Προς το περιεχόμενο

Αλκίνοος Ιωαννίδης - Ο δρόμος,ο χρόνος κι ο πόνος-SOLO


βα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το καλοκαιρι που μας περασε ετυχε να βρεθω σε καποιες απο τις συναυλιες της περιοδιας του αλκινοου ιωαννιδη με τον γενικο τιτλο ''solo''.

 

το κονσεπτ ηταν πως ολα τα οργανα σε ολα τα κομματια θα τα επαιζε ο ιωαννιδης επι σκηνης και με την βοηθεια ενος λουπερ θα εφτιαχνε το κομματι βημα βημα.

ετσι λοιπον πανω στην σκηνη ειχε μαριμπα, ενα μεταλοφωνο, ηλεκτρικη και ακουστικη κιθαρα, ηλεκτρικο μπασο, ενα ηλεκτρικο πιανο, ενα φαγκοτο , μερικα αλλα ξυλινα πνευστα αγνωστης ταυτοτητας και δυο μαραφετιοντραμ μασιν της ρολαντ!

(ισως ξεχναω κατι,εχουν περασει και τοσοι μηνες)

 

ξερω πως στο φορουμ γενικα δεν υπαρχει συμπαθεια/εκτιμηση για αυτου του ειδους τους μουσικους, αλλα κατα την αποψη μου, το αποτελεσμα ηταν καλοδουλεμενο και με τεραστιο μουσικο και τεχνικο ενδιαφερον και μια καλη ευκαιρια για να φανει η μουσικη κλαση του ανθρωπου.

οριστε ενα βιντεακι που πετυχα σημερα και το ξαναθυμηθηκα, απο το λαιβ του λυκαβηττου!

 

 

 

 

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και δεν είμαι φαν του Αλκίνοου θα συμφωνήσω ότι ήταν ωραίο αυτό (μέχρι το σημείο που μπήκε η κιθάρα δηλαδή, χάθηκε λίγο στη βαβούρα)

 

Αλλά νομίζω σε ιδέα τον πρόλαβαν άλλοι κ στην Ελλάδα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω πως στο φορουμ γενικα δεν υπαρχει συμπαθεια/εκτιμηση για αυτου του ειδους τους μουσικους

Υπάρχει και συμπάθεια και εκτίμηση για όλα τα "είδη" μουσικών στο Noiz, απλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα (και κάποιοι φωνάζουν περισσότερο...).

Πολύ καλή η δουλειά του Αλκίνοου.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις λούπες πέρα του ότι έχει γίνει μόδα γενικώς, το κάνει εδώ και χρόνια ο Καλούδης (τσελίστας στην μπάντα του Αλκίνοου) οπότε ήταν αναμενόμενο κάποια στιγμή να το δοκιμάσει και ο Αλκίνοος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εμένα μου αρέσει ο Αλκίνοος. Πάντα μου άρεσε, απ'την αρχή και όταν μάλιστα άρχισε να γράφει τα τραγούδια που τραγουδάει μου άρεσε ακόμη παραπάνω!

 

Το κομμάτι είναι καλό.

 

Δε με νοιάζει ποιός το έκανε πρώτος. Σίγα μην ψάχνουμε για δάφνες πρωτοτυπίας στη μουσική...

 

ΑΛΛΑ

 

Το γενικό θέμα με τις λούπες είναι ότι μένει, ρε παιδί μου, το ίδιο συνέχεια αρμονικά. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα μπορούσε το κομμάτι να έχει μία εξέλιξη, ακόμη και πατώντας στις αρχικές αρμονίες, αλλά έμεινε εκεί. Είναι δύσκολο, αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει.

 

Αλλιώς είναι πολύ ωραία ιδέα (αν και αδειάζει και η σκηνή λίγο έτσι, εεε; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και αδειάζει και η σκηνή λίγο έτσι, εεε;

παντού κρίση,τελικά!  8)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάκο ..αθάνατος..σε λάιβ με την Tζόνι  Μίτσελ...είναι άπιαστος..

(περί λουπων...χρόνια πολλά πρίν...νομίζω 1979-1980)

 

 

Ωραίος και ο Αλκίνοος.  ;)

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με νοιάζει ποιός το έκανε πρώτος. Σίγα μην ψάχνουμε για δάφνες πρωτοτυπίας στη μουσική...

 

Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ το είπα ελαφρώς στην πλάκα έχοντας το νου μου μερικά παιδιά εδώ μέσα  :)

 

Υπάρχει και συμπάθεια και εκτίμηση για όλα τα "είδη" μουσικών στο Noiz, απλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα (και κάποιοι φωνάζουν περισσότερο...).

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάκο ..αθάνατος..σε λάιβ με την Tζόνι  Μίτσελ...είναι άπιαστος..

(περί λουπων...χρόνια πολλά πρίν...νομίζω 1979-1980)

 

 

Ωραίος και ο Αλκίνοος.  ;)

 

Τον Les Paul που τον βάζετε? Rip

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου