Προς το περιεχόμενο

Social Network


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απάντησε μου σε δύο ερωτήσεις τότε μια που εσύ είσαι διαβασμένος:

α. Ποιος ήταν ο πληθυσμός των δούλων στην Αθήνα; Υποστηρίζεις ότι ήταν "0" φαντάζομαι.

β. Γνωρίζεις, εφόσον είσαι ψαγμένος, ότι για το αν θα συνέχιζε να ζούσε ένα θηλυκό νεογέννητο στην Αρχαία Αθήνα ήταν απόφαση του πατέρα της μόλις γεννιόταν. Το βρίσκεις φυσιολογικό να θεωρήσω;

 

Edit: Τώρα το είδα αυτό...

Είναι πραγματικά απογοητευτικό πλέον να βλέπεις ένα σωρό ανθρώπους τους οποίους δεν θα χαρακτήριζες αρνητικά σε άλλες περιπτώσεις να σου αρχίζουν αυτό το παραμύθι περί του τι προσπαθούν να κάνουν στην Ελλάδα οι Αμερικάνοι, οι Εβραίοι, οι Ιλουμινάτι και κάτι άλλοι περίεργοι... Δηλαδή άλλη δουλειά δεν είχαν όλοι αυτοί, την Ελλάδα επιβουλεύονται...

 

1ον. Δεν είπα εγώ ότι είμαι διαβασμένος. Συ είπας.

2ον. Που είπα ότι δεν υπήρχαν δούλοι?

3ον. Απάντησέ μου εσύ πρώτα στα παρακάτω και μετά σου απαντώ και εγώ.

 

Ποιοι νοούνταν δούλοι, τι ήταν αυτοί, τι υποχρεώσεις και προνόμια είχαν, αν είχαν?

Πόσα χρόνια έχουν περάσει από τότε?

Πόσο έχει προοδεύσει ο δυτικός πολιτισμός από τότε και από που εκκίνησε ?

Θεωρείς φυσιολογικό, να φανταστώ, το γεγονός ότι εσύ και εγώ συζητάμε στο διαδίκτυο

και λέμε ότι μας καπνίσει (φιλοσοφούμε, θα μπορούσε να το εκλάβει κάποιος) και αυτό δεν είναι προϊόν και κόπος κάποιων προγενέστερων, που φιλοσοφούσαν άνευ λαλακίας?

Επίσης να φανταστώ, γιατί έχω μεγάλη φαντασία, πως θα προτιμούσες να ζεις σε καλύβες από λάσπη παρέα με τους κροκόδειλους ή να ήσουν δούλος στα νότια της αμερικής τις αρχές  του προηγούμενου αιώνα ή να ήσουν ελεύθερος σε ολοκληρωτικά καθεστώτα στα μέσα του προηγούμενου αιώνα  ή να ήσουν ελεύθερος πολίτης σε κάποιες αραβικές πόλεις τις προηγούμενες μόλις δεκαετίες ή ακόμα καλύτερα να ήσουν γυναίκα σε αυτές σήμερα.

(Είδες τι κάνει η αυθαίρετη φαντασία?)

 

 

Οι άντρες ήταν γκέυ και οι γυναίκες λεσβίες επίσης, όπως είναι γνωστό της πάσης.

Και όλοι εμείς προερχόμαστε από παρθενογένεση.

 

Σόρρυ για την χρήση ειρωνείας, βαριέμαι και να απαντώ σε αυτονόητα πράγματα (-Σε πειράζει που οι ζουλού τρώνε τα παιδιά τους ωμά? - Όχι, τι να με πειράζει?), αλλά αυτό μου βγαίνει σε ακαδημαϊκά ερωτήματα του τύπου που έθεσες.

 

Όσο για το edit, και χωρίς να χαρακτηρίζω ανθρώπους έτσι και αλλιώς αν δεν τους ξέρω πολύ καλά, μην ασχολείσαι με συνωμοσιολογίες.

Ούτε οι δικοί μας είναι πιόνια, ούτε κανείς επιβουλεύεται το έδαφος και το υπέδαφος μας, ούτε και κανένας θέλει την δημιουργία στρατιών άννοων  καταναλωτικών και ευκολομανιπιουλάρωντων ( δική μου λέξη/ποιητική αδεία) όντων με ανύπαρκτη παίδευση.

Ούτε της Ελλάδος, ούτε και καμιάς άλλης χώρας στον κόσμο. Εννοείτε. Άφεσης.

 

Βρε trolley,πια αντίφαση? Οι αγράμματοι κυβερνούν και κάνουν κουμάντο στην Αμερική?

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι το λάθος που ίσως γίνεται (αν γίνεται) είναι που θεωρούμε τις Η.Π.Α. σαν μια χώρα και τη συγκρίνουμε με την Ελλάδα ή με την Αγγλία etc..etc . Οι Η.Π.Α. είναι συνομοσπονδία κρατών που κατάφερε (τουλάχιστον στον έξω κόσμο) να δώσει την εντύπωση ότι είναι ΜΙΑ χώρα , με κοινή πολιτική (είναι), κοινή οικονομία (είναι) , κοινή εθνική συνείδηση (είναι;) και κοινό πολιτισμό (έχει;). Δεν ξέρω τί σχέση μπορεί να έχει ένας από τη Savannah, Georgia με κάποιον από Ιri, Pennsylvania . Μάλλον τη σχέση που έχει ένας από Κοζάνη, Ελλάδα με έναν από Helsinki, Swedish . Και η Ε.Ε. μια τέτοια απόπειρα ήταν …αλλά μάλλον έχασε το δρόμο της.

 

Ο Βόρειος ιταλός τι σχέση έχει με τον Σικελό; Ο Καταλανός με τον Μαδριλένο και το Βάσκο; Ο Κωνσταντινουπολίτης με τον Τούρκο της βαθιάς Ανατολίας; Να συνεχίσω;

 

Αν μπούμε στη συζήτηση περί κρατών και εθνών, ζήτω που καήκαμε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο Βόρειος ιταλός τι σχέση έχει με τον Σικελό; Ο Καταλανός με τον Μαδριλένο και το Βάσκο; Ο Κωνσταντινουπολίτης με τον Τούρκο της βαθιάς Ανατολίας; Να συνεχίσω;

 

Αν μπούμε στη συζήτηση περί κρατών και εθνών, ζήτω που καήκαμε.

 

Δεν το πήγαινα εκεί. Αλλά μάλλον είναι άδικο να συγκρίνεις μία χώρα με 52 χώρες. Εκεί το πήγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γελάω κάθε φορά που σε μια συζήτηση κάποιος επικαλείται κλισέ σαν τα παρακάτω:

 

-Μεθοδικοί και αποδοτικοί, αλλά συνάμα βαρετοί και αγέλαστοι Γερμανοί.

-Γάλλοι που ασχολούνται μόνο με το sex και την κατανάλωση βατραχοπόδαρων.

-Ψυχροί, απρόσιτοι Σκανδιναβοί.

-Εβραίοι που συγκεντρώνουν χρήματα και συνωμοτούν για να ελέγξουν τον κόσμο.

-Μέθυσοι Άγγλοι με ιδιότυπο χιούμορ.

-Αγράμματοι, πολεμοχαρείς Αμερικανοί.

-Τεμπέληδες, ανοργάνωτοι αλλά φιλότιμοι Έλληνες.

 

Συνήθως μετά από τέτοια σχόλια, η συζήτηση παίρνει την κάτω βόλτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γελάω κάθε φορά που σε μια συζήτηση κάποιος επικαλείται κλισέ σαν τα παρακάτω:

 

-Μεθοδικοί και αποδοτικοί, αλλά συνάμα βαρετοί και αγέλαστοι Γερμανοί.

-Γάλλοι που ασχολούνται μόνο με το sex και την κατανάλωση βατραχοπόδαρων.

-Ψυχροί, απρόσιτοι Σκανδιναβοί.

-Εβραίοι που συγκεντρώνουν χρήματα και συνωμοτούν για να ελέγξουν τον κόσμο.

-Μέθυσοι Άγγλοι με ιδιότυπο χιούμορ.

-Αγράμματοι, πολεμοχαρείς Αμερικανοί.

-Τεμπέληδες, ανοργάνωτοι αλλά φιλότιμοι Έλληνες.

 

Συνήθως μετά από τέτοια σχόλια, η συζήτηση παίρνει την κάτω βόλτα.

 

Συμφωνώ, αλλά συνήθως τέτοια κλισε έχουν κάποια (μικρή :P) βάση...

 

Ξεχνάς όμως τι απογείωσε την συζήτηση στην ασχετόσφαιρα

 

-Οι Αρχαίοι Έλληνες ξέρανε και θα μπορούσανε καλύτερα

 

(σε συζήτηση που αφορά μια ταινία που προσπάθησε σκληρά να προλάβει το ΤΩΡΑ και να μιλήσει για ένα θέμα που είναι επίκαιρο - με οπτική σύγχρονη και χωρίς πολλές νουθεσίες και ηθικολογίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μόνο ως ανέκδοτο ευσταθεί το ερώτημα για το αν δαιμονοποιείται η επιχειρηματικότητα στα ελληνικά πανεπιστήμια, όταν όλοι ξέρουμε ότι η δαιμονοποίηση της επιχειρηματικότητας αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο πάνω στον οποίο έχει κτιστεί κάθε μεταπολιτευτικό ιδεολόγημα.

 

Προφανώς δαιμονοποιείται και προφανώς οδηγεί στην Ελλάδα του 2011-12-13-14...

 

....

 

Αν αναφέρεσαι σε αυτό,

 

...

 

Η γνώμη μου είναι ότι η "δαιμονοποίηση της επιχειρηματικότητας" και η γραφειοκρατία φέρουν μικρό μερίδιο της ευθύνης για την εσωστρέφεια (και εν τέλει την παραγωγική ανεπάρκεια) των Ελληνικών πανεπιστημίων.

....

θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν είπα ότι δεν δαιμονοποιείται. Είπα ότι αυτή η δαιμονοποίηση φέρει μικρό μερίδιο της ευθύνης κυρίως γιατί προέρχεται από "κέντρα" που δεν παίρνει κανείς (πλέον) στα σοβαρά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν είπα ότι δεν δαιμονοποιείται. Είπα ότι αυτή η δαιμονοποίηση φέρει μικρό μερίδιο της ευθύνης κυρίως γιατί προέρχεται από "κέντρα" που δεν παίρνει κανείς (πλέον) στα σοβαρά.

Δεν ισχύει πολύ. Σαν νοοτροπία είναι περασμένα πολλά πράγματα στον κόσμο, ακόμα και αν δεν προέρχονται από αυτά τα κέντρα. Αν μη τι άλλο η ουσιαστική τους απαξίωση τώρα τελευταία έχει αρχίσει να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ philosophos

Αααα, μάλιστα. Τώρα κατάλαβα το λόγο της επιβουλής. Το υπέδαφος...

Άααααλλη παραμύθα κι αυτή... Λοιπόν φίλε μου για να πάψει αυτό το παραμύθι, αν είχαμε υπέδαφος, οι Αμερικάνοι θα μας πετούσαν εν μια νυκτί από το ΝΑΤΟ την επόμενη θα μπουκάραν οι Τούρκοι με την υποστήριξή τους και Game Over.

Όσο για τα άλλα, ας πιστεύουμε ο καθένας ό,τι θέλει. Δημοκρατία έχουμε. Αλλά πραγματικά, ίσως, να θέλεις να διαβάσεις τα περί γυναικών και δούλων από καμιά σοβαρή πηγή. Όπως π.χ. κάποιους αρχαίους συγγραφείς.

Τι είναι "Άφεσης";

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πιέζομαι κι εγώ από χρόνο, όπως και ο Χαρίλατρον...

 

Και δεν έχω δει την ταινία.

 

Πάντως, οφείλω να ομολογίσω ότι (νομίζω πως) δεν είδα κάποιον να δέχεται ότι υπάρχει σε μεγάλο μερίδιο η προσωπική ευθήνη του καθενός μας! (εκτός του Χαρίλατρον που ανέφερε τη δεμονοποίηση της επιχειρηματικότητας).

 

Και όλα σκατά να είναι (που ΔΕΝ είναι... γιατί ΔΕΝ είμαστε Ζιμπάμπουε όσο και μερικοί θέλουν να μας λένε έτσι και να μας σκέφτονται χειρότερα, από τα έσω και τα έξω), και πάλι ΕΜΕΙΣ δεν έχουμε κάτι να κάνουμε; Περιμένουμε τα πανεπιστήμια, τις σχολές, το κράτος και ότι άλλο; Δε σου αρέσει; Φύγε έξω. Και μετά γύρνα να βοηθήσεις να φτιάξουν τα πράγματα. Εδώ το κάνανε 50 χρόνια πριν (για σπουδές, όχι για βιοποριστικούς λόγους παρακαλώ), τώρα γιατί κωλάμε τέλος πάντων; Μας εμποδίζει το Ελληνικό κράτος, το Ελληνικό πανεπιστήμιο να γίνουμε κάτι;  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σου αρέσει; Φύγε έξω. Και μετά γύρνα να βοηθήσεις να φτιάξουν τα πράγματα.

 

Δεν ξέρω αν το έχεις δει:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%82_%CE%9D%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82

 

Δες την πορεία του και διάβασε το κεφάλαιο Μετάκληση.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου