνω. Βλέποντας όμως από το πώς αντιμετωπίζετε οι περισσότεροι εδώ τα πραδείγματα που θέτω και αυτά που γράφω περί μουσικής, τείνω να πεισθώ στο ότι έχετε πολύ στερεότυπες απόψεις για το τί εστί μουσική και τυμπανοπαιξία ειδικότερα. Και evilney, σε παρακαλώ, μην πιάνεσαι τώρα από ένα πράγμα, και κοίτα να δεις πόση δουλειά ρίχνω για να σας κάνω να καταλάβετε 5-10 πράγματα.)

 

Δεν είμαι κατά! Αλλά δεν είμαι και ΤΟΣΟ υπέρ για να πω 'πάντα, πάντα, πάντα'. Κι εμένα μου αρέσει να μελετάω με τον μετρονόμο. Για την ακρίβεια, τις περισσότερες φορές μελετάω με τον μετρονόμο, όταν πρόκειται για ταμπούρο. Στα τύμπανα παίζω μαζί με κάποιο κομμάτι. Αλλά όταν παίζω π.χ., παραδοσιακή μουσική από την αφρική, ή την νότιο αμερική, ή την ινδονησία, ή την κούβα, πρόβες ή ζωντανά, δεν υπάρχει μετρονόμος.

 

Το κομμάτι του Λιγκέτι το βρίσκω προσωπικά πολύ ενδιαφέρον, και ήθελα να το μοιραστώ. Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τη μουσικότητα του κομματιού.. ίσως να χρειαστεί να το αφήσεις για λίγο, και να επιστρέψεις όταν είσαι έτοιμος. Δηλαδή, δεν χρειάζεται να ζορίζεσαι να βγάλεις μια κριτική άποψη εδώ και τώρα.

 

@Melodic Drummer

Περί αρμονίας και κρότων: Η αρμονία, όπως είπε και ο Ηράκλειτος πριν 2 αιώνες χιλιετίες (ευχαριστώ για τη διόρθωση), είναι προϊόν αντίθετων στοιχείων. Στην περίπτωση που νομίσες πως αρμονία σημαίνει μόνο ΝΤΟ Ματζόρε. Για να υπάρχει αρμονία, χρειάζεται η συμφωνία *και* η διαφωνία.

 

Το άλλο που με ρωτάς ("Ποιός εδώ μέσα έχει ισχυριστεί το αντίθετο?"): Δεν είπαν μερικοί πως τα τύμπανα είναι 'κατ'εξοχήν συνοδευτικό όργανο' και ότι δεν θα είναι ποτέ 'σολιστικό όργανο', τοποθετώντας έτσι το όργανο σε μια 'υποβαθμισμένη θέση'; Εγώ δεν το βλέπω έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου